• Nombre de visites :
  • 2897
  • 5/5/2010
  • Date :

Tarihi Khafer Köyü

khafer köyü

  Dena sıra dağlarının eteğinde bulunana bu güzelim ve ferahlatıcı köy güzel doğal manzaralara sahiptir.

Khafer köyü İsfahan ilinin güneyinde bulunuyor. Khafer köyü Semirum kentinin 75 km uzağında Dena sıradağları eteğinde ve Zagros sıradağlarını ortasında bulunuyor. Khafer köyünün denizden irtifası ise 2200 metredir. Khafer köyü koruma altına alınmış Dena dağının bir parçası sayılıyor ve turistik bir cazibeye sahiptir.

khafer köyü

  Khafer köyünün turistik cazibeler ve gezilecek mekanları, yüksek şelaleleri, buzul mağarası, daimi buzulları ve akar çeşmeleri, ılıman ve güzel havasıdır. Khafer köyünün çevresinde denizden yüksekliği 4000 metreden fazla 14 kulesi vardır. bu bölgede Türk ve Lor toplulukların ziyaret ettiği, Seyid Muhammed ve Seyid adlı iki İmamzade'nin türbesi bulunuyor.

Khafer köyünün bulunduğu bölgede turistik cazibeleri, eşsiz bitki türleri ve hayvan çeşitleri bulunuyor.

 Bu nedenle İran kültürel miran ve turizm teşkilatı tarafından Khafer köyü ve çevresi turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. İran kültürel miran ve turizm teşkilatı ayrıca köylülerin göç dalgasını önlemek için bu köyde özel destekleyici tedbirler alıp uygulamaktadır. Bu nedenle Khafer bölgesi turistik bölge olarak ilan edilip, çevre halkına büyük bir gelir kaynağı sağlanmış bulunuyor.

khafer köyü

  Khafer köyünün eski adı Khur yani büyük yarık ve dere anlamındaydı. Bu köyde eski çağlarda Gur ve Guri adlı yerli bir kabile yaşardı. Bu bölgenin tarihi geçmişi pek bilinmiyor. Fakat yapılan kazılarda saksıdan yapılmış su boruları keşfedilmiştir. Bu borular Saruç adlı bir maddeyle biri birine monte edilmiştir. Demek ki, bu bölge halkı eski çağlarda su taşımak için su boruları yapmış bulunuyorlar.

Pişmiş kerpiçlerden oluşan iki hamam'ın izlerine de rastlanmıştır. Çivi alfabesiyle yazılan kitabetler de bulunmaktadır. Demek ki, bu bölge halkı yüksek bir mimarı ve kültürel değerlere sahiptiler.

  Dağlık bölgedeki Khafer köyünün yerleşim merkezi yoğun bir nüfusa sahiptir ve binalar merdiven misali alt alta sıralanmıştır. Dena sıra dağlarından akan iki daimi çeşme, Khafer köyünü çevreleyip, köye giriş yolu noktasında bir birleşip, Marbor çayı'nı oluşturmaktadırlar. Köyün tarlaları ve bağlarıyla bahçeleri Marbor çayı'nın kenarında bulunuyor ve sulanıyorlar. Bu köyün çevresinde tarlalar ve bağlar bulunuyor. Köyün gelir kaynağı zıraii mahsuller , hayvancılık ve bağcılıktır. Köyün tarımsal ürünleri, tahıl, baklagiller, meyve çeşitleri ve domates, patatesi gibi mahsullerdir. Xafer'ın elması ve cevizi çok meşhur ve kalitelidir. Bu köydeki bazı aileler ise halı dokumacılığı ve ipek böceği yetiştirmekle meşguldür.

khafer köyü

  Khafer köyünün el sanatları da meşhurdur. Kadınlar kumaş üzerine nakışlar ve mıncuk dikerler. Khafer köy halkı yazında bal arısı yatıştırır ve petekçilik yaparlar. Bu köy halkının bir kısmı da Zagros ve dena dağlarına tırmanmak isteyen turistler ve dağcılara kılavuzluk yaparlar.

