• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 14564
تعداد نظرات : 49
زمان آخرین مطلب : 413روز قبل

دبیر همایش بین المللی تمرکز زدایی و ساماندهی پایتخت از برگزاری همایش بین المللی "تمرکز زدایی و ساماندهی پایتخت" در روزهای چهارم و پنجم اسفندماه در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار "سیدرحیم صفوی" روز سه شنبه در نشست خبری برگزاری این همایش با بیان اینکه در حال حاضر مشکلات کلانشهر تهران برای همه روشن است، اظهار کرد: آنچه مهم است پیدا کردن راه حلی برای کاهش یا رفع مشکلات موجود است.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه مکانی تهران لبریز شده، افزود: در حال حاضر نزولات جوی پاسخگوی نیاز و مصرف آب شهر تهران در بخش های آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی نیست.

وی خاطرنشان کرد: این همایش با همکاری اندیشمندان سیاسی، مدیریت، شهرسازی و جغرافیایی برگزار و هر کدام از شرکت کنندگان به یکی از مشکلات پایتخت می پردازند.

"محمدحسین پاپلی یزدی" دبیر علمی این همایش نیز با اشاره به اینکه فراخوان همایش در سطح ملی و بین المللی منتشر شده، گفت: بیش از 250 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که پس از داوری 120 مقاله برتر پذیرفته شدند.

وی با بیان اینکه 50 مقاله در طول 2 روز برگزاری همایش ارائه می شود ،عنوان کرد: در این همایش اساتیدی از کشورهای آلمان، فرانسه، هند و افغانستان حضور دارند.

پاپلی یزدی افزود: شرکت کنندگان در همایش، مسائلی از جمله مباحث درون شهری، پیرامونی و محیط زیستی شهر تهران را بررسی خواهند کرد.

دبیر علمی همایش بین المللی تمرکز زدایی و ساماندهی پایتخت با تاکید بر اینکه توسعه تهران بدون توجه به مسائل کل کشور امکانپذیر نیست یادآور شد: هدف از برگزاری این همایش ارائه راهکارهایی برای افزایش قدرت ملی بدون تمرکزگرایی است.

منبع :ایرنا

چهارشنبه 29/11/1393 - 11:15


مسابقات دوچرخه سواری  با ورزشی المپیاددومین حضور 114 شرکت کننده در پیست دوچرخه

سواری سرخه حصار برگزار و از نفرات برتر تقدیر به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، دوچرخه سواران در دو گروه آقایان و

بانوان و در چندین رده سنی مسیر پیست دوچرخه سواری سرخه حصار را رکاب زند تا مسابقات

دوچرخه سواری دومین المپیاد ورزشی پیشکسوتان پایتخت برگزار شود.

در این مسابقات آقایان در 3 رده سنی پایین تر از 54 سال، 55 تا 59 سال و 60 سال و بیشتر شرکت

کردند که در گروه نخست، علی اصغر عبادی موفق به کسب مقام نخست شد و محمد رضا بداغی، مقام

دوم و حسن بیاتی، مقام سوم مسابقات را از آن خود کرد.

در گروه سنی 55 تا 59 سال، بهروز سلمان زاده،، مدال طلای این مسابقات را به گردن آویخت و حسن

زندیه و محسن ساویز در سکوی دو م و سوم مسابقات ایستادند.

در گروه سنی بیش از 60 سال، رستم بروجردی خورین، علیرضا حسینی نامی و ایرج گودرزی به

ترتیب مقام اول تا سوم این مسابقات را کسب کردند.

بانوان این رشته ورزشی نیز در دو رده سنی پایین تر از 50 سال و بالاتر از 51 سال به رقابت با

یکدیگر پرداختند و پس رکاب زدن مسیر پیست دوچرخه سواری، سرانجام در رده سنی پایین تر از 50

سال مریم کیائی ثابت در سکوی نخست ایستاد و میترا شاپوری مطلق و رزیتا مروجی به ترتیب مدال

نقره و برنز این مسابقات را به گردن آویختند.

در رده سنی بالاتر از 51  نسرینسال، خرم موفق به کسب مدال طلای این مسابقات شد و فریبا فرزانه

دهکردی و زهرا آذرنوش به ترتیب مقام دوم و سوم را کسب کردند.

مراسم اختتامیه این مسابقه با حضور مدیرعامل و جمعی از معاونین و مدایران ارشد سازمان

بازنشستگی شهرداری تهران برگزار و با اهدای هدایای نقدی، لوح تقدیر و تندیس مسابقات از نفرات

برتر هر یک از رده های سنی تقدیر به عمل آمد.

علاقه مندان برای مشاهده عکس های دومین المپیاد ورزشی پیشکسوتان شهرداری تهران می توانند به

سایت www.pishkesvat. net  مراجعه کنند.
دوشنبه 20/11/1393 - 14:28
 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسئله مدیریت پسماند یکی از مولفه های اصلی مدیریت شهری در کلان شهرها محسوب می شود. در حال حاضر این مسئله یکی از معضلات مهم محیط زیستی در کشور است.


