تعداد مطالب : 9190
تعداد نظرات : 108
زمان آخرین مطلب : 2726روز قبل
راهنمای‌خرید انواع گبه، گلیم، پلاس و دستبافت

تا چند دهه پیش، زنان روستایی و عشایری برای استفاده‌ خودشان گلیم، گبه، جاجیم، زیلو و... می‌بافتند اما حالا بافندگان انواع دیگر فرش درست مانند بافندگان قالی، به تقاضای بازار و سلیقه خریدار توجه دارند و براساس آن، پای دار می‌نشینند. این مطلب راهنمایی است برای خرید انواع فرشهای دستبافت.

گبه
گبه نوعی قالی است؛ یعنی به غیر از تاروپود، پرز هم دارد اما فرش‌فروشان موقع تقسیم‌بندی انواع قالی، گبه را به عنوان قالی حساب نمی‌کنند و آن را یکی از انواع فرش‌ها معرفی می‌کنند؛ شاید چون ضخامت پرز و طول گره آن نسبت به پرز انواع قالی، بسیار کلفت‌تر و بلند‌تر است. گبه دست‌بافتی مخصوص عشایر بوده و البته امروز به شکل سفارشی در کارگاه‌های قالی‌بافی شهری هم تولید می‌شود. گبه نقشه ندارد و طرح‌هایش ذهنی است؛ یعنی بافنده، براساس ذهن خود یا منظره‌ای که می‌بیند، نقش حیوان، آدم و درخت یا حتی اشکال هندسی را می‌بافد. اندازه گبه معمولا از یک و نیم تا چهار و نیم متر است و بزرگ‌تر از این متراژ را تقریبا نمی‌توانید در بازار پیدا کنید.
گبه به دلیل داشتن پرز کلفت و بافت درشت آن، فرش سنگینی است و چون گره‌هایش هم شل بافته می‌شود، دارای پرزهای نرم است. از اواسط دهه ۱۳۷۰ به خاطر سوژه شدن گبه در چند فیلم سینمایی، تب گبه بازار را گرفت و قیمت آن حتی از بعضی قالی‌های کاشان و اراک گران‌تر شد اما بعد از طی آن دوره، در حال حاضر تب گبه سرد شده و قیمتش به حالت تعادل رسیده است. در ضمن یکی از هنری‌ترین انواع گبه، گبه‌ای است که پرز آن از پشم گوسفند تهیه شده باشد؛ یعنی بافنده با پشم گوسفند تابیده‌شده‌ای که رنگ نشده باشد، گبه را بافته باشد. این نوع گبه در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و تابش مستقیم آفتاب منجر به تغییر رنگ آن نمی‌شود و البته خیلی هم زیباست.
موقع خرید ابر مرطوب همراه‌تان باشد
۱- انواع فرش‌ها را باید به صورت لوله‌ای جمع کرد. بد‌ترین نوع جمع کردن یک فرش، تا کردن‌اش است؛ هر چند با این روش جای کمتری را اشغال کند. با این روش - یعنی لوله کردن - احتمال شکستن فرش خیلی کم می‌شود.
۲- اگر گرد و غبار و خاک مدت زیادی زیر و داخل ریشه‌های فرش بماند و تمیز نشود، فرش را سفت می‌کند و باعث شکسته شدن‌اش می‌شود.
۳- با وجود جاروبرقی در زندگی‌های امروزی، دیگر خیلی کم‌ مشکل بیدخوردگی برای انواع فرش به‌وجود نمی‌آید اما اگر قرار است برای مدتی گلیم، گبه، زیلو و... را در کمد یا گوشه‌خانه نگه دارید، برای جلوگیری از بیدخوردگی، حتما لابه‌لای آن نفتالین یا تنباکو بگذارید.
۴- گلیم‌های بزرگ و گبه‌ها را اگر با شامپو فرش بشویید، هم سالم می‌مانند و هم خوب تمیز می‌شوند اما گلیم‌های ظریف و هنری و کوچک را بهتر است با شامپو -آن هم با دست -بشویید و اگر می‌خواهید آن را در ماشین لباسشویی بیندازید، یادتان باشد که همراه لباس‌های دکمه‌دار و زیپ‌دار، داخل ماشین نیندازیدشان و در ضمن، از پودرهای رختشویی هم استفاده نکنید بلکه به جایش از مایع شوینده مخصوص لباس‌های رنگی استفاده کنید؛ ضمنا حرارت آب هم بالا نباشد؛ یعنی زیر ۳۰ درجه باشد.
۵- اگر الیاف گلیم دارای رنگ طبیعی باشد، در مقابل تابش مستقیم آفتاب چندان آسیبی نمی‌بیند اما الیافی که با رنگ شیمیایی رنگ شده – به‌خصوص اگر نامرغوب هم باشد– خیلی سریع در مقابل تابش مستقیم آفتاب رنگ پریده می‌شود.
۶- برای تشخیص رنگ طبیعی الیاف از رنگ مصنوعی و شیمیایی یک فرش، اول به این نکته توجه داشته باشید که رنگ شیمیایی بسیار پررنگ و جیغ (!) است اما رنگ طبیعی پختگی دارد و کمتر به چشم می‌آید؛ دوم اینکه یادتان باشد موقع خرید حتما همراه خودتان یک تکه پارچه سفید مرطوب یا یک تکه ابرخیس داشته باشید و قبل از پرداخت پول، آن را روی فرش مورد نظرتان بکشید؛ اگر رنگی شد یعنی رنگ مصنوعی است.
۷- وقتی گلیمتان را با شامپو فرش می‌شویید، مراقب باشید که ریشه‌های گلیم را هم خوب تمیز کنید. مراقبت از ریشه‌های گلیم خیلی مهم است چون ریشه‌های پوسیده و کنده شده از ارزش گلیم می‌کاهد.
بافت تزئینی ترکیبت گلیم و گبه
گلیم آن‌قدر‌ها هم ساده نیست!
به زیرانداز بافتنی بدون پرز، گلیم می‌گویند. در بافت این نوع فرش، پود‌ها از میان تار‌ها رد می‌شود. گلیم انواع مختلفی دارد که هر نوعش زیبایی مخصوص به خود را دارد. بعضی‌ از انواع گلیم پر زحمت بافته می‌شود، در نتیجه گران‌تر است و بعضی‌ انواع ساده‌تر بافته می‌شود و ارزان‌تر هم در بازار عرضه می‌شود. اما انواع گلیم:
گلیم سوزنی
گلیمی است که در آن علاوه بر رد شدن پود‌ها از میان تار‌ها، نقش‌هایی را روی پود بافته یا سوزن‌دوزی می‌کنند.
گلیم ساده (بی‌چاک و چاکدار)
گلیم ساده بی‌چاک به این معنی است که پود‌ها خیلی ساده و بدون مدل خاصی از میان تار‌ها رد می‌شود و فقط ممکن است هر چند رج یک بار رنگ پود‌ها تغییر کند. اما گلیم ساده چاکدار، گلیمی است که در آن برای بافتن یک طرح – که ممکن است هندسی یا غیرهندسی باشد - بین پود‌ها به خاطر عوض کردن رنگ پود، فاصله یا چاک ایجاد شود.
گلیم سوماک