  Khafer köy halkı Lor lehçesiyle Farsça konuşurlar. Köy halkı, kadınları ve erkekleri yerli kılık kıyafet kullanırlar. Köylü kadınların giyimi; renkli ve desenli güzel kumaşlardan dikilmiş gömlek, başlık, başörtüsü, etekten oluşuyor. Köylü erkelerinde yerel giyim tarzı, kula ve gömlek, özel şalvardır.

Kaşkayi aşiretleri baharın ortalarında ve yaz aylarında Khafer köyünün etrafındaki yaylalara ve dağlık bölgeye göç ederler. Bu aşiretler küçük baş ve büyük baş hayvan sürüleriyle bu bölgede konaklanırlar.

  Bu bölgenin kültürel yapısı ve gelenekleri de aşiretlerden etkilenmiştir. Nitekim Khafer köy halkının kullandığı musiki de aşiretlerin müzikleri ve bestelerine benzer. Aşiret müziği sadece düğünlerde çalınır.

khafer köyü

  Dena sıra dağının güzel ve doğal manzaraları vardır. bunlar yüksek kuleler, buzullar, çay ve ırmaklar, şelaleler, mağaralardır. İran çevre ve kültürel miras teşkilatları 1990 yılında bu bölgeyi koruma altına almış bulunuyor. Bu nedenle Khafer köyü ve çevresi çeşitli bitki türleri ve hayvanların yetiştirilmesi bölgesine dönüşmüştür.

Bu bölge de kahve renkli ayı, dağ keçisi, geyik, yaban domuzu, panter, çeşitli kedi türleri, Şahin, behri, kartal, keklik, baykuş ve göçmen kuşlar bulunur.

   Kaplumbağa, ceferi yılan, çıngıraklı yılan da Khafer köyü ve etrafında yaşamaktadır.

  Bu bölgede çeşitli bitki türleri, ilaç ve tıbbi bitkilerde yetiştirilir. hava, su ve çevre hayatıyla ekosistem ve biyolojik açısından çeşitlilik arz eden Khafer köyü ve çevresi; biyologlar, eko-turizmciler, çevreciler ve botanikçilerle üniversite ve araştırma merkezlerinin dikkatini çekmektedir. Khafer köyü ve çevresi çok sayıda tabii ve çevre hayatı açısından farklı özelliklere sahip olduğu için, dört mevsimde dağcılara, kayakçılar, doğa turizmcilerine ev sahipliği yapmaktadır.

khafer köyü

  Khafer köyü ayrıca Dena'nın sıra dağlarının merkezi cephesindeki 4435 metre yüksekliğindeki zirvesine tırmanmak için ilk konaklama noktası sayılıyor. Bu köy halkı dağcıları ve turistleri ağırlarlar. Khafer köyündeki mağazalar dağcıların ihtiyaçlarını karşılayacak farklı giysiler, botlar, gıda maddeleri, dağcılık malzemeleri gibi şeyleri satışa çıkarmaktadırlar. Bazı ailelerde turistleri kendi evlerinde ağırlarlar. Khafer köyünü ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, dağlık bölgesindeki güzel havayı teneffüs ettikleri gibi, sıcak kanlı ve misafirperver köy halkının ikramlarıyla karşılaşırlar. Köy halkı ve esnafı, misafirlere yerli ekmek olan Nan-Tiri, Aş yani türlü çorba ve sut mamullerini sunarlar. Khafer köyü kışın çok karlı ve ulaşımı çok zordur. Khafer köyüne ulaşmak için İsfahan şehrinden başlayan Şehrıza- Semirum- Hena yolu kullanılır.

Kaynak: İrib.ir


İRAN SANAT GEZİM -İsfahan

Si-o-se Pol

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)