 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاح نخستین نیروگاه زباله سوز کشور در تهران عنوان کرد: بی تردید کارآمدی یکی از آزمون های مهم نظام و یکی از اهداف جدی بوده است که انقلاب اسلامی برای آن شکل گرفت. مردم همواره خواهان زندگی بهتر و امکان رشد و اعتلای معنوی و مادی هستند.

معصومه ابتکار افزود: خوشبختیم که در این ایام مبارک اتفاق خوبی که حاصل فعالیت های ارزنده شهرداری ، شورای شهر و فعالان بخش خصوصی است در تهران رقم خورد. اتفاقی که نتیجه آن اعتلای شاخص های کیفیت زندگی با بهبود محیط زیست است.

وی ضمن قدردانی از شهردار تهران برای ساخت نخستین نیروگاه زباله سوز کشور تصریح کرد: امیدواریم که از این الگوی موفق در سطح ملی نیز استفاده شود.

ابتکار در ادامه گفت: شهرهای مختلفی از ایران نیازمند استفاده از این فناوری هستند. به طور حتم اگر ما از برنامه دقیق علمی تخصصی و منطبق با فناوری های روز برخوردار نباشیم با معضلات عدیده زیست محیطی روبه رو می شویم که یکی از آن ها آلودگی هوا است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسئله مدیریت پسماند یکی از مولفه های اصلی مدیریت شهری در کلان شهرها محسوب می شود. در حال حاضر این مسئله یکی از معضلات مهم محیط زیستی در کشور است.

ابتکار در ادامه با تاکید بر لزوم بازگشت زباله به چرخه اقتصاد عنوان کرد: بسیاری از پسماندها با مشارکت مردم و تفکیک از مبدا ارزش اقتصادی دارند. زباله در دنیای امروز یک سرمایه اقتصادی به حساب می آید که به چرخه اقتصاد کشور قابل بازگشت است.

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری تهران از دوره سوم شورا برنامه مدیریت پسماند را اجرا می کند عنوان کرد: ما در دولت تکلیف کردیم که تمامی شهرداری های کشور برنامه مدیریت پسماند خود را ارائه دهند و نسبت به اجرای آن در تامین اعتبارات لازم اقدام کنند. این مورد از جمله برنامه هایی است که سازمان محیط زیست و وزارت کشور به طور جدی پیگیری می کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به معضل زباله در برخی از استان ها از جمله گیلان و مازندران گفت: موضوع پسماند در بسیاری از استان های کشور نیاز به بررسی دارد و در حال حاضر تنها در کلان شهرهایی چون تهران ، مشهد ،کرمانشاه و تبریز برنامه های موفق مدیریت پسماند در حال اجرا است که تا به رسیدن به شاخص های مورد نظر راه فراوانی را باید طی کنیم.

ابتکار با بیان اینکه دولت قول داده تا برق تولید شده در نیروگاه زباله سوز را با قیمت قابل قبول خریداری کند عنوان کرد: صندوق توسعه ملی بر اساس بودجه 93 تسهیلاتی با نرخ قابل قبول برای مدیریت پسماند در اختیار شهرداری ها قرار می دهد. 

وی در ادامه با تاکید بر رعایت استانداردهای ساخت نیروگاه های زباله سوز گفت: زباله سوزهایی که در مجاورت فضاهای شهری احداث می شوند باید از استانداردهای بسیار بالایی برخوردار باشند تا معضل آلودگی هوا را تشدید نکنند. بر همین اساس سازمان حفاظت محیط زیست طرح پایش آنلاین خروجی های زباله سوز را در دستور کار خود قرار داده است.

ابتکارافزود: معتقد هستیم باید با استفاده از ساز و کارهای مشابه موضوع ساماندهی پسماندهای بیمارستانی نیز مورد توجه قرار بگیرد. امیدوارم وزارت بهداشت با همکاری شهرداری تهران و سایر شهرها این معضل را حل کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان خاطر نشان کرد: دولت و سازمان حفاظت محیط زیست با تدوین سیاست های تشویقی و نظارتی دقیق تلاش می کند تا به شوراها و شهرداری ها برای مدیریت پسماند کمک کند تا مردم در محیطی سالم تر زندگی کنند و کودکان در فضایی بهتر آموزش ببینند.

 منبع:تهران سما

دوشنبه 20/11/1393 - 13:46

 

ویژه برنامه های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 در دهه فجر انقلاب اسلامی با شعار «من انقلابی ام» مجموعه نمایشگاهی «نقشه راه» در مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 و گذرگاه های این منطقه به نمایش در می آید.

به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای سرو ؛ در آستانه برگزاری مراسم سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مدیریت مراکز فرهنگی هنری منطقه برنامه های متنوعی را با شعار «من انقلابی ام» اجرا می نماید.