این نوع گلیم که طرح‌های پیچیده‌تری دارد، ممکن است سینه‌باف (یعنی بدون نقشه و کاملا ذهنی) یا نقشه‌باف باشد. سوماک ظرافت زیادی دارد و بیشتر با پود ابریشمی بافته می‌شود. نخ پودی که با آن یک طرح را بافته‌اند، در پشت کار گره می‌خورد و با پود دیگری طرح تازه را می‌بافند و از میان تار‌ها رد می‌کنند. در ضمن، طرح‌های سینه‌باف، طرح‌هایی انتزاعی‌اند که بیشتر براساس محل زندگی، کار و طبیعت اطراف بافنده یا حتی حال و هوای روحی او که غمگین است یا شاد، آرام است یا هیجان‌زده، روی گلیم نقش می‌گیرد.
گلیم فرش
نوعی از گلیم است که بعضی از قسمت‌های آن دارای پرز است و به صورت برجسته در کار نمود پیدا می‌کند. معمولا این نوع گلیم‌ها، مخلوطی از سوماک و قالی است که قسمت‌های گل و بوته و حاشیه‌های آن دارای پرز است. قیمت بقیه انواع فرش که شامل پلاس، زیلو، حصیر و نمد می‌شود کاملا به این بستگی دارد که در کجا عرضه شوند؛ در محل تولید یا شهرهای نزدیک به آن. یعنی نمی‌شود قیمت پایه‌ای برای آن ارائه کرد.
پلاس
این نوع فرش که در قدیم بیشتر در زندگی روستاییان کاربرد داشته، امروزه دیگر کمتر کاربرد دارد و کمتر بافته می‌شود. پلاس فرشی است که در آن تار و پود، هر دو پنبه‌ای هستند. پیش از این، نوعی پلاس در بیشتر روستاهای ایران بافته می‌شد که تار آن از نخ پنبه‌ای بود و پود آن از رشته‌های باریک شده‌ لباس‌های کهنه روستاییان.
در این نوع پلاس، زنان بافنده با بریدن و به‌هم‌گره زدن لباس‌ها و تهیه رشته‌های باریک پارچه‌ای، فرشی می‌بافته‌اند که به خاطر در کنار هم قرار گرفتن رنگ‌های مختلف پارچه، بسیار زیبا بوده است. امروزه پلاس را به صورت بسیار محدود در بازار عرضه می‌کنند و بیشتر به عنوان پادری کاربرد دارد. در بعضی از مناطق به پلاس «پروینه» هم می‌گویند. جالب آنکه نوع خارجی این نوع بافت الان به قیمت بسیار گران در لوکس‌فروشی‌ها موجود است!
زیلو
نوعی فرش که تاروپودش هر دو پنبه‌ای است و در اندازه‌های بزرگ بافته می‌شود و معمولا نقوش هندسی و راه راه دارد. بافتش آسان است و بیشتر به عنوان زیرانداز حسینـیـه‌ها استفاده می‌شود و اندازه‌های کوچک‌ترش هم کاربرد زیرانداز پیک‌نیکی را دارد.
نمد و حصیر
این دو زیرانداز را هم جزء فرش محسوب می‌کنند. البته امروز به غیر از محل تولید، کمتر در مناطق دیگر کاربرد زیرانداز را دارد. حصیر در مناطقی که در آن درخت نخل یا نی می‌روید، بافته می‌شود و با آن چیزهای مختلفی از فرش و سفره گرفته تا کیف و ظرف می‌بافند.
نمد هم که از فرو رفتن و به هم چسبیدن پشم ش‌تر به وسیله مالش دادن و فشار آن‌ها به هم شکل می‌گیرد، نوعی دیگر از فرش است.
سنتی‌ترین کالای مدرن
۱- اگر می‌خواهید گلیمی که روی سرامیک پهن می‌کنید، مدام لیز نخورد و با جا به جا شدن و به‌هم ریختن چیدمان ‌هال یا سالن، اعصابتان را به هم نریزد، بهتر است از اول موقع خرید یا گلیم سوماک بخرید که پشت کارش پر از گره است و مانع سر خوردن گلیم می‌شود یا گلیمی بخرید که دو طرف لبه‌هایش چرم‌دوزی شده و نوعی ترمز فرش محسوب می‌شود.
۲- اگر مبل خانه‌تان سفید رنگ یا کرم رنگ است و می‌خواهید اتاقتان کمی رنگ بگیرد و فضا زنده شود، می‌توانید گلیم کردستان بخرید که پر از رنگ‌های قرمز و آبی و سبز است. اگر مبل خانه‌تان استیل است می‌توانید ورنی آذربایجان یا سوماک سیرجان بخرید که پر از رنگ‌های طلایی و پرجلوه است و با مبل استیلتان کاملا هماهنگ می‌شود.
گبه‌های عشایری باطرح راه راه و حیوان و آدم‌، به مبلمان و کمد رنگ چوبتان جلوه بسیار زیبایی می‌دهد.
۳- کف پای بعضی‌ها به دلیل حساسیت بر اثر راه رفتن روی فرش ماشینی – که دارای الیاف مصنوعی است – ترکیده و پوست پوست می‌شود اما کار‌شناسان فرش معتقدند که الیاف طبیعی مثل پشم، پنبه و نخ ابریشم نه تنها باعث ترکیدگی پا نمی‌شود بلکه به دلیل انرژی‌بخشی این الیاف – که در بافت فرش دستباف به کار می‌رود – تا حدودی از درد رماتیسم و پادردهای ساده افراد می‌کاهد.
۴- فرش‌هایی که براساس نقشه بافته می‌شوند، معمولا بدون اشکال‌اند و حتی اگر چند سال هم در خانه‌تان پهن باشند، موقع فروش‌، جناب سمسار کمتر می‌تواند عیب رویش بگذارد و ضرر نمی‌کنید اما فرش‌های سینه‌باف گرچه طرح‌هایش بکر‌تر است و به طبیعت نزدیک‌تر ولی چون اشکالاتی از جمله رعایت‌نشدن قرینه‌ها و اندازه‌های اشکال (به ویژه اشکال هندسی)، کج‌بافی در حاشیه‌ها و دورنگ بودن زمینه دارند، موقع فروش کلی بهانه به دست جناب سمسار می‌دهند که قیمت را پایین بیاورد. البته تا جایی که می‌توانید به فرش‌فروشانی که فرش کهنه هم می‌خرند مراجعه کنید تا سمسار‌ها.
۵- اگر می‌خواهید پولی که خرج می‌کنید دیر‌تر از بین برود، گلیمی بخرید که تارش از جنس پشم یا ابریشم باشد چون نخ پنبه‌ای زود‌تر می‌پوسد.
۶- اگر در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنید و می‌خواهید از رسیدن حرارت شدید زمین به داخل خانه جلوگیری کنید، از حصیر یا زیلو استفاده کنید؛ چون گرما را از خود عبور نمی‌دهد و بسیار خنک است.
۷- اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید و می‌خواهید از شر سرما خلاص شوید، بهتر است نمد بخرید؛ نمد گرما را درون خود نگه می‌دارد و از انتقال سرما از کف خانه به داخل جلوگیری می‌کند اما تنها عیبش این است که پرزش به لباس می‌چسبد. در ضمن، نمد بهترین پا دری رطوبت‌گیر برای جلوی در حمام است.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:30


