• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 38736
تعداد نظرات : 5244
زمان آخرین مطلب : 2470روز قبل

پزشکی(سلامتی و بهداشت) ::
موضوع: سیاهى دور چشم درمان ندارد

ایسنا: وراثت از شایع ترین علل سیاهى دور چشم است، همچنین عوامل زمینه اى از قبیل كم خونى، بیمارى هاى تیروئیدى، برخى بیمارى هاى هورمونى و حساسیت هاى پوستى (اگزماى سرشتى) نیز، موجب به وجود آمدن سیاهى در اطراف چشم مى شود. دكتر «مسعود داوودى» متخصص پوست و مو ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار ایسنا، گفت: سیاهى دور چشم با افزایش سن و به تدریج ظاهر مى شود. وى ادامه داد: عواملى همچون خستگى، بى خوابى، قرارگرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونى ماهیانه زنان نیز نقش چشمگیرى در تشدید سیاهى دور چشم دارد. دكتر «داوودى» اظهار داشت: سیاهى دور چشم درمان قطعى و صددرصد ندارد اما كرم هاى ضد سیاهى دور چشم در بعضى افراد سیاهى دور چشم را تا حدى كاهش مى دهد. وى ادامه داد: به دلیل اینكه كرم هاى مذكور تغییراتى را در گردش خون عروق پوست پلك به وجود مى آورند، تا حدودى از تجمع خون وریدى در پلك جلوگیرى كرده و باعث كاهش سیاهى دور چشم مى شود ولى آن را از بین نمى برد. دكتر «داوودى» خاطر نشان كرد: براساس گزارش هاى به دست آمده، همچنین تكنیك هایى از قبیل بعضى از انواع لیزر و لایه بردارى هاى شیمیایى خفیف هم مى تواند در كاهش سیاهى موثر باشد؛ ولى تاثیرات این تكنیك ها در افراد، متفاوت و غیر قابل پیش بینى بوده، مورد توافق همه متخصصان نیست و مى توان گفت این نوع درمان موقتى است. وى در پایان افزود: سیاهى دور چشم، بیمارى محسوب نمى شود و این جزء خصوصیات طبیعى پوست برخى افراد است. پس ریشه كن كردن، برطرف كردن و پیشگیرى كردن باعث از بین رفتن كامل سیاهى دور چشم نمى شود. لازم به ذكر است كه سیاهى دور چشم در میان كشورهاى همسایه از قبیل كشورهاى خاورمیانه، پاكستان و هند نسبت به سایر اقوام اروپایى و آسیایى شایع تر است و در ایرانیان هم هاله اى از این سیاهى وجود دارد.
شنبه 19/10/1388 - 9:52


موضوع: آزمون خودشناسی مفهوم زندگی مشترك


آیا تاكنون از خود پرسیده اید كه معنای زندگی مشترك چیست؟ آیا می دانید كه پایه یك زندگی مشترك بر اعتقادات و باورهای بنیادی شما استوار است؟ زندگی مشترك مفهومی بسیار وسیع دارد كه شاید در یك جمله نتوان بیان كرد.
 آزمون زیر به شما كمك می كند كه دریابید اعتقادات و باورهای بنیادی تان در رابطه با یك ارتباط عمیق و ریشه دار چیست؟

به هنگام پاسخ دادن به این سئوالات، اولین فكری را كه به ذهنتان می رسد، در نظر بگیرید و براساس آن به سئوالات پاسخ دهید.

پرسش های آزمون
1ـ به نظر شما ، بهترین شیوه برای اینكه اطمینان یابید طرف مقابلتان كاملاً برازنده و مناسب حال شماست، چیست؟
الف) خواسته ها و سلایقتان در زندگی عیناً مثل هم باشد.
ب) در این ارتباط، همیشه شاد و راضی باشید و هیچ اختلاف و مشكلی بینتان وجود نداشته باشد.
ج) به اتفاق هم با مشكلات مواجه شوید و مبارزه كنید و روزبه روز بیشتر به یكدیگر نزدیك شوید.
د) اینكه والدین و خانواده تان او را تایید كنند.