اجرای نمایش خیابانی

 «اجرای نمایش های خیابانی» با موضوع انقلاب از برنامه های  در نظر گرفته شده مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 است که از تاریخ 14 تا 20 بهمن ماه  در سطح مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 معابر و گذرگاه ها و محل های پرتردد منطقه اجرا می شود.

خاطرات انقلاب

«خاطرات انقلاب» برنامه ای است گفتگو محور با رویکرد بیان خاطرات مؤثرین و فعالان مبارزات و پیروزی انقلاب اسلامی که در ایام دهه مبارک فجر در مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 برگزار می شود.

دریچه ای روبه انقلاب

مستند سازی برنامه ها و طراحی و اجرای روزنامه های دیواری که توسط مدارس در این ایام اجرا می شود.دراین برنامه اقلام در اختیار مدارس قرار می گیرو و دانش آموزان اقدام به طراحی و ساخت روزنامه های دیواری می نمایند و بعد از تکمیل در کلاس های درسی نصب خواهد شد.

نگار گذر عکس های انقلاب اسلامی

برگزاری نگار گذر عکس های انقلاب اسلامی در مدارس، مساجد و مراکز فرهنگی هنری منطقه 6 در ایام دهه مبارک فجر که هر نگار گذر شامل 30 قطعه عکس کمتر دیده شده از وقایع انقلاب اسلامی و پیروزی انقلاب است.

نمایشگاه کتاب

برگزاری "نمایشگاه کتاب" با موضوع انقلاب اسلامی از 12 تا 21 بهمن در فرهنگ سراهای سرو و شفق ، کتابخانه شهید جهان آرا ، خانه موزه دکتر شریعتی و خانه فرهنگ گلها که در این نمایشگاه بیش از 300 عنوان کتاب با تخفیف 25% به شهروندان عرضه می شود.

نقشه راه

مجموعه پوسترهای نمایشگاهی "نقشه راه" که شامل گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری با محوریت انقلاب اسلامی است که در موضوعات شجره طیبه انقلاب اسلامی، سلامت انقلاب ، ایستادگی مردم، صراط مستقیم انقلاب اسلامی، عزت ملی و وعده های الهی است که در ایام دهه فجر در سطح معابر عمومی ، مراکز فرهنگی ، مساجد ، مدارس و فضاهای مجازی به نمایش در خواهد آمد.

 

جشن پیروزی انقلاب، بازدید از موزه عبرت و باغ موزه قصر، دیدار با خانواده شهدا و مادران چشم به راه، انتخاب برترین آذین بندی مدارس منطقه 6و.... ازدیگر برنامه های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 در ایام دهه مبارک فجر خواهد بود.

 

علاقه‌مندان جهت اطلاع از زمان دقیق برنامه های مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 در این ایام می توانند باشماره 1837 تماس و یا به درگاه اینترنتی sarv.farhangsara.ir  مراجعه نمایند.

چهارشنبه 15/11/1393 - 18:50

 

مسابقات بدمینتون دومین المپیاد ورزشی پیشکسوتان شهرداری تهران برگزار و از نفرات برتر تقدیر بعمل آمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، روز گذشته، ورزشگاه شهید عماد مغنیه میزبان ورزشکاران رشته بدمینتون دومین المپیاد ورزشی بازنشستگان شهرداری تهران بود که این مسابقات با حضور 36 ورزشکار مرد و 25 ورزشکار زن برگزار شد.

ورزشکاران مرد این رشته در دو رده سنی پایین تر از 55 سال و بالای 56 سال به رقابت با یکدیگر پرداختند و پس از یک روز مسابقه پایاپای، نفرات برتر مسابقات مشخص شد.

مسابقات بدمینتوان در مرحله مقدماتی به صورت گروهی و در مرحله نهایی به صورت حذفی برگزار شد و نحوه برگزار مسابقات نیز به صورت 2 از 3 بود؛ به این معنی که اگر بازیکن دو بازی از 3 بازی را پیروز شود، به عنوان پیروز میدان انتخاب خواهد شد.

پس از رقابت نزدیک ورزشکاران این رشته، در رده سنی پایین تر از 55 سال، رضا زندخانه شهری، غلامحسین اسندری و مجید پیکر زاده به ترتیب مقام نخست، دوم و سوم این مسابقات را از آن خود کردند. 

در رده سنی بالاتر از 56 سال نیز محمد مهدی مرغوب شادکار، مقام نخست، فخرالدین صفر دوست، مقام دوم و حمیدرضا نیکویی، مقام سوم مسابقات را به دست آوردند و مورد تقدیر مدیرعامل و مدیران ارشد سازمان بازنشستگی شهرداری تهران قرار گرفتند.

در گروه بانوان ورزشکار نیز سید طاهره مهدوی، طاهره شمسیان و رقیه حقیقت گو موفق به کسب مقام برتر این مسابقات شدند و جوایز خود را از مدیر عامل سازمان بازنشستگی شهرداری تهران دریافت کردند.  