بسیاری از افراد بر اساس سلیقه خود خانه یا محل کارشان را زینت می‌دهند اما از آنجا که برخی اصول را رعایت نمی‌کنند زحمتشان به چشم نمی‌آید. اگر قصد دارید جزو این دسته افراد نباشید، از انجام ۵ اشتباهی که در ادامه مطلب گفته شده پرهیز کنید.

درهم برهم بودن
 برای هر چیزی باید جای مخصوصی وجود داشته باشد. به هم ریختگی حتی بهترین طراحی‌ها را دچار تزلزل کرده و به آن‌ها چهره‌ای زشت می‌دهد. به هم ریختگی همچنین حس اضطراب و سنگین بودن فضا را به شما می‌دهد، پس سعی کنید از شر آن خلاص شوید. حداقل سالی یکبار نگاهی دوباره به دکور خود بیندازید و وسایلی که دیگر دوست ندارید را کنار بگذارید. به جای استفاده از تعداد زیادی وسایل کوچک، از یک وسیله بزرگ‌تر بهره ببرید. بچه‌ها وسایل زیاد دارند، پس سعی کنید به آن‌ها نظم بدهید.
بی‌رنگ بودن
 در رنگ بسیاری از خانه‌ها از بژ، کرم و سفید استفاده شده است. دیوار‌هایتان را به رنگ‌های دیگر دربیاورید. اگر از بی‌تناسب بودن رنگ جدید می‌ترسید، از رنگ بژ تیره استفاده کنید. یادتان باشد که سقف را نیز حتماً رنگ کنید.
پوشش پلاستیکی محافظ
 اغلب وسایل و مبلمان در حین فروش دارای روکش پلاستیکی محافظ هستند تا در هنگام حمل و نقل کثیف نشده و آسیب نبینند. به محض ورود وسایل به خانه هر گونه پوشش پلاستیکی روی صندلی‌ها، چراغ‌ها، کاناپه و هر چیز دیگر را بردارید. اگر کودکی در خانه دارید که می‌ترسید مبلمان را کثیف کند، از روکش‌هایی به غیر از نایلون اولیه استفاده کنید، پوشش‌هایی که به راحتی بتوانید در حین استفاده کودک از مبلمان، آن را کشیده و پس از بازی او آن را بردارید. همچنین می‌توانید مبلمانتان را دوباره با پارچهٔ ضد لک از جمله وینیل با نمای چرم بسازید.
گل و گیاه ارزان قیمت مصنوعی
فقط زیبایی آن‌ها را تحسین می‌کنید اما به ندرت پیش می‌آید که گیاهان مصنوعی خانه را تمیز کنید، به ویژه آن را که در بالای کابینت قرار گرفته است. گل‌های مصنوعی، پیچک‌های پلاستیکی و گل‌های خشک شده را دور بریزید. فضای بالای کابینت را خالی کنید و فقط از چند چراغ استفاده کنید. اگر مجبور به استفاده از گل مصنوعی هستید، پس پول بیشتری هزینه کنید و گیاهانی با کیفیت بالا‌تر تهیه کنید و یادتان نرود که لااقل هر ماه یکبار آن‌ها را گردگیری کنید
استفاده از آیتم‌های عام برای پر کردن فضا
دکور خانه شما باید نمایانگر سلیقه و مدل زندگی شما باشد، نه یک غرفه نمایش برای محصولات محبوب یا وسایل موجود در وی‌ترین مغازه سر خیابان! خانه‌تان را با گنجینه‌های خود تزیین کنید، وسایلی که به اصرار گشته‌اید و خریده‌اید و همه در رنگ و اندازه هماهنگ هستند. وسایلی را که در سفرهای خود، از سمساری‌ها، آنتیک فروشی‌ها و جاهای دیگر خریداری کرده‌اید، به کار ببرید؛ وسایلی که به طور انبوه تولید نشده‌اند و احتمالاً هیچ کس جز شما از جمله همسایه‌تان در خانه‌اش ندارد.

دوشنبه 23/10/1392 - 19:30

کاشی‌کاری یکی از هنرهایی است که می‌توان از آن برای طراحی یک فضای گرم و صمیمی، استفاده کرد. هنر کاشی‌کاری قادر است هر خانه‌ای را بهسازی کند. چنین سبکی معمولا در تزئین آشپزخانه و اتاق خواب به کار می‌رود و نمایی متفاوت و زیبا خلق می‌کند.

کفپوش
کف آشپزخانه نسبت به سایر مکان‌ها خیلی سریع کثیف می‌شود. بنابراین در طراحی کف آشپزخانه باید سطوحی را انتخاب کنیم که هم زیبا و خوشایند بوده و هم تمیز کردن آن آسان باشد. برای این منظور، کفپوش‌های سرامیکی با سطح صاف و براق، گزینهٔ خوبی هستند. همچنین برای تزئین برخی از کف‌ها، می‌توان از هنر کاشی‌کاری استفاده کرد که باعث ایجاد فضایی زیبا و پر از انرژی می‌شود.
ساختار
کاشی‌هایی که دارای نقش و نگارهای مختلف هستند، می‌توانند بافت زیبایی در دیوار آشپزخانهٔ شما ایجاد کنند. چنین ساختاری می‌تواند به صورت بافت سنگ‌های زبر و سخت بوده، و یا سطحی صاف و براق چون سرامیک داشته باشد. انتخاب بهترین ساختار با توجه به دکوراسیون آشپزخانه، بر زیبایی و شکوه آن می‌افزاید.
تنوع رنگ
کاشی‌ها، رنگ و مدل‌های مختلفی دارند که شما می‌توانید با توجه به دکوراسیون اتاقتان، بهترین مدل را انتخاب کنید.
هنر کاشیکاری
با توجه به سبک و طرح آشپزخانهٔ شما، انتخاب بهترین و مناسب‌ترین کاشی می‌تواند بر زیبایی و شکوه آن بیفزاید و جلوه‌ای نو پدید آورد. همرنگ کردن کاشی با سایر وسایل آشپزخانه، فضایی گرم و صمیمی ایجاد می‌کند.
موزاییک
استفاده از موزاییک در تزئین دیوارهای آشپزخانه، می‌تواند جلوه‌ای زیبا خلق می‌کند و همچنین دیوارهای شما را در برابر لکه‌های روغنی محافظت می‌کند. از آنجایی که تمیز کردن موزاییک نسبتا آسان است، در طراحی مکان مخصوص پخت و پز، برای تزئین دیوار‌ها می‌توان از انواع مختلف موزاییک استفاده کرد.
جلوهٔ زیبایی
استفاده از کاشی‌هایی با طرح و رنگ زیبا، جلوه‌ای نو در آشپزخانهٔ شما ایجاد می‌کند. همسان کردن سایر وسایل با رنگ کاشی‌ها، محیطی گرم و زیبا خلق می‌کند.
خلق فضایی متفاوت
برای ایجاد فضایی زیبا و متفاوت در محیط آشپزخانه، بهترین گزینه استفاده از موزاییک‌هایی با طرح زیبا است. نصب کابینت‌های همسان با رنگ موزاییک‌ها، به زیبایی آشپزخانهٔ شما می‌افزاید.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:29


وقتی صحبت از دکوراسیون حمام و سرویس‌های بهداشتی به میان می‌آید، شاید برخی تصور کنند که دکور کردن این بخش‌ها فقط هزینه‌ای اضافی است و لزومی برای این کار وجود ندارد. با این حال، امروزه دکور حمام و سرویس‌های بهداشتی در کنار دکور دیگر بخش‌های منزل، مورد توجه افراد بسیاری قرار دارد.

