• Nombre de visites :
  • 2486
  • 24/8/2016
  • Date :

Bereketi Evinize Getiriniz
 

bereketi evinize getiriniz


Alla'a kul olma ve kulluk sağduyusu ve bilincini en iyi şekilde Ramazan ayında yaşayabilirsiniz. Hayatın tüm yönlerini yönetirken tüm boyutlarıyla düşünerek  oruç zaafının sizi ev hayatında etkisi altına almasına izin vermeyin. Aile üyeleri arasında maneviyat büyüsün. Bu arada evin hanımıda Ramazan ayında bazı kurallara uymalıdır ki oruç tutmanın bazı zorlukları insana güzel ve tatlı gelsin.
Sahur ve iftar yemeklerinin pişirilmesi sizin sorumluluğunuzdur. Sizin seçenekleriniz aile üyelerinin açlık ve susuzluk ateşinde çok önemlidir.  Oruç tutarken daha az susamanız için sahurda patlıcan, sosis, salam, ketçaplar, sarımsak ve soğan aynı halde günboyu susamanıza neden olacak yağlı ve tuzlu yemekleri  yemekten kaçınınız. Ayrıca sahurda tatlı yemek kan şekerinizin hızlı şekilde düşmesine ve gün içerisinde açlık hissetmenize neden olacaktır.
Oruç Tutanların Sağlığı
Bu ay sağlıklı ve dengeli bir yaşam yöntemi izlemek için iyi bir fırsattır.  İnsanlar oruç tutarak yemek yeme alışkanlıklarını kontrol edebilir buna ilave olarak bu ayda davranışlarını da daha fazla kontrol edebilir ve yaşamları bu süreçte özel bir disipline girer. Bu ayda doğru yaşam yönteminin uygulanması için en iyi kişi evin hanımıdır.
Mutfağınızı Yarım Günlük Kullanın
İftardan sonrası için program yapınız. Camilere ve dini mekanlara giderek onların programlarından haberdar olunuz ve programlara katılmak için çaba sarfediniz.
Orucun son saatleri bedenin suyunun en düşük oranda olduğu zamandır. Aşırı susuzluk böbrek taşlarına ve sıcaklık çarpmasına neden olabilir. Yemek pişirirken gazın harareti sıcaklık çarpma ihtimalini artırır. İftar yemeğinde hafif gıdaların kullanımı daha iyidir. Ana yemeğin pişirilmesi ve hazırlanması İftardan sonraya bırakılmalıdır.
Bu Aydaki Bereket
Eve misafir gelmesi aynı berekettir. İftara misafir çağırmak için program yapmaya çalışınız. Eşiniz ve çocuklarınızla program yaparak iftar verebileceğiniz gecelerde özel misafirler davet ediniz. İlk günlerde misafirleriniz ve iftar vereceğiniz insanlara düşündüğünüz tarihleri ilan ediniz. Onlarda böylece diğer günlerde kendi programları için plan yapabilir.
Misafir Çağırdığınızda Yapabileceğiniz Küçük Çeşitlilikler 
Ramazan ayı gelerinden iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz. İftara misafir çağırmak yerine onları sahura davet ediniz. Farklı bir öneridir ama bunun üzerinde düşününüz.
Çocukları Aç Bırakmayınız
Günün saatlerinde oruç tutmanın verdiği yorgunluk ve zaaftan mutfakta birkaç kez yemek pişiremeyeceksiniz. Sahur için yemek hazırladığınız zaman çocukların programınıda göz önüne alınız. Onların bir sonraki öğününüde bu zaman dilimi içerisinde hazırlayınız. Sadece yemeği ısıtarak onların ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
Duygusal Zekanızı Yükseltiniz
Oruç iken manevi ve duygusal zekanın güçlendirilmesi evlilikten memnun olma seviyesinin yükselmesine neden olur. Bunun sonucunda esnek davranışlar, problemleri çözme, pozitif düşünme, eşler arasında karşılıklı koşulların ilkelerini anlama meydana gelir. Şunu da biliniz ki manevi zeka yani dini, manevi konu ve kaynaklardan faydalanmak için yeteneklerin yükseltilmesidir ki buda uyumluluğu arttırır ve daha akıllıca hareket ettirir. Bu yüzden dini bakış açıları ve tutumları olan aileler ve oruç tutmak gibi dini vecibeleri yerine getirenler daha çok mutluluk ve yaşam memnuniyeti duymaktadır. Evin hanımı ailenin temel direğidir. Bu manevi olguyla aileyi hidayete erdirerek mutlu bir yaşamda daha fazla razı olmayı deneyimlemiştir.
 
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)