اختتامیه مسابقات بدمینتون با حضور مصطفی منتظرالمهدی، مدیرعامل سازمان بازنشستگی و اسماعیل عربلو، معاون اجتماعی شهرداری منطقه 13 شهرداری تهران برگزار شد.

گفتنی است، علاقه مندان برای مشاهده عکس ها و فیلم های دومین المپیاد ورزشی پیشکسوتان شهرداری تهران می توانند به سایت www.pishkesvat. net  مراجعه کنند.

 

 

دوشنبه 13/11/1393 - 17:1

گروه اقتصاد شهری: دومین نشست تخصصی "شهر ، شهروند و رسانه" با موضوع بافت فرسوده با حضور خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی، فتح اللهی مدیرعامل سازمان نوسازی شهرتهران، مهدی منتظرالقائم رییس گروه ارتباطات دانشگاه تهران و جمعی از خبرنگاران حوزه شهری در نگارستان شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست عباداله فتح اللهی مدیرعامل سازمان نوسازی شهرتهران با تبریک ایام الله دهه فجر ، نوسازی بافت های فرسوده را یک موضوع قدیمی در تمامی جوامع بشری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه شهرها نیز همانند انسان ها دوران مختلفی را سپری می کنند و هر شهری تولد و پایانی را برای دوران خود دارد، گفت: نوسازی شهرها بدین معناست که شرایطی به وجود آید تا نسل های فعلی و آینده بتوانند در محیط شهری با امنیت زندگی کنند .

فتح اللهی خاطرنشان کرد: ممکن است یک محیط شهری با زندگی چندین دهه قبل سازگاری داشته باشد اما در حال حاضر این محیط سازگاری با زندگی شهروندان نداشته باشد .

وی با اشاره به اینکه بافت های فرسوده پایتخت دارای سه شاخصه ریزدانگی ، نفوذناپذیری و عدم استحکام هستند، تصریح کرد: باید یک محله بیش از 50 درصد از این شرایط را داشته باشد تا از آن به عنوان بافت فرسوده نام برده شود .

فتح اللهی با بیان اینکه نوسازی بافت های فرسوده پایتخت شرایط خاص و ویژه خودش را دارد، افزود: یکی از مشکلات این گونه بافت ها منابع محدود مالی است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرتهران همچنین گفت: باید بر این نکته تاکید کنم، اقشاری که در بافت فرسوده زندگی می کنند نیازمند حمایت دستگاه های متولی در امر نوسازی هستند.

فتح اللهی با اشاره به اینکه در پایتخت 3768 هکتار بافت فرسوده داریم، ادامه داد: 270 هزار پارسل در این محدوده وجود دارد . همچنین 1.5 میلیون نفر در این پارسل ها سکونت دارند .

وی با اشاره به اینکه کف استاندارد تقسیم بندی زمین در شهرها 200متر است که 40 درصد آن را فضای سبز و 60 درصد آن را فضای مسکونی تشکیل می دهد، افزود: در شهر تهران به دلیل مهاجرت های غیرقانونی در ادوار گذشته و همچنین ساخت وسازهای غیرمجاز به هیچ عنوان این استاندارد رعایت نشده است .

فتح اللهی با بیان اینکه بخشی از محلات براساس ساخت و سازهای غیراستاندارد ، محلات فرسوده هستند، تصریح کرد: قدمت این محلات به بیش از 50 سال می رسد و محلاتی مانند شمیران نو و جوادیه را شامل می شود .

مدیرعامل سازمان نوسازی شهرتهران با بیان اینکه بخشی از فروشگاه های پایتخت همانند ده کن، فرحزاد و ده ونک که دارای بافت فرسوده هستند به دلیل توسعه شهرنشینی به قسمتی از شهر درآمده اند، گفت: در حال حاضر این محلات از مشکلات و معضلات بسیاری رنج می برند.

فتح اللهی با اشاره به اینکه در حال حاضر در تهران در پارسل های زیر 100 متر معمولا بیش از 3 خانواده با جمعیت بالا زندگی می کنند، تاکید کرد: 86درصد بافت فرسوده را پارسل های زیر 100متر تشکیل می دهد که در این پارسل ها مشکلات و مسائل اجتماعی بسیاری وجود دارد .


 

 

 

 خدادی: اصحاب رسانه به نوسازی بافت فرسوده شهر کمک کنند

در ادامه خدادی مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه معتقدم باید اصحاب رسانه به نوسازی بافت های فرسوده به عنوان یکی ازمسائل مهم پایتخت و سایر شهرهای کشور بپردازند ، گفت: باید مشکلات و معضلات بافت های فرسوده تبدیل به سوژه های خبرنگاران شود .