حمام، همواره در معماری یکی از بخش‌های مهم و کلیدی منزل‌ها بوده است، البته نقش و کارکرد این بخش از منزل در دوره‌های گوناگون تغییر پیدا کرده است و به مرور زمان حمام از محلی متروک و تاریک که صرفا هر چند روز یکبار از آن برای استحمام استفاده می‌شد به مکانی روشن، تمیز و شیک برای استحمام، پاکیزگی، آراستگی و در بسیاری موارد به محلی برای بازیابی آرامش روح و رفع خستگی تبدیل شد.
هم اکنون حمام در معماری و در منازل اشکال مختلفی دارد؛ به این ترتیب در حالی که در آپارتمان‌های کوچک حمام‌های کوچک و با کاربردهای محدودی تعبیه می‌شوند در آپارتمان‌ها یا منازل بزرگ متراژ حمام‌ها نیز بزرگ‌تر هستند و کاربردهای مختلفی دارند. در واقع در این دسته از منزل‌ها حمام‌ها برای استفاده در ساعات بیشتری طراحی و ساخته می‌شوند. این در حالی است که در برخی موارد بعضی از حمام‌ها در منازل لوکس حالتی تفریحی و رفاهی به خود می‌گیرند و در کنار آن‌ها استخرهای کوچک، سونا و جکوزی با هدف افزایش رفاه و تفریح و سلامت اعضای خانواده طراحی و ساخته می‌شود.
استفاده حداکثری از فضا
مهم‌ترین نکته‌ای که باید در ابتدا به آن تاکید شود آن است که مهم نیست حمام خانه شما بزرگ باشد یا کوچک، آنچه بیش از بزرگی و کوچکی حمام حائز اهمیت است آن است که شما این فضا را به نحوی ساماندهی و دکور کنید که بتوانید حداکثر استفاده از آن را برای دستیابی به آرامش و پدید آوردن احساس مطبوع در خود داشته باشید.
در این میان انتخاب عناصری که به طور کلی فضای داخلی حمام را به خود اختصاص می‌دهند نقش مهمی در فضاسازی آن دارد. عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی‌نقص وجود دارد عبارت است از: کفپوش مناسب، پوشش دیواری، استفاده از هواکشی با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، کابینت‌هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی، انواع بافت‌ها و رنگ‌ها. با انتخابی صحیح از تمامی این مجموعه به فضای دلخواه که آرامش شما را برقرار کند دست می‌یابید.
انتخاب کفپوش
به هنگام انتخاب کفپوش مناسب برای حمام نکاتی مانند کیفیت، سایز، رنگ، الگو، طرح و بافت را باید در نظر داشته باشید. بهترین انتخاب زمانی صورت می‌گیرد که قسمتی از کف حمام را که بسیار در مقابل دید است با آن کفپوش مورد علاقه دکور کنید (یعنی در ابتدا آن را نصب نکنید). سپس اگر نوع، طرح و رنگ را پسندیدید، آن را برای نصب در کل حمام انتخاب کنید. تنها با یک امتحان کوچک این امکان برای شما به وجود می‌آید که از انتخابی که کردید، ناراضی و پشیمان نشوید.
از بهترین گزینه‌های انتخابی برای کفپوش حمام، سرامیک است، چرا که به راحتی تمیز می‌شود، در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ هم بسیار متنوع است. توجه داشته باشید که رنگ زمینه اگر سفید باشد، حمام را به فضایی نورانی و وسیع مبدل می‌سازد. در برخی سبک‌های دکوراسیون استفاده از سرامیک‌های طرح دار و گلدار بسیار رایج است.
رنگ‌های مناسب برای یک حمام مدرن
در سبک مدرن استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ سفید و با ادغامی از رنگ‌های تند و گرم بسیار رایج است. رنگ سرامیک برای آرامش بخشیدن به شما و برقراری محیطی سرشار از انرژی بسیار مهم است. پس بهتر است رنگی را انتخاب کنید که هم روشن باشد و هم با روحیات شما و اعضای خانواده سازگاری داشته باشد. استفاده از رنگ‌های مورد علاقه در حمام باعث می‌شود که علاوه بر آرامش بخشیدن به شما روزی تازه و پرانرژی را شروع کنید.
اگر سبک‌های شلوغ را می‌پسندید، از رنگ‌های هلویی و زرد درخشان اتفاده کنید. این رنگ‌ها فضا را شلوغ‌تر و پراثاثیه‌تر نمایان می‌کنند. اگر می‌خواهید که حمام شما بزرگ‌تر از آنچه هست نمایان شود بهتر است از رنگ‌های طبیعی برای سرامیک‌ها استفاده کنید.
بهترین توصیه دکوراتور‌ها استفاده از سرامیک‌هایی به رنگ سفید و بژ و گاهی زرد و کرم بسیار روشن است که به خوبی نور را منعکس می‌کند و فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. اگر حمامی بزرگ و عریض دارید، بهتر است از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا کوچک‌تر و گرم‌تر به نظر برسد.
آینه‌ها را فراموش نکنید
استفاده از آینه در هر مکانی باعث نورانی شدن و بزرگ جلوه داده شدن آن فضا می‌شود، بنابراین استفاده از آینه در حمام بسیار توصیه می‌شود و همچنین باعث تمیز‌تر جلوه دادن این فضا می‌شود. بنا بر سبک دکور حمام می‌توانید انواع آینه را هماهنگ با آن سبک انتخاب کنید.
گل و گلدان در حمام
استفاده از گل‌ها و گیاهان زینتی متناسب با متراژ حمام می‌تواند فضای بهتری را در این بخش از منزل ایجاد کند. در حال حاضر نمونه‌های زیبایی از گلدان‌های طبیعی و مصنوعی مناسب برای استفاده در دکوراسیون حمام و سرویس‌های بهداشتی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهتر شدن فضای حمام منزل خود استفاده کنید.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:29


دیوارهای خانه پس از گذشت یک یا چند سال بسته به تعداد افراد، نوع سکونت، منطقه و عوامل دیگر، به رنگ آمیزی یا نقاشی مجدد نیاز پیدا می‌کنند. این در حالی است که ممکن است اعضای خانواده هم پس از گذشت مدتی از رنگ دیوار‌ها خسته شوند و تصمیم به تغییر آن بگیرند. رنگ آمیزی داخلی ساختمان یا به اصطلاح نقاشی ساختمان راهکاری است که با استفاده از آن می‌توانید علاوه بر اینکه جلوه تازه‌تری به آپارتمانتان می‌دهید، به نظافت و تمیز بودن آن نیز کمک کنید.

به گزارش جام جم سرا به نقل از دنیای اقتصاد- نقاشی مجدد ساختمان یکی از راهکارهایی است که به نو شدن فضای زندگی شما کمک مهمی می‌کند، اما برخلاف تصور برخی افراد که گمان می‌کنند رنگ آمیزی مجدد کار ساده‌ای است و تنها نیاز به چند سطل رنگ و یک قلم مو دارد، رنگ آمیزی مجدد نیز اصول خاص خود را دارد که در صورتی که رعایت نشود به درستی و آن طور که دلخواه شما است، صورت نمی‌گیرد.
چند نکته اساسی راجع به رنگ آمیزی فضای داخلی آپارتمان به شما ارائه می‌شود.
 
مراقب سلامتی خود باشید
بیشتر رنگ‌ها حاوی حلال‌هایی هستند که موجب نرمی و روانی رنگ شده و هنگام خشک شدن رنگ، تبخیر می‌شوند. این مواد می‌تواند به سلامت آسیب برساند.
تماس کوتاه مدت با این مواد می‌تواند علایمی مانند تحریک و قرمزی پوست، خستگی و تهوع، سردرد و سرگیجه ایجاد کند.
تماس طولانی مدت می‌تواند مشکلات بهداشتی بیشتری مانند آسیب سیستم اعصاب مرکزی، کبد و کلیه ایجاد کند.
کودکان، زنان باردار، افرادی با مشکلات تنفسی و ریوی و افرادی که به دلیل نوع شغلشان بیشتر با این مواد تماس دارند، بیش از دیگران در معرض خطر هستند.
 
چه رنگی مناسب است؟
رنگ‌ها به سه صورت روغنی براق، روغنی مات و پلاستیک هستند و هر کدام ویژگی خاصی دارند.
رنگ روغنی براق دوام بیشتری دارد و تمیز کردن آن راحت‌تر است، اما اگر دیوار کاملا صاف نباشد نواقص را بیشتر نشان می‌دهد. رنگ پلاستیک برای پوشاندن نقص‌ها گزینه بهتری است ولی دوام کمتری دارد. رنگ روغنی مات بین این دو رنگ بوده و خصوصیات مشترکی دارد.
هنگام انتخاب و خرید رنگ، بهتر است رنگ‌هایی را که در آب حل می‌شوند، انتخاب کنید. رنگ‌هایی که در آب حل می‌شوند، برای پاک کردن به حلال‌های شیمیایی که به پوست و سیستم تنفسی آسیب می‌رسانند، نیازی ندارند.
هنگام خرید رنگ با پرسش از فروشنده و مطالعه اطلاعات روی برچسب محصول، رنگ سالم تری را انتخاب کنید. برخی رنگ‌ها حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی خطرناک هستند.
با توجه به اینکه رنگ ماده‌ای است که نگهداری از آن کار ساده‌ای نیست و اغلب نمی‌توان از یک قوطی رنگ در فاصله زمانی دراز مدت استفاده مجدد کرد، سعی کنید به‌‌ همان اندازه که برای نقاشی ساختمان رنگ نیاز دارید خرید کنید تا از این طریق صرفه جویی هم کرده باشید.
همچنین، هنگام خرید رنگ باید متراژ جای مورد نیاز را بر حسب متر مربع بدانید. عامل‌های دیگر هم بر مقدار رنگ تاثیر می‌گذارند مثلا اگر می‌خواهید دیوار‌ها را بتونه کنید مقداری رنگ برای تعداد دفعات آس‌تر در نظر بگیرید.
 
