• Nombre de visites :
  • 5027
  • 24/10/2007
  • Date :

Takva Kıyamet Elbisesidir

                                                         

Takva Kıyamet Elbisesidir

 

…Ve takva elbisesi, o daha hayırlıdır…[1]

Kabirden çıkınca herkes çıplaktır, ama kendilerine çıplak olarak haşr olunmayacakları vaat edilenler çıplak değildirler. Onlar takva sahipleridir. Dünyadan takvalı olarak ayrılan herkes, ilâhî bir elbise ile haşr olunur. Ayrıca tövbesiz ölen, fakat berzahta azap görüp temizlenen müminler de böyledir. Ama Allah göstermesin, temizlenmeden mahşere giren birisi, utancından bir an önce cehenneme gitmek ister!

Hz. Âdem (a.s) tek bir terk-i evla yaptı; (günah olmamasına rağmen, yüksek makamına yakışmadığı için) onu cennetten attılar ve çıplak kaldı. Meleklerden utanarak kendini ağaç yapraklarıyla örttü.[2]

Evet, günahkâr için ilâhî bir elbise yoktur. Acaba benim ve sizin için günahlarımıza bir günahın daha eklenmediği tek bir gün var mıdır? Eğer takva elbisemiz yoksa kıyametin bize nasıl zor geçeceğini düşünebiliyor muyuz? İmam Zeynülâbidin (a.s), mübarek ramazan ayının gecelerinde kıyamet üryanlığından korkarak nice feryatlar ediyordu: "Kabrimden çıplak ve zelil bir şekilde çıkmama ağlıyorum!" diyordu.


[1]- A'râf, 26

[2]- A'râf, 22

 

 

 

 

Namaz, Nimetin Şükrüdür

Kalp Huzuru, Namazın Ruhudur

Fıtrat ve İbadet

"KULLUK" YARATILIŞIN HEDEFİ

 

 

 

 

 


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)