2ـ به نظر شما، زوجها از چه طریق قادرند به بهترین نحو، مشكلات و مسائل مهم زندگی مشتركشان را حل و برطرف كنند؟
الف) ابتدا مشخص كنند كه چه كسی در اشتباه است و حق با كدام است.
ب) حتی در صورت ناراحتی و نارضایتی شدید، باید مدام با یكدیگر صحبت و تبادل نظر كنند.
ج) مشكلات را به حال خود رها كنند و منتظر بمانند تا اوضاع خود به خود بهبود یابد.
د) تمام حواس خود را بر روی آن متمركز كنند و با دل و جان به حرفها و پیشنهادهای یكدیگر گوش دهند.

3ـ در زندگی مشترك زوجها، ممكن است تفاوتها، اختلاف نظرها و مشكلاتی قدعلم كنند، اینها:
الف) نمایانگر این حقیقت هستند كه لازم است تغییر و تحولی در همسرتان به وجود آید.
ب) دلایلی هستند كه باعث می شوند گذشت و سازش خود را به یكدیگر نشان دهید و در جهت بهبود ارتباطتان بیشتر بكوشید.
ج) به منزله و علایم هشداردهنده ای هستند كه ثابت می كنند همسرتان مناسب حال و برازنده شما نیست و به دردتان نمی خورد.
د) به منزله و نشانه هایی هستند كه به ما می گویند زمان آن فرا رسیده است كه چیزهای جدیدی یاد بگیریم و به مرحله رشد و شكوفایی برسیم.

4ـ زوجهایی كه همیشه رضایت خاطر، خرسندی، خشنودی و شادمانی شان را با یكدیگر تقسیم می كنند با زوجهایی كه مدام ابراز نارضایتی و ناراحتی می كنند، تفاوت دارند. به نظر شما تفاوت آنها در چیست؟
الف) زوجهای گروه اول هرگز عصبانی نمی شوند، جر وبحث به راه نمی اندازند و سعی می كنند همیشه آرامش و خونسردی خود را حفظ كنند.
ب) زوجهای گروه اول هیچ گاه وضع را از آنچه هست، بدتر نمی كنند.
ج) زوجهای گروه اول مسائل و مشكلات كمتری دارند، در نتیجه بیشتر از زندگی خود لذت می برند.
د) زوجهای گروه اول، برای حل مسائل و مشكلات موجود، از ابزارها و شگردها و راهكارهای مدبرانه تری استفاده می كنند.
امتیازات
سئوال الف ب ج د
1 3 2 4 1
2 3 2 1 4
3 2 3 1 4
4 2 3 1 4
بین 13 تا 16 امتیاز
شما از روحیه ای ایثارگرانه برخوردارید، ولی در عین حال مایلید همسرتان نیز به موقع شما را درك كند و از خودگذشتگی نشان دهد. ممكن است به هنگام رویارویی با مشكلات ابتدا خود را ببازید، اما خیلی زود به خود می آیید و اوضاع را به بهترین نحو سروسامان می دهید. متاسفانه به هنگام پذیرفتن اشتباهات، كمی سرسخت و لجوجانه عمل می كنید، اما با كمی تامل، راهكارهایی مناسب می یابید و می توانید برمشكلات پیروز شوید.
بین 9 تا 12 امتیاز
سرسخت و خودرأی هستید وبر اعتقادات و باورهای ریشه دار و عمیق خود بشدت اصرار می ورزید و مایلید همانها را در زندگی مشتركتان نیز اعمال كنید. این به شرطی خوب است كه ابتدا بتوانید به تفاهمی با همسرتان در این زمینه دست یابید و پس از گذشت چندسال از زندگی مشتركتان و شناخت هرچه بیشتر یكدیگر، با همفكری با او آنها را به كار گیرید. متاسفانه به هنگام رویارویی با مشكلات، به سرعت دست و پایتان را گم می كنید و قادر نیستید بدون كمك فكری دیگران، مسائل را حل و فصل كنید. بهتر است كمی صبورانه تر با مسائل برخورد كنید.
بین 4 تا 8 امتیاز
ابتدا به این سئوال پاسخ دهید، آیا معنا و مفهوم زندگی مشترك را به درستی درك كرده اید؟ چنانچه پاسختان به این سؤال منفی است (كه حتماً با توجه به امتیازاتتان همین طور است) قبل از تصمیم گیری برای ازدواج، باید به زندگی مشترك آرام و پر از تفاهم زوجهای اطرافتان دقیق شوید و راهكارهای مدبرانه آنها را فراگیرید. متاسفانه از قدرت تصمیم گیری بالایی برخوردار نیستید و حرفهای دیگران به سرعت وسهولت رویتان اثر می گذارد، بدون اینكه پیرامون آنها بیندیشید. این را بدانید، زندگی مشترك همانند خیابان دوطرفه ای است كه باید حق وحقوق طرفین در آن به طور یكسان و مساوی رعایت شود وگرنه مشكلات و موانعی بر سر راهتان قد علم می كند كه حل و فصل آنها غیرممكن می شود
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:54موضوع: شخصیتتان را می سنجیم ! (4) رنگها !