وی با بیان اینکه متاسفانه رسانه ها امروز وظیفه انتقال نظرات را بر عهده گرفته اند تا تولید اطلاعات، افزود: ما خبرنگار متخصص در حوزه شهری بسیار کم داریم . خبرنگار این حوزه باید بتواند با جمع آوری اطلاعات به آسیب شناسی در آن بپردازد و برای حلش تلاش کند.

خدادی تصریح کرد: همگان امروز متفق القول می گویند که بافت فرسوده مشکلات، معضلات و تبعات محیط زیستی و اجتماعی بسیار دارد .

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه وظیفه دولت این است که از تمامی ظرفیت خود برای عدالت اجتماعی استفاده کند، تصریح کرد: باید این عدالت اجتماعی در شهرها و میان شهروندان به خوبی اجرا شود .

خدادی با بیان اینکه امروز مسوولان و شهروندان می خواهند که بافت های فرسوده شهرها حل شود، خاطرنشان کرد: اما در این میان حلقه مفقوده ای به نام رسانه است که درگیر مسائل سیاسی شده و اهمیت این قضیه را فراموش کرده است .

وی با تاکید بر اینکه رسانه ها باید خبرنگاران کارشناس تربیت کنند، گفت: خبرنگاران باید برای حل مشکلات این حوزه راهکار نشان دهند .

خدادی با اشاره به اینکه هیج فعالیتی در جمهوری اسلامی مهم تر از بپرداختن به زندگی مردم نیست ، تصریح کرد: این نوع میزگردها با اصحاب رسانه باید بیش از پیش برگزار شود . من فکر می کنم رسانه ها باید مطالبه گری را از مسوولان داشته باشند. رسانه ها باید امروز بررسی کنند که دقیقا موانع موجو د در نوسازی بافت های فرسوده چیست؟ چقدر توسط مردم این موانع قابل حل است؟ چقدر قوانین تاثیرگذار هستند؟

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی تاکید کرد : همانطور که ما امروز دغدغه ترافکیک، آلودگی هوا و عدم اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی را داریم باید دغدغه های نوسازی بافت های فرسوده را نیز داشته باشیم.

وی با باین اینکه مدیریت شهری می تواند از تمام پتانسیل های موجود در این خبرگزاری برای حل مشکلات فرسوده استفاده می کند، گفت: بنده پیشنهاد می کنم یک دوره آموزش تخصصی در این حوزه ویژه خبرنگاران و دانشجویان دانشکده خبر برگزار شود .

 

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه تهران:تصمیمات در حوزه بافت فرسوده در بستر ارتباطات باشد


به گزارش شهرنوشت در پایان این نشست منتظرالقائم مدیر گروه ارتباطات دانشگاه تهران هم با تاکید بر اینکه در بحث نوسازی هنوز مفاهیم در مورد ساختار محله و زیست شهری برای شهروندان جا نیفتاده است، گفت: هر تصمیمی که در این حوزه گرفته می شود باید در بستر ارتباطات صورت بگیرد .

وی تاکید کرد: در بحث نوسازی بافت فرسوده هنوز جامعه ما با برخی از مفاهیم اصولی ناآشناست . رسانه در حال حاضر دارند از بالا و بیرون یک سری مسائل و مفاهیم را به مردم القا می کند که جامعه نیز ناچارا واکنش نشان می دهد .

منتظرالقائم افزود: جامعه ما به دلیل مسوولیت ناپذیری و اینکه نگاه مرزبندی به زیست خود ندارد و از طرفی به دلیل اینکه رسانه های ما مصرف گرا هستند هنوز به احیای بافت فرسوده نرسیده ایم .

مدیر گروه ارتباطات دانشگاه تهران تاکید کرد : برای اینکه بخواهیم واقعا کاری انجام دهیم باید کارزار ارتباطی و رسانه ای راه بیاندازیم و هر گونه تصمیم و برنامه ریزی را براساس واقعیت های جامعه بگیریم .

دوشنبه 13/11/1393 - 16:50

 


 

مراسم افتتاحیه دوسالانه مجسمه های فضاهای شهری عصر دیروز (12 بهمن ماه) با حضور مهندس مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، دکتر جمال کامیاب، مدیرعامل سازمان زیباسازی، دکتر شهرام گیل آبادی، مشاور و رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، جمعی از مدیران زیباسازی ، خدمات شهری و هنرمندان در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، با بیان اینکه هنر در ابعاد مختلف یک توانایی ویژه ذاتی است، گفت: هنرمند با تمام وجود یک اثر را خلق می‌کند و این هنر سال‌ها به یادگار می‌ماند ونقشهای خودش را در طول این زمان‌ها ایفا می‌کند.

او با اشاره به اینکه بسیاری از شهرهای دنیا را بخاطر آثار هنری و مجسمه‌هایش می‌شناسند، افزود: در شهری مثل تهران نیز مجسمه‌ها به بعضی مناطق و محلات هویت بخشیدند.

