• Nombre de visites :
  • 1837
  • 28/10/2013
  • Date :

Kur'an'da Gadir-i Hum [2]

kuranda gadir-i hum

Hz. Peygamber (saa) şöyle buyurdular: İleride olanlar geri dönsün, bize ulaşmalarını bekleyin. Öğle namazı vaktiydi, namazı kıldıktan sonra Hz. Peygamber uzun bir hutbe okudu ve şöyle buyurdular:Ben çok yakında Yüce Allah'ın davetine icabet edip aranızdan ayrılacağım. Ey insanlar! Benim hakkımda nasıl şehadet edeceksiniz? Orada bulunaların hepsi yüksek bir sesle: Şehadet ederiz ki Sen ilahi risaleti tebliğ ettin. Tüm gayret ve telaşınla bizi doğru yola davet ettin. Allah seni en güzel şekilde mükafatlandırsın.

Ben gidiyorum ama aranızda iki değerli emanet bırakıyorum: biri Allah'ın kitabı Yüce Allah ile aranızda bir vasıtadır, diğeri benim hanedanım itretim Allah-u Teala bana bildirdi ki bunlar cennette bana uyaşıncaya kadar birbirinden ayrılmazlar. Bunlara sarılın ki helak olmayasınız bunları bırakmayın saparsınız.

Bu sırada Hz. Peygamber (saa) Hz. Ali'nin elini tutup, koltuk altının beyazlığı herkese aşikâr olacak kadar yukarı kaldırdı. Herkes bu durumu gördü ve tanıklık ettiler. Burada Hz. Peygamber (saa) şöyle buyurdu: «ايّها النّاس مَن اَولَى النّاس بالمۆمنين مِن اَنفُسهم»‏Ey insanlar, müminlere göre kim onlardan daha layıktır? Kalabalık, Allah ve Resulü daha iyi bilir, şeklinde karşılık verdi. Resulüllah efendimiz şöyle devam etti: Allah benim mevlamdır ve ben de müminlerin mevlasıyım. O zaman ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır.

«من کنت مولاه فهذا علىّ مولاه»‏

Sonra ellerini açıp şöyle dua ettiler: Ey yüce Rabbim, Ali ile dost olan herkesle dostluk et ve Ali ile düşmanlık eden herkese düşman ol, Ali’yi seven herkesi sev ve onu düşman gören herkesi düşman gör. Ey insanlar, burada bulunanlar bu mesajı burada olmayanlara iletsin.

O büyük kalabalık daha dağılmadan vahiy meleği nazil oldu ve aziz Peygamber'e, Allah'ın bugün dinini kemale erdirdiği ve nimetini müminlere tamamladığı müjdesini verdi.

O sırada Peygamber'in tekbir sesi yükseldi ve şöyle buyurdu:

Allah'a şükrediyorum ki, dinini kâmil etti, nimetini tamamladı, peygamberliğimden ve benden sonra Ali'nin velâyetinden hoşnut oldu

Peygamber (saa) aşağı indi. Ashap grup-grup Hz. Ali'yi tebrik ediyor; kendilerinin ve kadın-erkek tüm müminlerin mevlâsı olduğunu itiraf ediyorlardı. Ebubekir ve Ömer de Hz. Ali ibni Ebitalib (as) tebrik ettiler.

«بَخّ بَخّ لک يا عليّ اصبحت مولاى و مولا کلّ مۆمن و مۆمنة»

Mübarek olsun sana mübarek olsun sana ey Ebu Talib'in oğlu Sen benim  ve iman eden tüm kadın ve erkeklerin mevlasısın.

İşte bu Gadir-i Hum olayıdır. Şimdi de bu iki ayetin tefsirini açıklayalım.

Çeviri:Ürün Özedönüş


Kuranda Gadir-i Hum-1

GADİR-İ HUM OLAYI

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)