• Nombre de visites :
  • 2569
  • 9/6/2012
  • Date :

Mutluluğu Küçük Şeylerde Aramak -1

mutluluğu küçük şeylerde aramak

Yeni evlenenler genelde ilk başlarda uyum içerisinde, tamamen sevgi ve anlayış üzere mutlu yaşarlar, fakat ne yazık ki yıllar geçmesiyle çok az çift bu mutluluklarını koruya bilmektedirler. Evliliklerini sürekli ilk günkü gibi yaşatmasını başarabilenler, bunun biraz fedakârlık birazda ilgiyle olduğunu anlamışlardır.

Bu anlamda eşlerin birbirleriyle ilgilenmeleri ve birbirlerine değer vermeleri şart, ancak bu şartla evlilikler ilk günkü heyecanını koruya bilecektir. Bu ilgi de düzenli bir şekilde her gün gösterilmelidir. Arada sırada yahut belli günlerde ilgi ve alaka göstermek kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Evlilik, çiçekler, ağaçlar, eşsiz güller ve değişik güzellikleri içinde barındıran bir bahçeye benzer, bahçenin bu güzelliğinin koruna bilmesi için her gün ilgilenmek gerekir, eğer bir gün ilgilenilmezse ve gereken bakım sağlanılmazsa elbette ki bahçe harap olacaktır.

Gereken özenin gösterilmediği her gün, bahçe biraz daha çürümüşlüğe yüz tutacaktır. Kadın da erkek de birbirleri için özen gösterip, her gün ilgilenmeleri gereken bir gül gibidir, siz ne kadar ilgilenseniz yeşilliğini ve her bakışta gönlü ferahlatan güzelliğini o kadar koruyacaktır. Bu da hiç şüphesiz mutluluk getirir.

İlginç olanı, bu ilgilenmelerde yapmamız gerekenlerin çok küçük şeyler olmasıdır, öyle ki bazen bize göre çok önemsiz ve basit gelmektedir. Oysa bir çiçeğin yaşam kaynağı olan su gibi, bu küçük ve kimi zaman basit gözüken işler evliliğin yaşam kaynağıdır, suyudur.

Yaşamınızda sürekli aşkı var eden ve evlilikleri yeşillendiren bu küçük noktalardan bir kaçına değinmeye çalışalım:

En Az Günde Bir Defa Teşekkür Edin

Bir arkadaşınız, akrabanız, sevdiğiniz hatta hiç tanımadığınız birisi sizin için küçükte olsa bir iş yaptığı zaman hemen teşekkür edersiniz. Acaba tüm yaşamını sizin mutluluğunuz için çalışmayla geçiren eşiniz hiç mi küçük bir teşekkürü hak etmiyor?

Kocanız erkenden işe gitmekte, akşama kadar en zor işlere katlanmakta, sırf karısı ve çocuğu için. Yorgun argın eve geldiğinde güler yüzle “hoş geldin”‌ demek, sonrasında bir bahaneyle zahmetlerinin farkında olduğunuzu belli ettirecek bir teşekkür etmek gerekmez mi? Yahut karınız, siz eve geldiğinizde rahat edebilmeniz için gün boyu durmaksızın ev işlerini yapmakta, öyleyse bunları görerek en azından bir yemek sonrası teşekkür edebilirsiniz. Siz demeden çöpü dışarı bıraktı, yapmış olduğu bu iş size değer verdiğini gösterir, kesinlikle onun görevi olduğunu düşünmeyin. Bu durumda sizin de yamanız gereken teşekkür etmektir, sadece bir kelime, “teşekkürler”‌ demektir.


Gerçek Mutluluk (1)

Gerçek Mutluluk (2)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)