مهندس عبداللهی از میدان فردوسی و میدان دربند به عنوان دو نمونه از مجسمه های تهران یاد کرد که هویتی خاص به آنجا داده است و ادامه داد: وجود مجسمه باعث از بین رفتن آلودگی بصری می‌شود و یک پیرایش مناسب شهری و حس نشاط را به وجود می‌آورد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران با تاکید بر توجه ویژه سازمان زیباسازی شهر تهران در زمینه حضور مجسمه ها در فضاهای شهری، گفت: دوسالانه مجسمه فضاهای شهری نسبت به دور گذشته رشد چشمگیری داشته و کارهای قوی به آن وارد شده است که این مهم نشان دهنده برنامه ریزی سازمان زیباسازی شهر تهران در این زمینه است.

در ادامه این مراسم، مهندس مظفری رییس شورای سیاست گذاری چهارمین دوسالانه با اشاره به اینکه از طرف دکتر کامیاب این وظیفه را دارم که خیرمقدم بگویم، در ادامه از عوامل برگزاری دوسالانه  بهروز دارش، ایرج محمدی، حمید شانس، رضا قره باغی و ریما اسلام مسلک  هیات انتخاب و هیات داوری  متشکل از مرتضی نعمت‌الهی، نادر قشقایی، مهرداد ایروانیان، کوروش گلناری و کامبیز صبری تشکر کرد.

مظفری در ادامه به جای خالی یک هنرمند اشاره کرد و ادامه داد: مجسمه ساز جوانی که همیشه پرکار و پرتوان بود و خنده از لبانش جدا نمی‌شد امروز دیگر در بین ما نیست. شاپور میرزایی هنرمند جوانی که در آستانه چهل سالگی به دلیل سرطان فوت کرد . او با این جمله که جای تو در طراوت شمشاد‌ها خالیست یادش را گرامی داشت.

مظفری در پایان این نکته را یاداور شد که همه ما در یک نکته متفق القولیم که تهران مجسمه می‌خواهد.

دکتر سلیمانی با بیان اینکه مجسمه‌هایی که برای موزه‌ها ساخته می‌شوند مخاطبانی اندک دارند اما مجسمه‌های شهری با همه اقشار مردم سخن می‌گویند، گفت: آن‌ها در بستر خود معنا می‌یابند و به آن معنا می‌بخشند. در شهروندان حس تعلق ایجاد می‌کنند و آرامش و نشاط را در مردم برمی انگیزند. به فضاهای شهری هویت می‌بخشند و پیام‌های ارزشمند فرهنگی را به ذهن بیننده متبادر می‌کنند.

او با اشاره به اینکه برای برپایی و استفاده صحیح از مجسمه‌های شهری گروهی بزرگ از مجسمه سازان، طراحان شهری و مدیران شهری دست در دست هم دادند تا مجسمه‌ای زیبنده و متعالی در منظری مناسب جای گیرد و چشم نواز شهروندان شود، افزود: مجسمه‌های شهری حاملان همیشه و همواره تاریخ و هویت فرهنگ شهرند. پس از این روی پیوند اثر با محیط اهمیتی دو چندان می‌یابند.

دبیر چهارمین جشنواره دوسالانه مجسمه فضاهای شهری با تاکید بر توانایی سازمان زیباسازی در این زمینه ادامه داد: سازمان زیباسازی شهر تهران از پی برگزاری دوسالانه مجسمه‌های شهری برآمده است که اکنون چهارمین دوسالانه آن را شاهدیم.

به گفته دکتر سلیمانی برگزارکنندگان این دوسالانه، دلبسته بهبود کیفیت و کمیت مجسمه‌ها، توسعه فضای مناسب این هنر و آموزش و فراگیری هر چه بهتر مجسمه سازان است. دست اندر کاران طراحی شهری به این کار کمر بسته‌اند. و آثار مطرح می‌تواند به زودی در تهران جایگاهی مناسب بیابد و به قسمتی از تاریخ شهر بپیوندد.

او درباره کتاب تاریخ مجسمه سازی شهری یادآور شد: کتاب دوسالانه تاریخ مجسمه شهری سال ۹۳ تدوین می‌شود و بازنماینده تلاشهای هنرمندان و تحولات آثار آن‌ها خواهد بود.

دکتر سلیمانی رشد 45 درصدی شرکت کنندگان را نشان دهنده استقبال هنرمندان از دوسالانه و رشد کمی و کیفی این هنر دارد، گفت: ۶۰۰ هنرمند ۱۱۷۴ مجسمه به دبیرخانه ارائه داده‌اند که ۲۲۲ اثر در مرحله اول گزینش شده‌اند که ۲۲ اثر به دلیل عدم رعایت استانداردهای کیفی ساخت ماکت توسط هیات انتخاب حذف و نهایتا ۲۰۰ اثر به مرحله بعد راه یافت. این شمار نویدبخش آن است که جامعه مجسمه سازی رو به افزایش است و سازمان زیباسازی مفتخر است که خشتی بر این دیوار می‌افزاید و در اعتلای آن می‌کوشد.