سیاه:
سیاه رنگی مطلق است که در فراسوی آن، زندگی تمام می شود.سیاه یعنی نه، که نشانه ای از ترک عشق و انصراف از فعالیتهای جمعی است.به معنی نیستی، ناامیدی به آینده و سکوتی ابدی است و حس سنگینی را به افراد القا می کند.تأثیر خوبی بر مزاج ندارد و در کودکان هم اثرات منفی دارد.دوستداران رنگ سیاه معمولا" خسته و افسرده اند.اگر خسته نباشند، ناراضی اند.اگر ناراضی نباشند، مغرورند.اگر مغرور نباشند، انکار می کنند.اگر انکار نکنند هم ناراضی اند، هم مغرور، هم خسته و هم انکار می کنند اما احتمالا" خودشان هم خبر ندارند.
طرفداران سیاه زیاد هم ناامید نشوند چون از طرفی دیگر سیاه نمادی از آبرومندی و شرافت است(دیده اید ماشین های شیک و کلاس بالا معمولا" سیاه و براقند).
قهوه ای:
آدمهای قهوه ای را بدون قسم خوردن می توان باور کرد، یعنی حرفشان سند است.اما طرفداران این رنگ معمولا" آواره اند(جالب است بدانید که رنگ مورد علاقه آوارگان جنگ جهانی دوم، قهوه ای بوده است).قهوه ایها یا یک بیماری جسمی جدی دارند و یا مشکلی که به نظر آنها غیر قابل حل است، پس این افراد از نظر جسمی و روحی در خطرند.
خاکستری:
خاکستری را در کهنسالان و خانه سالمندان باید پیدا کرد.این افراد معمولا" غمگینند و محافظه کار و حتی اگر آهنگی گوش کنند(اگر خجالت نکشند)، غمگین است(مثلا" مثل اینکه ایرانیها داریوش گوش کنند)، مثل اینکه به آنها گفته اند خوشی بی خوشی.
قرمز:
قرمز پسندها پر از شوق زندگی، عاشق و مبارزه طلب، پرتکاپو و شجاع، اهل معاشرت، شلوغ و پر سروصدا هستند.ظاهرا" نیرویشان تمام نشدنی است، خوب مشت می زنند و کتک خورهای خوبی هم هستند.در مجموع و خلاصه اینکه برونگرا هستند.قرمز باعث افزایش نبض و فشار خون می شود.(هر چی باشه پرسپولیسه دیگه)
آبی:
آبیها خلاقند و همیشه فکرهای تازه می کنند، مورد احترام، آرام و دوست داشتنی هستند و احساساتشان را خوب کنترل می کنند.عاشق تنهایی، احساساتی و ملایم اند.نماد ابدیت و عمق و کمال گرایی است.از ویژگیهای افراد آبی دوست صلح، مهربانی و هماهنگی است.(طرفداران آبی به خودشون نگیرند، همیشه و همه جا استثنا هست).این رنگ سبب کاهش نبض و فشار خون می شود.
سبز:
آدمهای سبز مذهبی اند.در انجمنهای خیریه یا بیمارستان یافت می شوند!!!مضطرب و انعطاف پذیرند.اگر دنبال شریک(البته شریک تجاری نه زندگی) می گردید سعی کنید سبز باشد(نه اینکه رنگ پوستش سبزه باشد).رنگی مقدس است.سبزها اصلاح گرند و بسیار علاقه به نصیحت کردن دارند.کوشش و پشتکار عجیبی دارند.
زرد:
آدمهای زرد بر خلاف نظر عموم بیمار و رنجور نیستند و منتظر خوشبختیهای بزرگند.آرام و قرار ندارند.توسعه طلب و اهل اختراعند.گاهی حسود و معمولا" بلند پرواز.
بنفش:
بنفش دوستها صمیمی و حساسند وذوق عارفانه دارند.گاهی آنقدر صمیمی می شوند که قضاوت و تصمیم درست نمی توانند بگیرند.
نارنجی:
نارنجی پسندها اهل مسابقه و سلطه طلبند و سرشار از آرزوهای دور و درازند.
ارغوانی:
ارغوانی ها پایشان روی زمین است و سر و فکرشان در ابرها پرواز می کند(البته فکر بد نکنید!!).عاشق دین و عرفان اند.اندیشمند و عاشق مناظره و اثبات حقایق، اما هنوز معلوم نیست که چرا یک دفعه از این رو به آن رو می شوند و بنابراین اصلا" به فکر پیش بینی آنها نباشید.
تغییر رنگ محبوب با گذشت زمان امری طبیعی است اما اگر ناگهانی باشد خطرناک و بحث برانگیز و عجیب است.
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:53

