• Nombre de visites :
  • 1750
  • 22/3/2010
  • Date :

Şehid Muhammed Bakır Es Sadr"ın Vahdet Çağrısı 1

şehid sadr

  Irak Baas Rejimi tarafından 8 Nisan 1980 tarihinde kızkardeşi Bintu’l Hüda ile birlikte şehid edilen Irak İslam İnkılabı Hareketi önderi Şehid Muhammed Bakır es Sadr’ın şehadetinden kısa bir süre önce, Irak Müslümanlarına hitaben yaptığı ve şehid edilmesine yol açan çağrısı:

Birinci sesleniş:

  Alemlerin Rabbi olan Allah'a hamd olsun, salat ve selam efendimiz Muhammed'e (a.s), onun arınmış Ehl-i Beytine ve onun yanında olmuş olan ashabına olsun.

Ey Müslüman Irak halkı; evladı olduğum özgür halk, sana sesleniyorum, ben senin büyük ruhuna, büyük tarihine en çok inananlardan biriyim.

 Ben senin temiz evlatlarının, merciiyyete karşı sevgi ve bağlılıklarından dolayı gurur duyuyorum çünkü onların kalpleri İslam uğrunda gayret ve takva ile doludur. Şimdi benden onların yaşadığı sıkıntıları paylaşmamı istiyorlar, en yakınları olarak elbette bunu paylaşıyorum.

Şunu üzerine basa basa söylemek istiyorum ki; ta içinde olduğum bu halkı sıkıntılı zamanlarında yalnız bırakmayacağım ve kanımın son damlasına kadar Allah ve bu halk uğruna çalışacağım.

  Irak halkının en olmazsa olmaz insani haklarını elinden alan, özgürlüğünü ve dini şiarlarını ifa etmesini engelleyen ve bundan sorumlu olanlara üzerine basarak söylemek istiyorum ki, bu böyle devam edemez. Baskı ve silah zoru ile hükmetmeye çalışmak, zorbalık ve Firavunluktan başka bir şey değildir. Ezanları susturdunuz sabrettik, Cuma namazlarını yasakladınız sabrettik, İmam Hüseyin(a.s)'in şiarlarını kuşatıp yasakladınız sabrettik, mescidleri kuşattınız ve işgal ettiniz sabrettik, insanları kendi partinize katmak için zor kullandınız sabrettik, fakat ne zamana kadar? Bu geçiş süreci ne zamana kadar devam edecek? Halk kendi kaderini belirleme hakkını ne zaman elde edecek, o zaman ne zaman gelecek?

şehid sadr

  Bu diktatörlük rejiminden, geçiş süreci onlarca yıl devam edecekse, şunu belirtmek gerekir ki; bu halkı ancak zor kullanarak kendi partinize katabilirsiniz. Ne umuyordunuz ki? Eğer bu rejimin sorumluları halkın ne istediğini görmek istiyorsa, halkın üzerinden baskı araçlarını çekmek suretiyle, kendilerini istedikleri gibi ifade edecekleri bir hafta versinler.

Ben hepinizin adına; dini şiarların ve Ebu Abdullah Hüseyin’in şiarlarının serbest bırakılmasını, ezan ve Cuma namazlarının serbest bırakılmasını, İslami şiarların serbest bırakılmasını talep ediyorum. Ben hepinizin adına, Baas partisine katılmaları için yapılan baskıların sonlandırılmasını talep ediyorum.

  Ben insani değerler adına; zor şartlar altında tutuklu bulunanların serbest bırakılmasını, hiçbir hukuki yönü olmayan tutuklamaların durdurulmasını talep ediyorum. Son olarak hepinizin adına, halkın gerçek surette haklarını tahakkuk ettirebilecekleri ve ülkenin şartlarını geliştirebilecekleri alanlar oluşturulmasını, bununda ancak halkın özgür iradesiyle katılacağı bir seçimden yasallığını alan bir meclisle olabileceğini söylemek istiyorum. Şunu da biliyorum ki; bu talepler bana pahalıya patlayacak belki de hayatıma mal olacak. Fakat bu talepler ümmetin şiarlarıdır ve ümmet hiçbir zaman ölmeyecek ve ümmetin derinliklerinde Muhammedi (s.a.a) ruh hep yaşayacaktır. Eğer rejim bu isteklere cevap vermezse ben Irak halkını bedeli ne olursa olsun, bu talepleri elde etmeye çağırıyorum. Çünkü bu değerlerin savunulması, insani değerlerin ve İslam'ın savunulmasıdır, Allah'ın sonsuz risaletinin savunulmasıdır ve Allah yardım edecektir.

Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun.

20 Recep 1399 Necef ül Eşref


Seyyid Muhammed Bakır Sadr

Vahdet ne demektir ?

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)