سلیمانی سپس قول داد که به زودی تعدادی از این آثار در اندازه واقعی ساخته شود و در مکانی مناسب جای گیرد.

در پایان این مراسم نمایشگاه در فضای موزه افتتاح شد و آثاری که به صورت ماکت ارائه شده بودند در معرض دید قرار گرفت که این نمایشگاه تا ۱۰ اسفند در باغ موزه قصر واقع در خیابان شریعتی، خیابان پلیس برپاست
دوشنبه 13/11/1393 - 16:38

  اولین جشنواره ملی دایره خلاق چهارشنبه 8 بهمن ماه در سالن سعدی برج میلاد با حضور دکتر کیهان محمدخانی، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس محمدرضا نیلی، معاون فنی و طرحهای شهری سازمان، دکتر علیزاد، معاون برنامه ریزی و توسعه، هادی صادقی، معاون تبلیغات و درآمد سازمان هیات داوران و شورای سیاستگذاری نخستین جشنواره ملی دایره خلاق، هنرمندان و علاقه مندان افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر کیهان محمدخانی، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه برگزاری جشنواره مبلمان شهری با تاکید بر عنصر نشیمن شهری نشان دهنده حساسیت این موضوع است، گفت: تغییر در شهر با تغییر در لوازم شهر همراه است بنابراین متناسب با نگاهی که به شهر داریم باید تغییراتی در ابزارها و لوازم مورد نیاز زندگی شهری صورت گیرد.

او با تاکید بر اینکه سازمان زیباسازی شهر تهران حسب وظیفه خود اقدام به برگزاری این جشنواره کرده است، افزود: با برگزاری این جشنواره سازمان دست نیاز خود را به سوی هنرمندان دراز کرده است تا با کمک آنها برای خلق اثر مناسب برای شهر و در تغییر در فضاهای شهری اقدام کند.

 

در ادامه این مراسم مهدی فلاح، عضو هیات علمی و مدیر گروه طراحی صنعتی دانشگاه هنر و دبیر جشنواره دایرهخلاق به ارائه گزارشی از فعالیت های صورت گرفته در روند برگزاری جشنوارهپرداخت و گفت: از مجموع 388 آثار رسیده به دبیرخانه در نهایت 50 طرح به عنوان آثار نهایی انتخاب شدند.

او با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره از یک سال گذشته آغاز و از نیمه های آبان روندسریعتری در برگزاری پیش بینی شد، افزود: 184 نفر در این جشنواره شرکت کردند که از این تعداد 122 شرکت کننده خانم و 162 شرکت کننده آقا است که برخی افراد با دو اثر یا بیشتر در این جشنواره حاضر شدند.

فلاح بیشترین آثار رسیده را از سوی متخصصان طراحی صنعتی اعلام کرد و افزود: علاوه بر این کارهایی از سویمتخصصان حوزه شهرسازی، معماری، گرافیک و مجسمه سازی دریافت کردیم که اینسطح از حضور نشان دهنده توجه متخصصان به این بخش است.

دبیر جشنواره دایره خلاق با اشاره به اینکه تنوعی که در آثار وجود داشت بسیار قابل توجه و چشمگیر بود، گفت: آثار رسیده ایده هایی فرمی، معناگرایانه، تعاملانه، با نگاه های متفاوت، عملگرایانه، ساختارگرایانه است که در دو روز کاری متوالی از سوی هیات داوران و شورای سیاستگذاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته او در مرحله اول داوری از میان آثار رسیده هیات داوران و اعضای شورای سیاستگذاری با حذف 238 اثر، 150 کار را واجد ورود به مرحله دوم دانستند و در مرحله دوم با بررسیکارها، 80 اثر برای بررسی نهایی انتخاب شد.

 

دکتر مرتضایی، عضو شورای سیاستگذاری و داور نخستین جشنواره دایره خلاق با بیان اینکه کارهای ارائه شده بسیار متنوع و دلگرم کننده بود، گفت: طبق توافق اولیه ای که در کارگروه جشنواره صورت گرفته قرار بود خلاقیت در چند گروه مانند آثار فرمیبا مواد اتفاق بیفتد که آثار ارائه شده از سوی شرکت کنندگان این خلاقیت را د اشت.

 

او با اشاره به اینکه طرح های ارائه شده در این جشنواره پروژه های روتین شهری نیستند که حداکثر تلاش رابرای هماهنگی با زمینه و فضا داشته باشند، ادامه داد: در حقیقت در این جشنواره با این هدف که هر نیمکتی المان منحصر به فرد شهری است و می خواهداز فضای شهری جدا شود نگاه شده و اکثر کارها این هدف را دنبال کرده است.

 

در پایان این مراسم، بیانیه هیات داوران قرائت و با اهدای لوح یاد بود و جایزه نقدی از اثرات برگزیده، اثرات نهایی و بخش ویژه تقدیر و تشکر شد.