 

موضوع: شخصیتتان را می سنجیم !

تست روانشناسی شخصیت

این پنج حیوان را به ترتیب اولویت از نظر خودتان مرتب کنید:

ببر– گاو– خوک – اسب – گوسفند

پاسخ تست:

- خوک: میزان علاقه ی شما را به مال و ثروت دنیوی بیان می کند.

- گاو: نشان دهنده ی اهمیت کار و مشغله برای شماست.

- اسب: بیانگر اهمیت خانواده تان است.

- گوسفند: میزان اهمیت شما به عشق و زندگی را نشان می دهد.

- ببر: نشان غرور شماست.
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:51

 
موضوع: تست عشق و دوستی


یك تست ساده و جذاب كه باید با صداقت به سوالات ان پاسخ دهید
سوال اول:
شما به طرف خانه كسی كه دوست دارید می روید.
دو راه برای رسیدن به انجا وجود دارد:
ـ یكی كوتاه و مستقیم است كه شما را سریع به مقصد می رساند ولی خیلی ساده و خسته كننده است
ـ اما راه دوم به طور قابل ملاحظه ای طولانی تر است ولی پر از مناظر زیبا و جالب است.
حال شما كدام راه را برای رسیدن به خانه محبوبتان انتخاب می كنید؟راه كوتاه یا بلند؟
سوال دوم:
در راه دو بوته گل رز می بینید .یكی پر از رزهای قرمز و دیگری پر از رزهای سفید.شما تصمیم می گیرید 20 شاخه از رزها را برای او بچینید.
چند تا را سفید و چند تا را قرمز انتخاب می كنید
(شما می توانید یا همه را یا از تركیب دو رنگ انتخاب كنید)
سوال سوم:
با لاخره شما به خانه او می رسید .
یكی از افراد خانواده در را بر روی شما باز می كند.
شما می توانید از انها بخواهید كه دوستتان را صدا بزند.
یا اینكه خودتان او را خبر كنید.
حالا چكار می كنید؟
سوال چهارم:
شما وارد منزل شده به اتاق او می روید ولی كسی انجا نیست.پس تصمیم می گیرید رزها را همان جا بگذارید.
ترجیح می دهید انها را لب پنجره بگذارید یا روی تخت؟
سوال پنجم:
شب می شود شما و او هر كدام در اتاقهای جداگانه ای می خوابید.صبح زمانی كه بیدار شدید به اتاق او می روید:به نظر شما وقتی كه انجا می روید او خواب است یا بیدار؟
سوال اخر: وقت برگشتن به خانه است ایا راه كوتاه و ساده را انتخاب می كنید؟
یا ترجیح می دهید از راه طولانی و جالب تر بوید؟
..................................
جواب ها
جواب سوال اول:
جاده نشان دهنده عشق است اگر راه كوتاه را انتخاب كرده اید.زود و اسان عاشق می شوید.
ولی اگر راه طولانی را انتخاب كردهاید به اسانی عاشق نمی شوید.
جواب سوال دوم:
تعدا رزهای قمز نشان دهنده ان است كه در یك رابطه چقدر از خودتان مایه می گذاریدو تعداد رزهای سفید برعكس نشان می دهد كه شما چقدر در ان رابطه از طرف مقابلتان انتظار محبت دارید.به طور مثال اگر 18 رز قرمز و 2 عدد رز سفید انتخاب كرده اید به معناست كه شما 90? محبت می كنید و 10? انتظار محبت از طرف مقابل دارید.
جواب سوال سوم:
سوال سوم نشان دهنده طرز برخورد شما بامشكلات در یك رابطه است.اگر شما از اعضای خانواده درخواست كرده اید كه محبوبتان را صدا بزند به این معناست كه شما از مواجه شدن با مشكلات می ترسید و امیدوار هستید كه مشكلات به خودی خود حل شوند.ولی اگر خودتان به اتاق رفته اید كه او را از حظور خود مطلع كنید این نشان می دهد كه شما با مشكلات روبرو می شوید و دوست دارید انها را هر چه زودتر حل كنید.
جواب سوال چهارم:
محل قرار دادن رزها نشان دهنده اشتیاق شما برای دیدن محبوبتان است. اگر انها را بر روی تخت میگذارید نشان می دهد كه دوست دارید او را زیاد ببینید.و اگر انها را لب پنجره قرار می دهید یعنی اگر او را زیاد هم نبینید تحمل می كنید.