رنگ دلخواه‌تان را انتخاب کنید
نگذارید ترس از رنگ، باعث شود سفید یا رنگ همیشگی کرم را انتخاب کنید. رنگ دلخواه خود را برای رنگ آمیزی تازه منزل انتخاب کنید، رنگ‌ها معنی جدیدی به اتاق شما می‌دهند. استفاده از رنگ درست، اتاق یکنواخت و کسل کننده را به فضایی زیبا و گرم تبدیل می‌کند. حتی اگر از رنگی که انتخاب کرده‌اید راضی نبودید می‌توانید دوباره آن را رنگ کنید.
کاربرد تک رنگی یا مونوکرومیک، نه تنها برای اهالی خانه به زودی یکنواخت و خسته کننده می‌شود، بلکه چندان چشم نواز هم نیست. با این کار، ساکنان این گونه فضا‌ها، همچنان در بهره بردن از لذت حضور در کنار رنگ‌های مختلف و همچنین تاثیرات حاصل از آن‌ها محروم می‌مانند، در حالی که بیشتر رنگ‌هایی را که هر روزه با آن‌ها در طبیعت مواجه می‌شویم با تنالیته‌های مختلف می‌توانند در جای جای دکوراسیون فضای زندگی ما نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 
از نمونه‌های کوچک شروع کنید
اگر تصور رنگ نهایی روی دیوار برای شما سخت است، از یک نمونه کوچک استفاده کنید. یک قوطی رنگ ارزش امتحان کردن را به خصوص اگر نتوانید در ذهن خود طرحی را که می‌خواهید مجسم کنید، دارد. خیلی از تولیدکنندگان نمونه رنگ‌هایشان را در قوطی‌های کوچک هم ارائه می‌دهند. این نمونه‌ها قیمت زیادی ندارند و مانع از اتلاف هزینه در انتخاب نادرست می‌شوند.
 
توصیه‌های رنگی برای دیوارهای شما
بسته به اینکه شما به کدام رنگ علاقه دارید، می‌توانید انتخاب مناسبی برای رنگ آمیزی مجدد دیوراهای منزلتان داشته باشید.
اما در صورتی که بخواهید پیشنهادهای خوب را در این زمینه بررسی و از میان آن‌ها انتخاب کنید می‌توان به چند دسته از رنگ‌های مناسب فضاهای مسکونی اشاره کرد که در عین حال، به سلیقه اغلب افراد نزدیک هستند.
آبی مات، خاکستری تیره و خاکستری روشن در یک دسته از این رنگ‌های پیشنهادی قرار می‌گیرند. این ترکیب رنگ اغلب مورد علاقه افرادی است که خواهان خلق فضایی آرام و دلنشین در منزل خود هستند.
در دسته دیگر، می‌توان به ترکیب زیبایی از سبز لجنی، زیتونی و توسی اشاره کرد. با انتخاب این ترکیب رنگ می‌توان طبیعت را به محیط خانه آورد.
ترکیب رنگ‌های جگری، توسی و قرمز هم، ترکیب زیبایی برای فضاهای مسکونی و کسانی که به این رنگ‌ها علاقه دارند محسوب می‌شود. این ترکیب رنگ اغلب برای افراد علاقه‌مند به رنگ‌های گرم توصیه می‌شود.
ترکیب رنگ‌های طلایی، کرم و شیری هم برای خلق فضایی شاد و زنده و روشن توصیه می‌شود.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:28


آشپزخانه‌ها از مهم‌ترین قسمت‌های یک خانه به شمار می‌روند و توجه به نوع چیدمان این قسمت، می‌تواند نمای زیبایی را برای خانه‌های ما به ارمغان بیاورد.

۱ - به کارکرد وسیله‌ها توجه کنید. شما در یک آشپزخانهٔ کوچک نمی‌توانید کار زیادی جز آماده کردن غذا انجام دهید. پس گذاشتن ماشین لباسشویی را در آشپزخانه فراموش کنید. شما باید از یخچال و فریزر و اجاق گازهایی استفاده کنید که جای کمی می‌گیرند. ظرفشویی دوقلو هم احتمالاً برای فضای شما مناسب نیست.
 
۲ - درهای کابینت‌های بالایی را بردارید. با این کار فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. می‌توانید ظرف‌های شیک و زیبای خود را در این فضا قرار دهید.
 
۳ - به این دلیل که ممکن است آشپزخانهٔ شما از ابتدا دارای نواقصی در طراحی باشد، شما باید این ضعف‏‌ها را با اضافه کردن و طراحی مجدد خودتان برطرف کنید. به کف، کابینت‌ها، دیوار‌ها، رنگ‌ها و نور دقت کنید. شما با اضافه کردن برخی چیز‌ها می‌توانید ظاهر را بهبود ببخشید. از رنگ وسایل ثابت مانند کابینت‌ها استفاده کنید.
 
 ۴ - در جاهای مناسب از شیشه استفاده کنید. استفاده از شیشه، دید را گسترش می‌دهد. به جای درب کابینت‌ها، درب آشپزخانه، حتی برای روی پیشخوان، می‌توانید از شیشه استفاده کنید.
 
۵ - از نور‌پردازی مناسب برای فضای آشپزخانه استفاده کنید. در جایی که غذا می‌خورید، زیر کابینت‌های بالایی و بالای ظرفشویی از نور مناسب استفاده کنید.
 
۶ - از کف‌پوش مناسب استفاده کنید. وقتی کسی وارد آشپزخانه می‌‏شود، اغلب اول چشمش به زمین می‌افتد. انتخاب یک کف‌پوش مناسب، برای آشپزخانه‌ کوچک شما مهم است.
 
۷- رنگ دیوار‌ها، پیشخوان و وسایل آشپزخانه، در بزرگ یا کوچک جلوه دادن آشپزخانه مۆثر است. رنگ‌های روغنی یا روشن با اندازهٔ مناسبی از رنگ سفید، می‌تواند با انعکاس نور، فضا را بزرگ‌تر کند و با هدایت چشم به سمت بالا سقف را بلند‌تر جلوه دهد.
 
۸- جدای از همه‌ این راهکار‌ها، سعی کنید آشپزخانه‌ خود را با‌‌ همان وسعت و بضاعتی که دارد، دوست‌داشتنی و خواستنی کنید. درست است که آشپزخانهٔ شما کوچک است اما مهم این است که پذیرای مهمانان شماست.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:28


طراحی مناسب دکوراسیون منزل اثر زیادی در آرامش روانی افراد خانه دارد اما خودتان می‌توانید با استفاده از دو عنصر استعداد و تجربه، دکوراسیون مناسبی برای خانه و افزایش آرمش خانواده‌تان ایجاد کنید.

اصلی‌ترین و اولین مشکل خانه‌ها عدم تناسب حجم وسایل با فضای خانه است. یکی از مهم‌ترین وسایل خانه هم مبلمان است که اغلب در چیدمان آن کاملا سنتی عمل می‌شود. مثلا یکی از الگوهای رایج قرار دادن مبل‌ها در کنار دیوارهاست. بدون آن که به فضای اشغال شده و معماری بین اجزای دیگر اتاق توجه شود.
 