شنبه 11/11/1393 - 12:47

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در مراسم رونمایی از جایگاه جلوس:

جانمایی جایگاه جلوس حضرت امام (ره) نقش ارزنده ای در زنده نگه داشتن موضوعات انقلاب دارد

 

مراسم رونمایی از جایگاه جلوس بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در بهشت زهرا(س) ظهر دیروز (10 بهمن ماه) با حضور مهندس مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران، دکتر جمال کامیاب، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران،جمعی از مدیران سازمان بهشت زهرا (س) هنرمندان اثر و جمعی از مدیران ارشد شهرداری و سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، مهندس مجتبی عبداللهی با بیان اینکه وظیفه داریم موضوعات انقلاب را زنده نگه داریم، گفت: سازمان زیباسازی شهر تهران با ساخت و جانمایی این اثر در محل یک رویداد تاریخی توانست نقش ارزنده ای در زنده نگه داشتن نظام و موضوعات انقلاب داشته باشد.

او با بیان اینکه بهشت زهرا به دلیل بعد تاریخی و حضور 33 هزار شهید محل بسیار مهمی است، افزود: به جرات می توان گفت که بهشت زهرا (س) قطب فرهنگی و تاریخی بسیار مهی است که با فعالیت های از این دست باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

مهندس عبداللهی با اشاره به اینکه برای مشاهده پیشرفت های نظام باید یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس زنده نگه داشته شود، ادامه داد: این محل متعلق به همه دوران های انقلاب است و باید در راستای حفظ ارزشهای تاریخی نظام مورد توجه و برنامه ریزی های ویژه قرار گیرد.

به گفته معاون خدمات شهری شهرداری تهران باید با همدلی، صمیمیت، تلاش و اعتقاد به رهبر انقلاب شاهد پیروزی انقلاب و حرکت در راستای آرمان های رهبری بود؛ شهرداری تهران همواره تلاش کرده با این دیدگاه و اعتقاد حرکت کرده و پیرو آرمان های رهبر انقلاب باشد.

گفتنی است برای طراحی این یادمان در فراخوانی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران از هنرمندان خواسته شد تا با هدف ثبت یكی از ماندگارترین جلوه‌های پیروزی انقلاب اسلامی و برگی از تاریخ معاصر كشورمان، جایگاه جلوس و سخنرانی الهام بخش رهبر كبیر انقلاب را در جوار مزار شهدا، در بهشت زهرا (س) طراحی و اجرا كنند.

پس از برگزاری فراخوان بین هنرمندان، از بین آثار رسیده دو اثر با داوری سعید شهلاپور، ملک دادیار گروسیان و نادر قشقایی به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد، هیات داوران، این دو اثر را واجد کیفیت و قابلیت اجرا دانست که در نهایت عملیات اجرایی یکی از آثار که با موضوع جایگاه جلوس طراحی شده بود، آغاز شد، این یادمان با متریال بتن، فلز و سفال به طول 7 و ارتفاع 3 متر ساخته شده است
شنبه 11/11/1393 - 12:36

 

دارالقرآن مرکزی منطقه ۱۷روز گذشته با حضور دبیر شورای عالی قرآن شهرداری تهران و شهردار منطقه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 17 ، مراسم افتتاحیه اولین دارالقرآن شهرداری تهران در منطقه 17 روز گذشته ،  با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسین کوششی، دبیر شورای عالی قرآن شهرداری تهران و بهروز محمدزاده، شهردار منطقه 17 برگزار شد.

در این مراسم دبیر شورای عالی قرآن شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران طی سالیان متمادی است که در زمینه‌های دینی به طور عام در حال فعالیت است و توجه به مسائل دینی و رفتارهای جوانان را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است.

کوششی ادامه داد: شهرداری تهران تاکنون در 374 محله خانه‌های قرآن را احداث کرده و فعالیت‌های قرآنی را در برنامه‌های خود اولویت قرار داده است ،و اولین مرکز دارالقرآن در منطقه 17 افتتاح شد .

وی ادامه داد: در هر منطقه، تشکل‌ها و جلسات مردمی وجود دارد که نیاز به یک حمایت فکری و مالی داشته که مقرر شد تا یک الگوی واحدی به نام دارالقرآن مرکزی احداث شود تا آموزش‌های قرآن، پرورش نیروهای قرآنی، سبک زندگی قرآنی و غیره از سوی این مرکز با یک الگوی مشخص انجام شود ..

بهروز محمد زاده شهردار منطقه 17 نیز طی سخنانی ابراز امیدواری کرد که این دارالقرآن منشا خیر و برکات زیادی برای مردم این منطقه باشدو افزود :این مکان  که به نام شهیدان ولی زاده نامگذاری شده است ، در خیابان ابوذر، خیابان شهید باقری، کوچه شهیدان ولی زاده واقع شده است .

دوشنبه 22/10/1393 - 11:17
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته