• Nombre de visites :
  • 452
  • 10/3/2012
  • Date :

Aşura: Ebedi Kıyam-8

aşura: ebedi kıyam

Aşura Kıyamının Başlangıcı

1-    Ali bin Hüseyin: O şehadet şerbetini içtiğinde Hz. İmam  (as) yanına gelerek şöyle söyledi: Senden sonra batsın bu boş dünya!

2-    Kasım bin Hüseyin: Şehadet derecesine ulaştığında Hz. İmam (as) yanına geldi ve şöyle buyurdu: Seni öldüren kavim Allah’ın rahmetinden mahrum olsun!

Düşmanın Genel Saldırısı:

Teke tek savaşta öldürülen düşman sayısı fazlaydı. Emir bin Haccac askerlerine seslenerek şöyle söyledi: ‘ Aptallar, kiminle savaştığınızı bilmiyor musunuz? Onlar kendi canlarından geçmişlerdir. Sizden hiçkimsenin onlarla yüz yüze dövüşme gücü yoktur. Onların sayısı azaldı. Allah’a yemin ederim ki taş yağmuruna tutsanız işleri bitecek. Ömer bin Saad onun görüşünü kabul etti.

Bazıları şöyle söyledi: ‘ Ömer bin Haccac : ‘Ey Kufe halkı inanç ve kararlılığınızda güçlü olunuz , dinden dönenlerle savaşta tereddüt etmeyiniz.’

Hz. Eba Abdullah (as) ona şöyle cevap verdi: ‘ Ey Emir bin Haccac! Onları benimle savaşmaları için mi teşvik ediyorsun? Biz dinimizden döndük, siz kuvvetli ve güçlü mü kaldınız?! Allah’a yemin ederim ki ruhunuzu bu inançla teslim ederseniz hangimizin dinden döndüğünü, hangimizin ateşe layık olduğunu anlayacaksınız.’

Bu karşılıklı konuşmalardan sonra Amr bin Haccac ordunun sağ tarafına Ömer Saad fırat tarafından Hz. İmam (as) ve yaranlarına saldırdılar ve bu karışıklıkta ilk şehid olan Müslim bin Evsece’ydi.

Ziyarette ‘ Nahiyeyü Mukaddese ‘ de şöyle gelmiştir: ‘İlk şehidden kastımız  düşmanın toplu saldırısında düşen şehiddir.

Diğer Toplu Saldırılar:

Şimr ordunun sol tarafından, Ömer Saad ise Hz. İmam Hüseyin (as)’ın ordusuna hücum etti. Bu saldırıda ‘Abdullah bin Amir Kelbi’ ve eşi şehid oldular. (Bu doğru bir bilgi değildir çünkü Abdullah bin Amir’in teke tek dövüşü ve savaşma şekli ve eşinin yanına gelmesi toplu savaşa uygun değildir.)

Süvari sınıfının komutanı ‘ Ezre bin Keys ‘ Abdurrahman bin Hesini Ömer Saad’ın yanına yolladı ve dedi ki: ’ Savaşın başlangıcında benim süvarilerimin bu küçük gruptan ne çektiğini görmüyor musun ? Okçuları ve piyadeleri savaş meydanına yolla. ’Ömer bin Saad ‘Şebet bin Rebiiden ‘ onlara karşılık vermesini istedi. Fakat o onları oyaladı. Ömer bin Saad, Hasin bin Temim’i zırhlı atlar , silahlı askerlerle ve 500 okçuyla  birlikte  yolladı ve böylece Hz. İmam (as)’ın yaranlarının atlarını geride bıraktılar. Atların öldürülmesi ve yaranlarının bir kısmının yaralanmasından sonra geriye kalan ashab mecburen yaya olarak savaştılar.


Aşura: Ebedi Kıyam-7

Aşura: Ebedi Kıyam-6

Aşura: Ebedi Kıyam-5

Aşura: Ebedi Kıyam-4

Aşura: Ebedi Kıyam-3

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)