• Nombre de visites :
  • 1458
  • 28/6/2010
  • Date :

Hz. Fatıma’nın (sa) Namazı 2

hz.fatıma

 “Keza ve keza” (şöyle şöyle) yerine Allah’tan hacetlerini iste.

  Şeyh ve Seyyid’in Safvan’dan rivayet ettikleri Hz. Fatıma-ı Zehra’nın (sa) diğer bir namazı da şöyledir: Muhammed b. Ali Halebî cuma günü İmam Sadık’ın (as) huzuruna vararak, “bana bugünün en faziletli amelini öğretmenizi istiyorum” diye arzetti. İmam (as) şöyle buyurdu:

  “Ben Resulullah’ın (saa) yanında Hz. Fatıma’dan (sa) daha büyük olan bir kişiyi ve Resulullah’ın (saa) Fatıma’ya (sa) öğrettiği amelden daha faziletli bir amel tanımıyorum. Buyurmuştur ki: Kim cuma günü sabahlarsa gusül alsın; ayaklarını açarak iki selamla dört rekât namaz kılsın (iki tane ikişer rekâtlık namaz kılsın), birinci rekâtta Fatiha Suresinden sonra elli defa İhlas Suresini, ikinci rekâtta Fatiha Suresinden sonra elli defa Adiyat Suresini, üçüncü rekâtta Fatiha Suresinden sonra elli defa Zilzal Suresini, dördünce rekâtta Fatiha Suresinden sonra elli defa Kur’an-ı Kerim’in en son suresi olan Nasr Suresini okusun ve namazdan sonra da şu duayı okusun:

يا اِلـهي وَسَيِّدي مَنْ تَهَيَّأَ أو تَعَّبَأ اَوْ اَعَدَّ اَوِ اسْتَعَدَّ لِوِفادَةِ مَخْلُوق رَجاءَ رِفْدِهِ وَفَوائِدِهِ وَنائِلِهِ وَفَواضِلِهِ وَجَوائِزِهِ فَاِلَيْكَ يا اِلـهي كانَتْ َتهيئتي وتعبئتي وَاِعْدادي وَاسْتِعْدادي رَجاءَ فَوائِدِكَ وَمَعْرُوفِكَ وَنائِلِكَ وَجَوائِزِكَ فَلا تُخَيِّبْني مِنْ ذلِكَ يا مَنْ لا تَخيبُ عَلَيْهِ مَسْأَلةُ السّائِل وَلا تَنْقُصُهُ عَطِيَّةُ نائِل، فَانّى لَمْ آتِكَ بعَمَل صالِح قَدَّمْتُهُ وَلا شَفاعَةِ مَخْلُوق رَجَوْتُهُ اَتَقَرَّبُ اِلَيْكَ بِشَفاعَتِهِ إلاّ مُحَمَّداً وَاَهْلَ بَيْتِهِ صََواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ اَتَيْتُكَ اَرْجُو عَظيمَ عَفْوِكَ الَّذي عُدْتَ بِهِ عَلَى الْخَطّائينَ عِنْدَ عُكُوفِهِمْ عَلَى الَْمحارِمِ، فَلَمْ يَمْنَعْكَ طُولُ عُكُوفِهِمْ عَلَى الَْمحارِمِ اَنْ جُدْتَ عَلَيْهِمْ بِالْمَغْفِرَةِ وَاَنْتَ سَيِّدي الْعَوّادُ بِالنَّعْماء وَاَنَا الْعَوّادُ بِالْخَطاءِ أَسْأَلُكَ بِحَقِّ مُحَمَّد وآلِهِ الطّاهِرِينَ اَنْ تَغْفِرَ لي ذَنْبي الْعَظيمَ فَاِنَّهُ لا يَغْفِرُ الْعَظيمَ إلاّ الْعَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ يا عَظيمُ.

  “İlahım ve efendim! Herkes yarattığın bir kişinin lütuf, bağış, ihsan, menfaatlerine ulaşmak, mükâfat ve bağış almak ümidiyle onun huzuruna girmek için zahmete katlanır ve kendisini hazırlar. Ya ilâhi! Benim de hazırlığım, zahmete katlanışım senin bağış, ihsan, menfaat ve mükâfatına ulaşmak içindir. O halde beni bu bağışlardan mahrum etme; ey hiçbir saili talebinde mahrum etmeyen ve ey bağışta bulunmak kendisinden bir şey eksiltemeyen! Ben daha önceden göndermiş olduğum salih amelle gelmedim sana, senin katına yaklaşmak için Muhammed ve Ehl-i Beyt’inden -Allah’ın sâlatı onun ve Ehlibeytinin üzerine olsun- başka hiçbir mahlukun şefaatiyle gelmedim sana; ömür boyu günah işlemeye ısrar eden ve uzun bir süre günah işlemeye ısrar etmeleri senin mağfiretinle onlara bağışta bulunmanı engellemeyen hata işleyenler için hazırladığın yüce affını dileyerek geldim sana. Sen benim efendimsin; nimetlerle ihsanda bulunmak senin adetindir, nitekim günah işlemek de benim adetimdir. Muhammed ve tertemiz Ehl-i Beyt’inin hakkı hürmetine benim büyük günahlarımı bağışlamanı diliyorum. Gerçekten büyük -günahı- büyükten başkası bağışlamaz. Ey azim, ey azim, ey azim, ey azim, ey azim, ey azim, ey azim.”


Şeyh Abbas Kummî’nin “Mefatihu’l-Cinan” kitabından alıntıdır.

Sayfa:103

Hz. Fatıma’nın (sa) Namazı 1

FARZ NAMAZLAR

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)