• Nombre de visites :
  • 1986
  • 9/6/2010
  • Date :

Korkularımızla imtihan olmak 2

fırtına

  Birbirinden farklı gibi görünse de tüm korkular aynı ruh halinden kaynak bulur. Bu ruh haline sahip kişiler, Allaha ve ahirete kesin bilgiyle iman etmez, içlerinde samimi Allah sevgisini ve korkusunu taşımaz, yaşamın yalnızca bu dünyada olduğunu ve ölümün her şeyi kesip bitireceğini zannederler. İnsan, Allah´ın tek güç olduğunun, O´nun dilemesi dışında hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceğinin bilincinde olmadığı ve O´na güvenip dayanmadığı sürece tüm bu korkular kaçınılmazdır. Gaflet halindeki bu kişiler korku duydukları her şeyi bağımsız birer güç olarak düşünürler. Oysa tüm kişiler ve olaylar sonsuz güce sahip Allah´ın kontrolündedir.

  Samimi imanın getirdiği Allah korkusu tüm bu korkuları ortadan kaldırır. İnsan yalnızca Allahtan çok korktuğunda bu korkular yerini Allah´a tevekküle bırakır. Kendinde güç görüp, kaygı içinde düşünmek ve tek tek korkularla boğuşmak anlamsızdır. Korku duyulan herkesi ve her şeyi Allahın yarattığının şuurunda olmak, korkuları yenmenin çözümüdür.

fırtına

  Korku duyulan insanlar Allahın dilemesi dışında hiçbir şeye güç yetiremeyen, nefes bile alamayan aciz varlıklardır. Korku duyulan hastalıklar, Allah´ın imtihan etmek ve kişinin imanını olgunlaştırmak için yarattığı acizliklerdir. Allah dilemediği sürece hiçbir insan hastalanmaz, işini, mallarını, ailesini yitiremez. Geleceğe dair insanın yaptığı planlara Allah dilememişse kimse müdahale edemez. Ve yine Allah dilemediği sürece, O´nun belirlemiş olduğu vakit gelmeden kimse ölemez. Her şeyin tek ve gerçek sahibi, sonsuz güç sahibi olan Yüce Allahtır. Korku duyulan her şey O´nun iradesi ve kontrolündedir. O halde Yüce Allah´ın dışında korkulacak, mutlak güç sahibi hiçbir şey yoktur. Dünyayı, ahiret hayatını ve evrendeki her şeyi yaratan Allaha duyulan korku, tüm korkuların önündedir ve diğer korkulara son verir.

  Yaşamımız boyunca karşımıza çıkan her şeyi Allahın yarattığının bilincinde olduğumuzda, hiçbir olay bizim için korku sebebi olmayacaktır. Allahtan gelen her şeyi, sabır ve tevekkül içinde, O´ndan hoşnut olarak, en güzel tavırla ve nezaketle karşılayalım. O zaman Allah´ın iman eden samimi kullarına vaat ettiği üzere, yaşayacağımız başka bir korku kalmayacaktır.

Haberiniz olsun; Allahın velileri, onlar için korku yoktur, mahzun da olmayacaklardır. (Yunus Suresi, 62)

Elif Alaca

elif@elifalaca.com


Korkularımızla imtihan olmak 1

İLAHİ İMTİHANIN MAHİYETİ

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)