• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 347 -  حكم به نخست وزير "معافيت مالياتي آستان قدس رضوي و موسسات وابسته "
حكم
زمان : 20 فروردين 1368 / 2 رمضان 1409
موضوع : معافيت مالياتي آستان قدس رضوي و شركتها و موسسات وابسته
مكان : تهران ، جماران
مخاطب : موسوي ، ميرحسين "نخست وزير"
صفحه : 347
با اهداي بهترين تحيات محترما معروض مي دارد، منابع مالي آستان قدس رضوي مجموعه تركيبي از موقوفات و نذورات بوده كه در جهت كمك به محرومان ، گسترش و نشر فرهنگ اسلامي و ترويج اسلام ناب محمدي ، تعمير و نگهداري اماكن متبركه و روضه منوره رضويه و احداث و گسترش ابنيه وبالاخره در راه مصالح جامعه اسلامي طبق نظر و نيات واقفين حسب موارد مقرره به مصرف مي رسد.
[بسمه تعالي . محضر مبارك مرجع عاليقدر و رهبر كبير انقلاب و بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران ،حضرت آيت الله العظمي امام خميني - مدظله العالي
قابل ذكر است كه به خاطر قيد غير انتفاعي بودن ، اين تشكيلات مقدس از آغاز حيات خود در هيچ دوره و مقطع تاريخي مشمول پرداخت ماليات نبوده است .
در سال 1365 كه لايحه مالياتي در كميسيون اقتصاد و دارايي مجلس مطرح و در لايحه مذكور نام آستان قدس از رديف سازمانهايي كه مشمول معافيت مالياتي بودند حذف گرديده بود. مراتب به وسيله برادر بزرگوارمان جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمين حاج احمد آقا به استحضار حضرت مستطاب عالي رسيد كه مقرر فرموديد: "آستان قدس رضوي ماليات ندهد و به جناب آقاي نخست وزير هم گفته شود از آستان قدس نبايد ماليات بگيرند" اما از آنجا كه اوامر حضرتعالي كتبا به مسئولين امر ابلاغ نگرديده در قانون مالياتي مصوب سال 1366 مجلس شوراي اسلامي موضوع عدم پرداخت ماليات آستان قدس رضوي و شركتهاي وابسته مسكوت ماند.
با توجه به اجراي قانون مذكور از ابتداي سال جاري مشكلات و مسائلي در اين رابطه براي آستان قدس رضوي به وجود آمده است ، استدعا دارد اوامر حضرتعالي را در خصوص عدم پرداخت ماليات به وسيله آستان قدس و شركتها و موسسات وابسته به مسئولين ذي ربط امر به ابلاغ فرمايند.
صفحه : 348
20 / 1 / 68
در جوار مضجع منور حضرت ثامن الائمه "ع " سلامتي و طول عمر آن حضرت و دوام و بقاي نظام جمهوري اسلامي را از خداوند سبحان مسئلت دارم . والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته .
10/1/1368 - ارادتمند: عباس واعظ طبسي ]
بسمه تعالي
جناب آقاي موسوي ، نخست وزير محترم
همان طور كه قبلا گفته ام آستان قدس رضوي و شركتها و موسسات وابسته ازپرداخت هر گونه مالياتي معاف مي باشند. نظر اينجانب را به مقامات ذي ربط ابلاغ نماييد
روح الله الموسوي الخميني