خانه‌های کوچک
اگر در خانه‌ای کوچک زندگی می‌کنید باید نهایت سعی خود را در بزرگتر نشان دادن فضای منزل بکنید. این‌کار با دقت در ترکیب رنگ‌ها و چیدمان وسایل امکان‌پذیر است.
برای بزرگتر نشان دادن اتاق باید از الگوی تک‌رنگی استفاده کنید. مبل‌ها و صندلی‌هایی که پارچه‌های رنگارنگ دارند، اتاق را شلوغ و کوچک نشان می‌دهند. به همین ترتیب باید رنگ دیوار و سایر وسایل تزیینی از قبیل گلدان‌ها را هم با رنگ مبل‌ها هماهنگ کنید. هر چه رنگ‌ها به هم نزدیک‌تر باشند، بهتر است.
در الگوی تک‌رنگی، رنگ کفپوش‌ها و فرش‌ها از اهمیت خاصی برخوردارند. نصب آیینه روی دیوارها یا سقف، روشی موثر برای بزرگتر جلوه دادن اتاق است. شما می‌توانید کل دیوار را با آینه‌ای بپوشانید یا از تعداد زیادی سطوح صیقلی و انعکاسی مثل شیشه یا ورقه‌های لوسیتی روی دیوار استفاده کنید.
نورپردازی و استفاده از رنگ‌های روشن‌تر مثل مهتابی همراه با لامپ‌های زردرنگ می‌تواند اتاق را بزرگتر نشان دهد. اگر توجه کرده باشید خانه‌هایی که پنجره‌هایی بزرگ دارند باعث می‌شوند فضای اتاق هم بزرگتر جلوه کند. علاوه بر این، هنگام شب تا جایی‌که ممکن است از چراغ‌های بیشتری استفاده کنید.
پوشاندن کف تمامی اتاق‌ها با یک رنگ مشخص در امتداد اتاق نشیمن نیز راهی برای بزرگتر و طولانی‌تر جلوه دادن فضای یک خانه است. برای مثال کف‌پوش اتاق‌ها را چوبی، پارکت و یا سرامیک در نظر بگیرید. و از همین کف‌پوش برای نشیمن استفاده کنید.
 این شیوه را برای دیوارها هم به کار ببرید یعنی رنگ و تزیینات تمام دیوارها را متناسب و هماهنگ انتخاب کنید چون برقراری تناسب بین رنگ دیوار و کف‌پوش سبب ایجاد یکدستی بین آنها  میشود و مرز دقیقشان را از بین می‌برد. کنار رفتن مرز بین وسائلو باعث افزایش حجم ظاهری فضا می‌شود.
نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که از شلوغ کردن فضای اتاق نشیمن پرهیز کنید. هر چه مبلمان ظریف‌تر باشد بهتر است.
از  قرار دادن وسایل غیرضروری در اتاق خودداری کنید و تا جایی که امکان دارد فضا را خلوت کنید. اجازه دهید اشیا کوچک و اندک، اما زیبا جلوه کنند.
 
خانه‌های بزرگ
گاهی نیز برعکس این قضیه اتفاق می‌افتد. یعنی فضا آنقدر بزرگ است که نوعی احساس سردی به انسان منتقل می‌شود. برای آن‌که محیط این خانه‌ها صمیمی‌تر خودنمایی کنند باید از رنگ‌های تیره استفاده کنید. برای راحت‌تر به نظر رسیدن این فضاها باید بین اجزا پیچیدگی ایجاد کرد. استفاده از پارچه‌های بافت‌دار مثل مخمل، خز، جیر و... هم می‌توانند مفید باشند.
اگر مرز بین اتاق‌ها را با تکه‌های مبل بزرگ مشخص کنید و یا اتاق را به این صورت بخش‌بندی کنید، بی‌قوارگی اتاق را می‌پوشانید.
یکی دیگر از راهکارها، پوشاندن قسمت‌های مختلف اتاق با قالیچه‌های رنگی است. لازم نیست از رنگ‌های متداول همیشگی مثل بژ تیره، کرم تیره یا رنگ‌هایی از این دست استفاده کنید. رنگ‌های نرمی مثل قرمز و نارنجی هم می‌توانند کمک‌کننده باشند.
برای انتخاب رنگ مبلمان مناسب چنین فضایی باید از راحتی‌های نرم و راحت به رنگ‌های نارنجی و صورتی و قرمز استفاده کنید. نورپردازی وسیع هم به شما کمک خواهد کرد. به‌علاوه چیدن تعداد بیشتری لوازم و مبلمان در مرکز این اتاق‌ها عملا فضای دنجی را برای استراحت و گفتگوی صمیمی بین اعضای خانواده به وجود می‌آورد.
 
کمی‌خلاقیت‌
به طور کلی با به‌خرج دادن کمی ذوق و سلیقه می‌توانید فضای مطبوع و زیبایی را ایجاد کنید. کمی خلاقمت داشته باشید و از وسایل بظاهر دور ریختنی حداکثر استفاده را ببرید. همیشه تمامی مجسمه‌ها و وسایل زینتی را نباید از مغازه‌های لوکس خریداری کرد. گاهی کارهای دستی و حتی مجسمه‌‌های کاغذی کودکان زیباتر از مجسمه‌های بسیار گران هستند.
همیشه جای عکس‌ها در آلبوم نیست؛ با قرار دادن این عکس‌ها در قاب‌های مناسب، میتوانید محیط صمیمی و زیبایی در خانه ایجاد کنید، حتی بعد از مدتی، با تغییر این عکس‌ها و جایگزین کردنشان با عکسهای جدید، بدون هزینه‌ای دکور منزلتان متفاوت خواهد شد.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:27


وقت تغییر دکوراسیون که می‌رسد، خیلی‌ها به این فکر می‌کنند که حالا باید خانه را چه رنگی کنم!؟ خب انتخاب رنگ واقعا کار جالبی است اما ممکن است گاهی انتخاب یک یا دو رنگ از بین این همه رنگ مختلف و زیبا با این ترکیب‌های فوق‌العاده عالی، خسته کننده باشد. در این مواقع چه باید کرد؟ چند روش ساده و راحت برای نجات از سردرگمی را در ادامه بخوانید.

 
انتخاب یک رنگ از بی‌‌‌نهایت
 
سعی کنید به اطرافتان نگاه کنید و فکر کنید که چه چیزهایی را همیشه دوست داشتید؟ چیزهایی مثل گلدان‌ها، بالشت‌ها یا بقیه لوازم منزل که طرح و رنگی زیبا و خوشایند دارند. این کار باعث می‌شود تا شما بین این همه رنگ سردرگم نشده و ساده‌تر رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید. 
 
رنگ مورد علاقه‌تان را پیدا کنید
 
وقتی قرار است اتاق یا منزلتان را رنگ‌آمیزی کنید، اولین رنگی که به ذهنتان می‌رسد رنگ مورد علاقه‌تان است. رنگی که چشم‌های شما را نوازش می‌دهد و به قلب شما گرما می‌بخشد، مسلما با طبع شما سازگار است و حتما شما همیشه خیلی از وسایلتان را به رنگ دلخواه‌تان می‌خریده‌اید... و با این ترتیب نیازی به تهیه وسایلی نو متناسب با رنگ اتاقتان نخواهید داشت.
 
دکوراسیون بر اساس موضوعی خاص
 
یک راه ساده دیگر هم وجود دارد، می‌توانید بر اساس یک موضوع خاص اتاقتان را طراحی کنید. برای مثال می‌توانید به اتاقتان طرح جنگل یا ساحل دریا را بدهید. کاراکترهایی از موضوع مورد نظرتان را به اتاق اضافه کنید. برای مثال از عکس اسب و حیوانات یا قطعات چوب در بخشهایی از اتاق به منظور القای فضای جنگل استفاده کنید.
 
ترکیب رنگ کلاسیک، سیاه و سفید! 
 
ساده‌ترین راه را هم که خودتان می‌دانید، می‌توانید از رنگ‌های کلاسیک مثل سفید یا استخوانی استفاده کنید، هیچ ریسکی هم در استفاده از این رنگ‌ها وجود ندارد. برای مثال می‌توانید از ترکیب سیاه و سفید استفاده کنید و به راحتی از خرده‌ریزهای قرمز رنگ در دکوراسیون بهره بگیرید. آبی و زرد هم ترکیبی فوق‌العاده زیبا ایجاد می‌کنند ترکیب آن‌ها با رنگ سفید کامل می‌شود و حتی می‌توانید در این ترکیب به راحتی از رنگ‌های خنثی هم استفاده کنید. می‌توانید از یک وسیله مثل مبل یا یک تابلو به عنوان مهم‌ترین نقطه اتاق استفاده کنید، این نقطه اولین جایی است که به چشم بیننده خواهد آمد
 
برای انتخاب رنگ از فرش‌ها کمک بگیرید
 
یک راه دیگر این است که سرتان را به سمت پایین (زمین) خم کرده به فرش یا قالیچه اتاقتان نگاهی بیندازید! اگرفرشتان چندین رنگ دارد، پس شما باید رنگ‌هایی متناسب با فرش یا قالیچه را انتخاب کنید. استفاده از وسایلی که بافت آن‌ها مشخص است، مثل رویهٔ مبل یا یک تابلوء نقاشی به اتاق شما بُعد بیشتری می‌دهد. 
 
