• Nombre de visites :
  • 3149
  • 24/10/2007
  • Date :

NEFİS TEZKİYESİ

nefis tezkiyesi

      *Şu bilinmeli ki; insan eğer nefsinden gafil olur ve nefsini ıslah etme çabasında olmazsa,nefsini kendi başına bırakmış hergün belkide her saat onun hicaplarına bir yenisini ekliyor demektir ve bundan ötesi her hicaptan sonra daha başka hicaplar ortaya çıkar ve bu,fıtrat nurunun tamamen sönmesine ve yok olmasına kadar devam eder.

       *Nefsimizi ıslah etmenin ve onun hastalıklarına çare aramanın henüz zamanı gelmedimi?

       *Gençlik sermayemizi ucuza verdik,nefis ve şeytanın hiyleleri ile iki cihan saadetini kazanmamız gereken gençliğimizi kaybettik ve şimdi de ıslah peşinde değiliz ve buda hayat sermayasini yitirip büyük bir hüsran ve şekavet ile bu dünyadan göçene kadar böyle devan eder.

       *Ey aziz !Bu ağır uykudan uyan ve bu çeşitli hatalıkları Kuran ve Hadis ile iyleştir ve Allahın ipine sım sıkı sarıl ve Onun evliyalarıa bağlan zira Allah Resulü (saa)bu iki büyük emaneti, Onların vesilesi ile bulunduğumuz bu karanlık kuyudan  ve bizi bağlayan bu zincirlerden kurtulup Enbiya ve Evliyaların özelliklerini kazanmak için bırakmışlardır.

      *Allah insanı, kendisini yetiştirmeden toplumun ona yönelmesinden ve halk arasında makam ve mevki sahibi olmasından korusun zira böyle bir kimse kendisini kaybeder.

      *Ahiretin tarlası olan dünyadan koptuğumuz zaman iş işten geçmiştir ve artık nefsin mefsedelerini ıslah etmek mümkün değildir.

      *Ey aziz!Bunu bilki nefsin isteklerinin sonu yoktur ve Onun iştahı asla doymaz.

      *İnsanın beşına gelen her bela veye topluma musallat olan kudret sahiplerinin oluşturdukları sıkıntıların kaynağı nefsani istekler ve bencilliktir.

      *İnsan hem nefsinin kulu ve hemde Allahın kulu olamaz. İnsan hem kendi çıkarlarını aynı zamanda islamın çıkarlarını gözetmesi mümkün değildir.Zira bu ikisinden birini seçmelidir.

      *Ey Aziz! Maddiyatın kalın hicapları fıtratın nurunu tamamen ortadan kaldırmadan ve günahların oluşturduğu lekeler kalbin batini temizliğini temamen yok etmeden, Ahiretin tarlası olan ve her eksiğin giderilebileceği,her günahın bağışlana bileceği bu dünyadan tamamen ilişkin kopmadan kesin karar al ve saadet kapılarından birini kendine arala.

      *Ey Dost! Gençlik günlerinde insanın iradesi ve kararıda genç ve sağlamdır bu yüzden nefsi ıslah etmekte daha kolaydır ama yaşlılıkta irade zayıf ve alınan kararda yaşlıdırbu yüzden (nefsani isteklere)galip gelmekte zordur.

    İmam Humeyni`nin irfan ve ahlak hakkında buyrukları


Nefsin Mertebeleri 1

İnsanoğlunun Yaratılış Sebebi Nedir?

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)