جواب سوال پنجم:
سوال پنجم نشان دهنده تفكر و طرز فكر شما در كاراكتور و شخصیت فرد محبوبتان است.اگر شما او را در حالی كه خوابیده است در اتاق می بینید.این به این معنی است كه شما او را همانطور كه است دوست دارید.و اگر او را بیدار دیده اید یعنی انتظار دارید او مطابق میل شما بشود.

جواب سوال اخر:
راه بازگشت به خانه نشان دهنده دوام عشق شماست.اگر راه كوتاه را انتخاب كرده اید مدت عاشق بودن و دوست داشتن شما كوتاه است و اگر راه بلند را انتخاب كرده اید مدت زیادی در عشق خود پایدار خواهید بود
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:50

پزشکی(سلامتی و بهداشت) :: تست های روانشناختی 

موضوع: شخصیتتان را می سنجیم ! (2)

. نام سه حیوان را به ترتیب علاقه بنویسید و برای هر کدام از این سه جاندار سه مشخصه که باعث علاقه شما به آن ها شده را بنویسید.
2. حالا نوبت دریاست! نظرتان راجع به دریا چیست؟ سه مشخصه بنویسید.
3. جنگل؛ سه مشخصه راجع به جنگل بنویسید.
4. رودخانه؛ سه مشخصه راجع به رودخانه بنویسید.
پاسخ ها:
1. سه مشخصه ای که برای حیوان اول نوشتید در واقع نظر خودتان راجع به خودتان است.
سه مشخصه ای که برای حیوان دوم نوشتید در واقع خصوصیاتی است که دیگران برای شما قائل اند.
سه مشخصه ای که برای حیوان سوم نوشتید خصوصیاتی است که برای همسرتان می خواهید.
2. دریا: دید شما نسبت به زندگی است. شما زندگی آرام را دوست دارید و یا مواج؟ آبی یا طوفانی؟
3. جنگل: ذهنیت شما نسبت به مرگ است. مرگ از دید شما چگونه است؟ تاریک یا روشن؟ ترسناک یا رویایی؟!
4. رودخانه: هم بیانگر رویه و خط مشی شما در زندگی است. شما فردی محافظه کار هستید یا میانه رو!؟
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:49

:: اطلاعات دارویی(داروخانه)

موضوع: آسپرین نقش مؤثری در كاهش سردردهای میگرنی دارد

نتایج مطالعات پژوهشگران اروپایی حاكی از آن است كه استفاده از داروی آسپرین تاثیر مشابهی در مقایسه با نسل جدید داروهای موثر در درمان میگرن برای كاهش علایم این بیماران دارد.بر پایه نتایج پژوهشی كه به تازگی مطرح شد اثر بخشی داروی آسپرین در كاهش علایم مبتلایان به حملات میگرن با نسل جدید داروهای مؤثر در درمان میگرن مانند سوماتربپتان مشابه است.نتایج مطالعات پژوهشگران آلمانی درباره 312 بیمار مبتلا به میگرن بیانگر آن است كه مصرف 2 قرص آسپرین 500 میلی گرمی سردرد مبتلایان به میگرن را در بیش از نیمی از موارد ظرف مدت 2 ساعت به طور كامل از بین می برد كه این اثر مشابه اثر داروی جدید سوماتربپتان در كاهش سردردهای میگرنی است.
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:45

 