دکوراسیون دیوار بعد از رنگ آمیزی
 
راه دیگری که پیشنهاد می‌کنیم این است که روی دیواری که رنگ‌آمیزی کرده‌اید، طرحی بکشید. بدین صورت دیوار خودش را بیش از پیش نشان داده و اتاقتان زیبا‌تر خواهد شد. رنگ روی دیوار را روشن‌تر در نظر بگیرید تا طرحی که قرار است روی آن زده شود محو نباشد
 
رنگ مناسب را در وسایل اتاق پیدا کنید
 
آیا وسایل دکوری یا وسیله‌ای در منزل دارید که نمی‌توانید از شرش خلاص شوید!؟ خب اگر خوش‌رنگ است می‌توانید رنگ آن را به عنوان رنگ زمینه منزلتان انتخاب کنید. بدین ترتیب هم راحت‌تر رنگ اتاق را انتخاب کرده‌اید و هم اینکه آن وسیله به چشمتان زیبا خواهد آمد
 
رنگ لباس در دکوراسیون
 
حتما بسیاری از لباس‌هایتان را با رنگ دلخواه خودتان انتخاب کرده و خریده‌اید. می‌توانید از رنگ لباس‌هایتان برای انتخاب رنگ دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. لباس‌های خود را کنار یکدیگر بچینید و ترکیب رنگی که بیشتر دوست دارید را در منزلتان اجرا کنید
 
ترکیب رنگ به عنوان یک مسأله شخصی! 
 
رنگ دیوار را بر اساس شخصیتتان انتخاب کنید. رنگی که قرار است به دیوار‌ها بزنید حتما تاثیر بسزایی در خلق و خوی شما خواهد داشت. اگر از رنگ‌های سنگین و یا عادی استفاده کنید محیطی آرام و دنج ایجاد کرده‌اید و مسلما رفتار و خلق و خوی شما هم آرام‌تر می‌شود، اما اگر طرفدار رنگ‌های پر جنب و جوش وجسورهستید، فضایی پر از هیجان را به خانه خود خواهید آورد
 
ترکیب رنگ بر اساس کاغذ دیواری و مبل
 
یک راه فوق‌العاده خوب! به اطرافتان نگاه کنید. اگر کاغذ دیواری یا یک مبل خوش‌رنگ در خانه دارید می‌توانید‌‌ همان رنگ را به عنوان رنگ پایه برای منزلتان در نظر بگیرید. اما یادتان باشد که دکوراسیون اتاق طوری باشد که مبل یا کاغذ دیواری‌ای که رنگش را الگو قرار داده بودید بیشتر از سایر وسایل به چشم بیایند و در واقع نقطه کانونی اتاقتان باشند. در ‌‌نهایت می‌توانید از مجله‌های دکوراسیون استفاده کنید یا اینکه به وب‌سایت‌های دکوراسیون سر بزنید و نمونه رنگ‌های آماده را نگاه کرده و انتخاب کنید. مهم نیست که از کدام راه استفاده می‌کنید، مهم این است که رنگی که انتخاب کرده‌اید با پارچهٔ (رویه) مبل‌ها، وسایل خانه و دیگر وسایل دکوری هماهنگ باشد.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:27


اگر از نمای تکراری آشپزخانه منزل خود و تماشای هر روزه منظر آن خسته شده‌اید و چند وقتی است که فکر ایجاد تنوعی حداقل در بخشی از اجزای آن ر‌هایتان نمی‌کند، برخی دانستنیهای این نوشته ممکن است برایتان راهگشا باشد.

در آشپزخانه عناصر و اجزای بسیاری موجود است و با صرف مقداری وقت و هزینه می توان تغییراتی جالب و متنوع ایجاد کرد.
به گزارش جام جم سرا از معماری نیوز- سمت مهم دکوراسیون داخلی آشپزخانه را کابینت آن تشکیل می دهد توجه به انتخاب کابینت در ابتدای مبله کردن منزل بسیار حایزاهمیت است، زیرا کابینت دارای انواع و اقسام متنوعی است و هزینه های متفاوتی را برای ساکنان خانه دارد.
اما به هر حال پس از مدتی شما از دکوراسیون آشپزخانه خود خسته می شوید و اگر بخواهید تنوعی در آشپزخانه خود بدهید و هزینه زیادی را متحمل نشوید می توان تغییری روی کابینت‌ها اعمال کرد، بسته به جنس کابینت خود، می توانید آن‌ها را رنگ کنید، به این نکته نیز توجه داشته باشید که هزینه رنگ کردن کابینت بسیار کمتر از تعویض آن است.
در مورد انتخاب رنگ کابینت، رنگ داخل و طبقات نیز بسیار در تغییر حال و هوای دکوراسیون آشپزخانه تأثیر دارد. رنگهای مناسب که در این فصل می توانید آن‌ها را به کارببرید و از لحاظ روانشناسی احساس بهتری داشته باشید، رنگ هایی هستند که در طبیعت و درختان می بینید. ازسوی دیگر دقت در جزئیات دکوراسیون داخلی آشپزخانه، می تواند برای تغییری جالب و جذاب ولی بسیار کم هزینه بسیار شما را یاری رساند. بطور مثال با تعویض دستگیره های کابینت‌ها می توان تغییری در نمای کابینت‌ها و در کل در دکوراسیون آشپزخانه ایجاد کرد.
همانطور که می‌دانید آشپزخانه قلب هر خانه‌ای محسوب می‌شود و نه تنها باید از نظر کاربردی بازده بالایی داشته باشد بلکه نیکوست که بجهت زیبا‌شناختی، نظرخانم خانه را نیز تامین کند. به این منظور می‌بایست ۴ گام اساسی برداشته شود:
•طراحی حرفه‌ای دکوراسیون
•سلیقه فردی
•کیفیت
•نصب کار‌شناسانه اکیپ اجرایی
طرز چیدمان وسایل هم از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. وسایل آشپزخانه طوری باید قرار بگیرند که در وهله اول کار کردن با آن‌ها راحت باشد و بعد زیبا به نظر برسند و تعادل در محیط حفظ شود. به هر حال نباید فراموش کرد که چیدمان آشپزخانه هر خانمی با خصوصیات اخلاقی او هماهنگ است.
ایده شما برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه‌تان هر چه که باشد، هدف این است که قلب خانه‌تان را منحصراً مطابق طبع و سلیقه‌تان در تغییر شکل دهید. به این منظور ابتدا مکان مناسب برای قرار دادن سه وسیله اصلی آشپزخانه یعنی: گاز، یخچال، و ماشین لباسشویی را پیدا کنید و سپس به ادامه کار بپردازید. برخی از خانواده‌ها وعده‌های غذایی را در آشپزخانه سرو می‌کنند بنابراین اگر ساکنان خانه شما هم جزء این گروه هستند باید حتی الامکان فضای آشپزخانه را به محیطی آرام بخش و دوستانه تبدیل کنید تا همه افراد از قرار گرفتن در آن لذت ببرند.
 
