• Nombre de visites :
  • 5092
  • 30/3/2008
  • Date :

İRAN SANAT GEZİM -İsfahan

iran sanat gezim -isfahan

  İsfahan bu ülkenin en güzel şehri. Farslar İsfahan için "İsfahan Nisvî Cihan" diyorlar. Yani "İsfahan dünyanın yarısıdır." Dünyanın yarısını nereden gezeceğine karar vermeden önce birkaç küçük tavsiye.

  Bu şehri şehir yapan en güzel özelliği şehrin tam ortasından geçen Zarenderut Nehri. Bu nehrin üzerine kurulu 6 adet köprü bulunmakta. Köprülerden en güzeli Sia  se  pol köprüsü. 33 kemerli bu köprünün altında çay ocakları ve nargile salonları bulunmakta. Bir yandan nargilenizi tüttürürken, diğer taraftan çayınızı yudumlayabilirsiniz. İran"da çay biraz açık içiliyor. Bunun dışındaki önemli bir ayrıntı ise bardaktaki çayı tabağa döküp içmeleri. Sebebine gelince çayın yalnız tadını değil kokusunu da duymak istemeleri. Ortama uyum sağlamak için çayınızı çay tabağınıza döküp için ve tadının yanında kokusu da duymanızı tavsiye ederim.

Dünyanın en büyük meydanlarından biri olan İmam Meydanı gezerek tarihe ilginç bir yolculuk yapılabilir.

  Meydanın etrafındaki çarşıları gezerken İsfahan"daki minyatür işçiliğinin ne kadar gelişmiş olduğunu fark edeceksiniz. Her biri el emeği göz nuru olan minyatürdeki en temel figür Ömer Hayyam ve sevgilisi.

  İsfahan"ı sevmemdeki en temel sebep bu şehirde karmaşanın olmaması, öyle bir şehir ki yürüyerek her yere gitmek mümkün. Caharbağ caddesindeki 40 sütunlu saray, Minareyi Cumba ya da İran - Irak savaşındaki ölenlerin yatığı 23 bin kişilik Şühedayı Gülistan Mezarlığı İsfahan"ın en ilginç mekanlarından sadece bir kaçı. Şehirden ayrılırken defalarca arkanıza bakacağınıza eminim.   

Fahri Özparlak  


Si-o-se Pol

Çehel Sütun (Kırık Sutun) Sarayı

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)