موضوع: داروی ترك اعتیاد نورجیزك كشنده


آمپولی كه به عنوان داروی ترك اعتیاد "نورجیزك" به صورت قاچاق وارد كشور شده غیر استریل، حاوی كورتن و كشنده است به طوری كه طی یك‌ماه گذشته3 نفر در تهران به علت مصرف این ماده جان خود را از دست دادند.
محمد اسماعیل علیپور، رئیس مركز ترك اعتیاد تهران با هشدار این نسبت به خطر رو به گسترش این آمپول خطرناك گفت:‌ استفاده از آمپول و داروهای تزریقی در ترك اعتیاد هیچ جایگاهی ندارد، اما سودجویان و قاچاقچیان مواد مخدر چند سالی است كه با ورود و توزیع این مواد در پی كسب سود هستند و با این كار خود جان انسانها و افرادی كه نسبت به خطرات این مواد اطلاع كافی ندارند را به خطر می‌اندازند.

وی افزود: بیشتر این آمپولها به صورت قاچاق از پاكستان به صورت فله ای و با گالن وارد كشور می شود و در كشور كارگران افغانی این مواد را در شرایط كاملا غیر استریل و زیرپله‌ای در شیشه های آمپول پر می‌كنند و به عنوان داروی ترك اعتیاد در بین معتادان تبلیغ می‌كنند.

وی گفت: در گذشته مصرف دو نوع آمپول تمجیزك و اورجیزك توسط این قاچاقچیان در بین معتادان شایع شده بود كه به علت اینكه حاوی ماده بوپرنورفین بودند به عنوان داروهای مسكن توسط معتادان مصرف می‌شد ولی از حدود یكسال پیش آمپول دیگری به نام نورجیزك توسط این افراد وارد بازار شده است كه بسیار كشنده تر و خطرناك تر از نمونه های قبلی است.

علیپور افزود:‌ آمپول نورجیزك اولا در شرایط كاملا غیر استریل و به صورت دست پر توسط كارگران افغانی پر می‌شود و حاوی میكروب و عوامل بیماریها است كه در مواری شاهد آبسه های عفونی، در ریه، مغز و عفونتهای دریچه قلب مصرف كنندگان این آمپول بوده‌ایم كه متاسفانه در مواردی به مرگ بیمار منتهی شده است.

این كارشناس ترك اعتیاد اضافه كرد: خطر دیگری كه مصرف این آمپول دارد، وجود كورتن در آن است ، ‌كه سودجویان برای فریب مصرف كنندگان این آمپول، این ماده را به آن اضافه می‌كنند، زیرا مصرف این ماده مسكن موجب ورم بدن و پف كردن بدن می‌شود و مصرف آن موجب می شود كه فرد معتاد و خانواده وی تصور كنند فرد معتاد چاق شده و بهبود یافته است، در حالی كه مصرف این ماده بدون تجویز پزشك موجب از بین رفتن تعادل بدن و از كار افتادن غدد فوق كلیوی و بیماریهای دیگر می شود كه می‌تواند كشنده باشد.

علیپور گفت: سومین نكته در مورد این آمپول خطرناك این است كه ماده بوپرنورفین خود یك نوع ماده مخدر است كه در صورت لزوم اگر برای ترك اعتیاد استفاده می شود باید با دوز مشخص و حتما به صورت قرص زیر زبانی باشد و گرنه بیمار را از مصرف مواد مخدری مانند تریاك، هروئین یا حتی كراك به اعتیاد به ماده مخدر دیگری كه به مراتب اعتیاد آورتر و خطرناك تر است گرفتار می‌كند.
وی افزود: استفاده از روش تزریقی نیز خطر دیگری است كه انتقال بیماریهایی مانند ایدز و هپاتیت را از طریق سرنگ و سرسوزن آلوده افزایش می دهد.
وی گفت: اكنون مراكز ترك اعتیاد خطرات این آمپول جدید را می دانند و می توانند آن را تشخیص دهند به همین علت این ماده جدید در مراكز ترك اعتیاد مجاز كاربردی ندارد اما به صورت غیر مجاز در بازارهایی مانند ناصر خسرو به صورت قاچاق در حال فروش است و به خصوص در استانهای شرقی، خراسان و استانهای شمالی كشور با موارد بیشتر مصرف این آمپول خطرناك مواجه هستیم و متاسفانه با تبلیغات سودجویان مصرف آن رو به افزایش است.
علیپور افزود: باید رسانه های كشور نسبت به خطرات این ماده قاچاق و كشنده به مردم و خانواده ها هشدار دهند تا همان طور كه اطلاع رسانی مناسب در مورد خطرات كراك توسط رسانه‌ها موجب كاهش مصرف این ماده مخدر خطرناك در جامعه شد در این مورد نیز آگاه سازی جامعه منجر به كاهش مصرف این آمپول جدید در كشور شود
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:44