کاربرد رنگ‌های شاد
آیا تمایل دارید که با افق همگام شوید؟ کار‌شناسان رنگ در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی فضاهای خانگی معتقدند که انسان‌ها به ویژه در قرن اخیربیش از هر زمان دیگری نیاز به دیدن رنگ‌هایی دارند که حس خوش بینی آن‌ها را تقویت کند؛ در این میان رنگ زرد حرف اول را می‌زند و به عنوان یکی از رنگ‌های فوق العاده قوی در این زمینه محسوب می‌شود.
رنگ زرد هم آرامش می‌دهد و هم انرژی بالایی به همراه دارد. ترکیب سایه روشن‌های لیمویی، کرم، خورشیدی، و پرتقالی نیز می‌توانند فضا را زیبا‌تر و شیک‌تر کنند. ترکیب رنگ لیمویی و کرم فضا را هموار‌تر، خورشیدی محیط را ملایم‌تر و پرتقالی آنرا دلنواز‌تر جلوه می‌دهد.
 
نور‌پردازی در آشپزخانه
در آشپزخانه‌های قدیم که مانند امروز دارای کابینت‌های ثابت و جاسازی شده و محل مشخصی برای اجاق گاز، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند، نور‌پردازی اغلب به وسیله یک چراغ آویز سقفی که در مرکز سقف آشپزخانه نصب می‌شد انجام می‌گرفت. چرا که اغلب فعالیت‌های داخل آشپزخانه (مانند آماده سازی مواد غذایی) بر روی میز وسط آشپزخانه انجام می‌شد. اما آشپزخانه‌های امروزی با ردیفی از کابینت‌ها، اجاق و یخچال جاسازی شده به موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه نیازمند شیوه دیگری از نور‌پردازی هستند.
در آشپزخانه‌های امروزی قسمت اعظم کار در آشپزخانه بر روی سطح کابینت‌ها در کنار اجاق گاز و یا شیر آب و سینک ظرفشویی انجام می‌شود که در اغلب آشپزخانه‌ها همگی در کنار دیوار قرار دارند اما هنوز چراغ‌های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند، در نتیجه افراد اغلب پشت به منبع نور و در زیر سایه خود مشغول به کار هستند و هنگام کار از نور کافی برخوردار نیستند.
علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشد. همچنین در بسیاری از آشپزخانه‌ها بعضی از کابینت‌ها با درهای شیشه‌ای و به صورت وی‌ترین ساخته شده‌اند تا از آن‌ها برای به نمایش گذاشتن ظروف زیبا و تزئینی استفاده شود. این کابینت‌ها نیز نیاز به نور‌پردازی داخلی دارند. به این ترتیب ما نیاز به یک مجموعه منابع نوری داریم که هریک به صورت جداگانه قابل کنترل باشند.
نور کافی برای سطح روی اجاق گاز در آشپزخانه‌هایی که دارای یک هواکش یا هود در بالای اجاق گاز هستند به راحتی توسط چراغ هواکش تأمین می‌شود. اگر بالای اجاق گاز، هواکش مجهز به چراغ وجود ندارد باید یک چراغ قابل تنظیم در بالای اجاق گاز نصب شود. همچنین بالای سینک ظرفشویی نیز به یک چراغ نیاز تا شب هنگام نور کافی برای شست و شوی ظروف و مواد غذایی را برای ما فراهم کند. ترجیحاً هر یک از این چراغ‌ها باید دارای کلید کنترل مجزا باشند تا فقط در مواقع لزوم مورد استفاده قرار گیرند.
برای تأمین نور کافی در سطح روی کابینت‌ها از آنجا که اغلب این سطوح در زیر کابینت‌های دیواری قرار دارند به راحتی می‌توان از چراغ‌های مهتابی که در زیر کابینت‌ها نصب می‌شوند بهره گرفت. به این ترتیب چراغ‌های نصب شده در زیر کابینت‌های دیواری بی‌آنکه دیده شوند و یا موجب آزار چشم باشند نور کافی را بر سطح روی کابینت‌ها می‌تابانند. چنانچه کابینت‌های زمینی عمیق باشند و نور محیط به اندازه کافی درون آن‌ها را روشن نکند برای دسترسی راحت به وسایل داخل این نوع کابینت‌ها می‌توان چراغ‌های کوچکی در آن‌ها نصب کرد که با کلیدهای اتوماتیک کنترل شوند و با باز و بسته شدن در کابینت‌ها روشن و خاموش شوند.
اگر آشپزخانه شما محل صرف غذا نیز هست استفاده از چراغ‌های سقفی که ارتفاعشان قابل تنظیم است درست در بالای میز غذاخوری ایده خوبی است. این چراغ‌ها می‌توانند هنگام صرف غذا روی میز را به خوبی روشن کنند و در مواقعی که از میز استفاده نمی‌شود فضای کلی آشپزخانه را روشنایی ببخشند.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:26


اگر آشپزخانه اُپن دارید، باید هنگام چیدمان و مرتب کردن وسایل آن به برخی نکات، توجه داشته باشید. این آشپزخانه‌ها برخلاف آشپزخانه‌های قدیمی، از سمت سالن پذیرایی دید دارند و به همین علت، مرتب چیدن وسایل آشپزخانه در دکوراسیون پذیرایی هم تاثیرگذار است...

۱) رنگی که برای کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه اُپن انتخاب می‌شود باید به گونه‌ای باشد که لک‌ها را به سرعت نشان ندهد. کف آشپزخانه هم باید از جنسی باشد که به آسانی تمیز شود. نور‌پردازی خوب و هود مناسبی که بتواند به خوبی هوای آشپزخانه را تهویه کند نیز از ضروریات آشپزخانه‌های اُپن است.
۲) از گذاشتن ظروفی مثل قابلمه‌ها و وسایل برقی در محل‌هایی که از محل استقرار مبلمان قابل دیدن هستند، خودداری کنید. بهتر است قابلمه‌ها و وسایل برقی را درون کابینت‌ها جاسازی کنید.
۳) هر آشپزخانه‌ای ۳ نقطه حیاتی دارد؛ جایگاه مقابل گاز، ظرف شویی و میز کار یا کابینتی که اکثر کار‌ها روی آن انجام می‌شود. وسایل در آشپزخانه اُپن باید به گونه‌ای چیده شود که فضای کافی برای حرکت و کار مقابل این ۳ نقطه وجود داشته باشد. وسایل مورد نیاز هریک از این مناطق را در اطراف‌‌ همان قسمت جاسازی کنید تا مجبور به تحرک زیاد حین انجام کار نباشید. ادویه‌ها، روغن و قابلمه‌ها را نزدیک گاز و بشقاب و لیوان‌ها را کنار ظرف شویی مرتب کنید.
۴) حین انتخاب رنگ پرده یا رنگ کاشی یا کابینت برای آشپزخانه اُپن باید بتوانید بین آن‌ها و سالن پذیرایی هارمونی ایجاد کنید؛ وگرنه، این منطقه از سوی افرادی که در پذیرایی می‌نشینند، نقطه تمرکز و توجه می‌شود. می‌توانید از پرده‌های حصیری یا کاغذی متحرک روی اُپن استفاده کنید تا در صورت تمایل، مانع از دیده شدن داخل آشپزخانه شوید. برای پرده و کابینت نیز انتخاب رنگ‌های روشن مانع از تمرکز نگاه میهمانان می‌شود.
۵) برای نور‌پردازی آشپزخانه اُپن بهتر است از نورهای مهتابی زیر کابینت برای روشن شدن میز کار استفاده کنید. نصب یک لوس‌تر نیز برای روشن شدن کل فضا مفید است. استفاده از لامپ‌های هالوژن نیز به زیبایی آشپزخانه می‌افزاید.
۶) لازم نیست کفپوشی که برای آشپزخانه انتخاب می‌کنید، با کفپوش پذیرایی، یکی باشد. اگر پذیرایی شما با موکت پوشیده شده، آشپزخانه شما می‌تواند سرامیک باشد. اما اگر کفپوش تمام خانه سرامیک یا پارکت است، می‌توانید آشپزخانه را هم با‌‌ همان کفپوش بپوشانید اما حتما توجه داشته باشید که فرش یا قالیچه‌ای که در آشپزخانه می‌اندازید، به خوبی روی زمین محکم شود تا روی آن لیز نخورید.
دوشنبه 23/10/1392 - 19:26
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته