• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
عضویت در خبرنامه
    جستجو :
جلد بیست و یکم - صفحه 133 -  پيام به فرماندهان و مسئولان سپاه "رسالت فرماندهان سپاه در زمان صلح "
پيام
زمان : 26 شهريور 1367 / 5 صفر 1409
مكان : تهران ، جماران
موضوع : تجليل از رشادتهاي سپاه پاسداران و بيان رسالت فرماندهان سپاه در زمان صلح
مخاطب : فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
صفحه : 133
بسم الله الرحمن الرحيم
فرزندان عزيزم ، فرماندهان و مسئولين محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي
در پايان قريب هشت سال دفاع مقدسي كه منتهي به استقلال و تماميت ارضي كشور وشكست طرحهاي توسعه طلبانه دشمنان انقلاب اسلامي مان گرديد، نمي دانم با چه بياني احساسات و علاقه خويش را به شما سربازان گمنام و سرداران دلاوري كه توفان خشم اين امت حزب الله از سينه صحنه كارزار شما جوشيده است بيان نمايم . در نزد موحدين وسالكان طريقت سخن از اجر و پاداش دنيايي ، اسائه ادب به منزلت و مقام آنان است ؛ ودنيا با همه زرق و برقها و اعتباراتش به مراتب كوچكتر از آن است كه بخواهد پاداش وترفيع مجاهدان في سبيل الله گردد. و مجاهد في سبيل الله بزرگتر از آن است كه گوهرزيباي عمل خود را به عيار زخارف دنيا محك بزند. اما من كه وظيفه ام دعاگويي و سپاس و تشكر از همه سپاهيان و بسيجيان و ارتشيان است ، بايد به همه نيروهاي مسلح كشور و به شما اطمينان بدهم كه تا من زنده هستم و تا رمق در جسم و جان دارم از حمايت و دعاي خير براي شما دريغ نخواهم كرد؛ و شما را از بهترين عزيزان و همراهان خود مي دانم ؛ وهمان گونه كه در ايام جنگ در كنار شما بوده ام ، و شايد يكايك شما محبت و ارادتم را به خود احساس كرده ايد، بعد از اين نيز چنين خواهم بود. شما آيينه مجسم مظلوميتها ورشادتهاي اين ملت بزرگ در صحنه نبرد و تاريخ مصور انقلابيد. شما فرزندان دفاع مقدس و پرچمداران عزت مسلمين و سپر حوادث اين كشوريد. شما يادگاران وهمسنگران و فرماندهان و مسئولان بيداردلاني بوده ايد كه امروز در قرارگاه محضر حق
صفحه : 134
ماوا گزيده اند. و از آنجا كه من بين خودم و شما فاصله اي نمي بينم و سخن دل شما و همه عاشقان انقلاب اسلامي را پيش از اينكه به كاغذ و قلم كشيده شود درك مي نمايم ، تصورمي كنم كه شما به خاطر آن غرور مقدس و آن روح پرحماسه اي كه سالها در ميدانهاي نبرد و در هنگامه آتش و خون و از دل صخره هاي صعب مشكلات در فضاي سرد و گرم حوادث آبديده شده است و همه ذرات وجودتان با شجاعت و بيقراري عجين گرديده ،از سكون و آرامش رنج ببريد و دلتان در همان حال و هواي خيمه جنگ بتپد، و چه بسا ازخود بپرسيد كه در شرايط صلح چه نيازي به وجود ما است كه اين هم از بركات معنويت وتحول در كشور ما است كه پس از هشت سال دفاع مقدس خود احساس خستگي نمي كنيد. ولي من به طور جد و اكيد مي گويم كه انقلاب و جمهوري اسلامي و نهادمقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ، كه بحق از بزرگترين سنگرهاي دفاع از ارزشهاي الهي نظام ما بوده و خواهد بود، به وجود يكايك شما نيازمند است ، چه صلح باشد و چه جنگ . من باز تاكيد مي كنم كه ما در سياست خود براي رسيدن به صلح در چهارچوب قطعنامه شوراي امنيت جدي هستيم ، و هرگز پيشقدم در تضعيف آن نخواهيم بود؛ ولي آثار كارشكني را در سياست و رفتار نظامي عراق مشاهده مي كنيم ، كه بعيد به نظرنمي رسد كه دست بعضي از قدرتها و ابرقدرتها در اين قضايا پنهان باشد و چه بساصداميان بخواهند بخت سياه و تيره گون خود را مجددا آزمايش كنند.
در هر حال ، ما بايد آماده و مهيا باشيم . روزهاي حساس و تعيين كننده اي در پيش داريم ؛ و انقلاب اسلامي هنوز سالها و ماههاي تعيين كننده ديگر در پيش خواهد داشت ؛كه واجب است پيش كسوتان جهاد و شهادت در همه صحنه ها حاضر و آماده باشند، و ازكيد و مكر جهانخواران و امريكا و شوروي غافل نمانند؛ و حتي در شرايط بازسازي نيروهاي مسلح ، بايد بزرگترين توجه ما به بازسازي نيروها و استعدادها و انتقال تجارب نظامي و دفاعي به كليه آحاد ملت و مدافعان انقلاب باشد، چرا كه در هنگامه نبرد مجال پرداختن به همه جهات قوتها و ضعفها و طرحها و برنامه ها، و در حقيقت ترسيم استراتژي دفاع همه جانبه ، نبوده است . ولي در شرايط عادي بايد با سعه صدر و به دور از
صفحه : 135
حب و بغضها به اين مسائل پرداخت ؛ و از همه اندوخته ها و تجربه ها و استعدادها وطرحها استفاده نمود؛ و در جذب هرچه بيشتر نيروهاي مومن به انقلاب همت گماشت ، وتجارب را به ديگران منتقل ساخت ؛ و در تجهيز كليه آحاد و افراد اين كشور، بر اساس اصول و فرمول خاص دفاع همه جانبه ، و تا رسيدن به تشكل واقعي و حقيقي بسيج وارتش بيست ميليوني ، كوشش نمود. و در كنار اين مسئوليت بزرگ و پيروي از خطوطكلي سياست نظامي كشور، بايد همان محافل انس و نورانيت و برادري و وحدتي كه درميدانهاي نبرد و در جبهه بوده است و همان ارتباط معنوي كه ميان شما و روحانيون عزيزبرقرار بوده به مجامع داخلي و به همه محيطهاي سياسي و اجتماعي و نظامي كشانده شود، تا انقلاب اسلامي ما از خطر آفتها و تفرقه ها و بي تفاوتيها محافظت گردد. و مبادا كه اين سرمايه هاي عظيمي كه محصول سالها تجربه و تلاش در عسرتها و فراز و نشيبها بوده است ، در مسير زندگي روزمره به فراموشي سپرده شود.
من به شما دعا مي كنم و عزت و سعادت دنيا و آخرتتان را از پيشگاه مقدس حق مسئلت دارم . ان شاءالله در لواي عنايت پروردگار و در ظل توجه حضرت بقيه الله - ارواحنا فداه - پايدار و سرفراز باشيد. والسلام عليكم و رحمه الله .
26 شهريور ماه 1367
روح الله الموسوي الخميني