 

موضوع: چند نکته درباره نگهداری دارو در منزل

امروزه در بیشتر خانه ها قدری دارونگهداری می شود.این دارو ها معمولاً در یخچال یا در جعبه ی کمک ها ی اولیه گذاشته می شوند و معمولاً شامل باقی مانده ی داروهائی است که به طور ناقص مصرف شده اند.از قرار معلوم منظور از نگهداری داروها در منزل این است که یک روزی از آنها استفاده شود.استفاده ی مجدد از این دارو ها علاوه بر اینکه اغلب خود سرانه وبدون تجویز پزشک خواهد بود ،احتمالاً کاربرد نادرست داشته وخطر مصرف دارو ها ی فاسد و تاریخ گذشته را هم به همراه دارد . علاوه بر این امکان مصرف این دارو ها توسط کودکان یا افرادی که اختلالات روحی دارند وجود دارو لذا به نظر می رسد ضررهای نگهداری دارو در منزل دربسیاری از موارد بیشتر از فایده آن است هر وقت یکی از افراد خانواده بیمار شود و نیاز به مصرف دارو پیداکند شایسته است توسط پزشک معاینه شود و تجویز دارو توسط پزشک معالج انجام گیرد وهمان موقع دارو از دارو خانه تهیه شود وبااین حال اگر بخواهیم دارو در منزل نگهداری کنیم بهتر است به موارد زیر توجه کنیم ،

1-تاجای ممکن دارو در منزل نگهداری نشود .

2- دارو های بدون برچسب ویا دارو های فله ای را هرگز در منزل یا محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم .

3- حد اقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنیم وداروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم .

4- هرگز داروئی را در جعبه داروی دیگری نگذاریم.

5- به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم.

6- باقی مانده ی محلول سرم ، قطره وشربت هائی که به طور ناقص مصرف شده اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند.

7- داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما ، رطوبت ، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد.

8- بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود ودر محل نگهداری داروها نصب شود. هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت.

9- داورئی را که نمی شناسید ، در منزل نگه ندارید.اینگونه داروها را می توان به هلال احمر یا مؤسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند وخطراتی متوجه آنها شود.

10- یادمان باشد مصرف خودسرانه دارو ویا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست. بری استفاده از داروهای موجود در منزل ، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم.

11- سرنگ و یا دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند.پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و دستکش سبب غیر استریل و غیر قابل استفاده شدن آنها می شود.
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:43 موضوع: آسپرین برای بسیاری از افراد مفید است

مردان بیش از آنچه تصور می شد می توانند با مصرف آسپرین از بیماری عروقی جلوگیری کنند. به گزارش هلث دی محققان دانشگاه کارولینای شمالی دریافته اند مصرف آسپرین برای جلوگیری از حملات قلبی و دیگر ناراحتی های عروقی در مردانی که ریسک 10 ساله آنها برای بیماری قلبی 7.5 درصد یا بیشتر بوده ، مقرون به صرفه و موثر است.
همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که درمان با آسپرین برای مردانی که احتمال قرار گرفتن آنها در معرض بیماری قلبی کمتر از 5درصد است تاثیری ندارد زیرا خطر اثرات گسترده ناشی از خونریزی گوارشی فوائد قلبی عروقی آسپرین را خنثی می کند.
متاسفانه بیمارانی هستند که با وجود های ریسک بودن برای بیماری های قلبی آسپرین مصرف نمی کنند و چه بسا افرادی که در معرض خطر زیاد قرار ندارند و با آنکه نباید آسپرین بخورند این دارو را مصرف می کنند.
محققان می گویند افزودن داروی استاتین پایین آورنده کلسترول همراه با آسپرین تنها راه مقرون به صرفه است زمانی که ریسک 10 ساله بیمار برای بیماری های قلبی بیش از 10 درصد است.
افراد باید بدانند چقدر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند و بر اساس این ریسک در باره درمان پیشگیرانه تصمیم بگیرند.
پنج شنبه 17/10/1388 - 10:42
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته