• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
تعداد مطالب : 897
تعداد نظرات : 355
زمان آخرین مطلب : 3647روز قبل
 

سرخی و زردی برگهای درختان در فصل پاییز علاوه بر زیبایی شگفت انگیزی که دارند نشانه ای از تکامل گیاهان هستند که ۳۵ میلیون سال قبل آغاز شده است.
یک ماه تا فرا رسیدن فصل پاییز باقی است. از گذشته‌های دور رنگهای زرد و سرخ برگهای درختان در سومین فصل سال مورد توجه هنرمندان بوده است. جالب است که رنگهای درختان براساس نوع منطقه ای که در آن قرار گرفته اند با یکدیگر متفاوت هستند. به طوری که لباس پاییزی درختان در آمریکا و آسیای شرقی به رنگ سرخ و اروپای مرکزی و جنوبی به رنگ زرد است.
در حقیقت درختان براساس قاره و عرض جغرافیایی که در آن قرار گرفته اند رفتار ویژه ای را در پوشیدن لباس پاییزی بروز می‌دهند.

 

 

 

منشاء تفاوت رنگ برگ درختان در پاییز
یارمو هولوپانین” از دانشگاه کوپیو در فنلاند تئوری جدیدی را در مجله علمی “نیو فیتولوژیست” منتشر کرده است که نشان می دهد تغییرات آب و هوایی و مهاجرتهای بزرگی که میلیونها سال قبل زمین را دگرگون کرده اند علت اصلی رنگهای متفاوت برگهای درختان در مناطق مختلف دنیا است.

زرد
رنگدانه های زرد در برگها حضور دارند و زمانی که رنگ سبز کلروفیل کاهش می‌یابد در برگ درخت قدرت می گیرند. برای رنگ سرخ شرایط کمی پیچیده تر است. به طوری که رنگدانه‌های قرمز رنگ آنتوسیانین در برگها وجود ندارند اما با فرارسیدن پاییز تولید می‌شوند. این رقابت به تازگی کشف شده است و بعضی تحقیقات نشان می دهند که چرا درختان برای ایجاد رنگدانه های سرخ در برگها از منابع مختلفی بهره می‌گیرند.

سرخ
توضیحات متفاوتی برای قرمز شدن برگهای درختان ارائه شده است. از پخش دوباره آمینو اسیدها به بخشهای دیگر درخت تا استراتژی دفاعی گیاه در مبارزه با حشرات از جمله این توضیحات هستند. در حقیقت شته ها که مولکولهای آلی را می‌مکند جذب رنگ زرد درختان می‌شوند درحالی که به شدت از رنگ قرمز واهمه دارند. بنابراین رنگ سرخ برگهای بعضی از درختان ثمره یک مبارزه طولانی تکامل میان گیاهان و حشرات است.

تئوری
پروفسور یارمو هولوپانین در این خصوص توضیح داده است که تفاوتهای رنگهای برگ درختان در پاییز از ۳۵ میلیون سال قبل آغاز شده است. در آن زمان مناطق وسیعی از زمین پوشیده از جنگهای همیشه سبز یا درختان حاره ای بودند. در هزاره های یخبندان و دوره های خشک بسیاری از درختان دستخوش تکامل شده و به درختان برگ ریز تبدیل شدند.
در ادامه، درختان فرایند تولید رنگدانه‌های سرخ را برای مبارزه با حشرات توسعه دادند. در آمریکای شمالی و آسیای شرقی، سلسله جبالی که در جهت شمال به جنوب امتداد می یافتند این امکان را فراهم می‌کردند که گیاهان و حیوانات از عرضهای جغرافیایی پایین تر به عرضهای جغرافیایی بالاتر مهاجرت کنند و به این ترتیب توانستند از مناطق پوشیده از یخ عصرهای یخبندان خارج شوند. همراه با این گیاهان حشرات دشمن نیز مهاجرت خود را آغاز کردند. به این ترتیب جنگ برای بقا بدون وقفه ادامه یافت.

این درحالی است که در قاره اروپا، کوهها به خصوص سلسله جبال آلپ در جهت شرق به غرب امتداد یافته اند و همین مسئله مانعی بر سر راه مهاجرت بود. به طوری که بسیاری از گونه های درختان در دوره های مختلف سرد عصر یخبندان امکان ادامه بقا را از دست دادند و به این ترتیب حشراتی که به این گیاهان وابسته بودند نیز مردند. اما گیاهانی که موفق شدند از این نبرد پیروز بیرون بیایند مزیتهایی پیدا کردند. این مبارزه با انقراض بسیاری از حشرات پایان یافت و بنابراین دیگر نیازی به تولید رنگدانه‌های سرخ نبود.

استثناء
به گفته دانشمندان، یکی از شواهد حمایت از این تئوری در بوته‌های کوچک و درخچه‌هایی است که در اسکاندیناوی رشد می‌کنند. برگهای این بوته‌ها در پاییز به رنگ سرخ در می‌آیند. در حقیقت در تفاوت با درختان، این گیاهان کوچک در عصر یخبندان زیر لایه ای از برف که از آنها در برابر دماهای سردتر محافظت می‌کرد به حیات خود ادامه می دادند. به علاوه، این پوشش سفید از آنها در برابر حشرات دشمن نیز محافظت می کرد و به این ترتیب در پایان عصر یخبندان، مبارزه این گیاهان با حشرات ادامه یافت. نتیجه این مبارزه در لباس پاییزی سرخ رنگ این بوته ها جلوه می‌یابد.

منبع: shafaf.ir

  
جمعه 21/8/1389 - 17:36

بهترین طرز پخت سبزی چیست؟

سبزی‌های آب‌پز

آب‌پز کردن برای تمامی انواع سبزیجات جز سبزیجات مدیترانه‌ای مثل گوجه، هویج، فلفل دلمه‌ای و بادمجان که سرخ یا گریل شده آنها بهتر است، پیشنهاد می‌شود. سبزیجات سبز مثل لوبیا، نخود، کلم، اسفناج و بروکلی را می‌توان در آب‌جوش نمک‌دار به همراه مقداری جوش‌شیرین (برای آنکه رنگ سبزش حفظ شود) پخت. پس از پخت نیز بهتر است چند ثانیه‌ای سبزیجات را در آب سرد گذاشت تا رنگ و تردی شان حفظ شود. سبزیجات ریشه‌ای جز هویج و شلغم را بهتر است ابتدا در آب سرد ریخت و اجازه داد آرام‌آرام با افزایش دمای آب بپزند. در مورد سبزیجاتی که نمک سبب سفتی پوست شان نمی‌شود نیز می‌توان به آب، نمک اضافه کرد. در مورد سبزیجاتی که اکسید می‌شوند (مثل کنگر فرنگی و کلم‌چینی) نیز باید پس از پاک کردن و پوست کندن‌شان، آنها را در آب به همراه چند قطره آب‌لیمو ریخت و گذاشت تا آرام‌آرام بپزند. نکته مهم در این نوع طبخ، آن است که تقریبا 40 درصد ویتامین‌ها و عناصر معدنی موجودشان از بین می‌رود.

 

اول، بخارپز كردن

بخارپز کردن برای انواع سبزیجات، مناسب بوده و سبب حفظ مزه و بافت آنها می‌شود. در این روش عناصر معدنی حفظ شده اما حدود 25 تا 30 درصد ویتامین C از دست می‌رود. در گذشته بخارپزهایی در بازار از جنس چوبی و آلومینیومی موجود بود و در حال حاضر اکثرا الکترونیکی هستند. در این ظروف سبزیجات در سطح بالای آب جوش به نحوی قرار می‌گیرد که تنها با بخار آب پخته ‌شود. در صورتی که ظرف چند طبقه است در بالاترین طبقه باید سبزیجاتی با مدت طبخ کوتاه و در پایین‌ترین طبقه سبزیجاتی با مدت طبخ بلند را قرار داد. بخار‌آب هرچه بالاتر می‌رود ضعیف‌تر شده و سبب طولانی‌تر شدن زمان پخت می‌شود. بهترین کار این است که در طبقات پایینی سیب‌زمینی، کلم‌سفید یا قرمز، تره‌فرنگی، کرفس، در طبقه وسط هویج، گل کلم، کنگرفرنگی و شلغم و در بالاترین طبقه اسفناج، بروکلی، لوبیاسبز، نخود، گوجه، مارچوبه و باقالی را قرار دهید. بعد از آنکه سبزیجات بخارپز شد، بهترین کار این است که آنها را با مقداری روغن زیتون و چند قطره آب لیمو یا سرکه مزه‌دار کنید. به طور کلی برای آنکه رنگ سبزیجات تغییر نکند می‌توانید در ابتدای پخت مقداری آب لیمو به آنها اضافه کنید.

 

تنوری كردن

این روش، مناسب سبزیجاتی مثل سیب‌زمینی، فلفل، گوجه، پیاز، سیر، کدو مسمایی، بادمجان و کدو تنبل است. بهتر است این سبزیجات را به شکل مکعب‌های بزرگ برش زده و بعد با روغن زیتون آغشته و در درجه حرارت 180 درجه سانتی‌گراد بگذارید. در روش دیگر، می‌توان مثلا سیب‌زمینی را پس از خوب شستن در آلومینیوم‌ پیچید و حدود 30 دقیقه در فر قرار دهید.

 

سرخ كردن

سرخ كردن دو روش دارد؛ یكی با روغن و دیگری بدون روغن. روش اول برای سبزیجاتی مثل سیب‌زمینی، پیاز، فلفل، گوجه‌، هویج، قارچ، کدو و بادمجان مناسب است. قانون اصلی در این نوع طبخ، برش دادن سبزیجات در اندازه‌های کوچک است. سبزیجات را باید در روغن کم اما داغ ریخت و 5 تا 6 دقیقه به آنها مهلت داد تا بپزند. بعد از پخت نیز می‌توان آنها را در سس سویا خواباند تا مزه‌دار شوند. اما سرخ کردن بدون روغن، راه‌حل مناسبی برای افرادی است که غذاهای رژیمی می‌خورند. برخی سبزیجات مثل پیاز، سیب‌زمینی، کدو مسمایی و بادمجان را می‌توان با این روش نیز طبخ کرد. غیر از سیب‌زمینی، باقی سبزیجات را بهتر است با مقدار بسیار کمی روغن سرخ کرد و برای آنکه روغن شان گرفته شود می‌توان آنها را روی یک کاغذ جذب کننده روغن پهن کرد و فورا به آنها کمی نمک زد.

 

آرام پختن

برای پختن هویج، کلم و كنگر فرنگی بهترین کار، آرام پختن است. توصیه می‌کنیم ابتدا سبزیجات را در مقدار کمی روغن تفت داده تا طلایی شوند، بعد مقداری آب یا آب پرتقال به آنها بیفزایید و حرارت را کم کنید تا طی یک ساعت سبزیجات آرام‌آرام بپزند.

 

گریل كردن

این روش برای سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، پیاز و گوجه‌فرنگی پیشنهاد می‌شود. برای گریل کردن کافی است چند دقیقه سبزیجات را روی گریل داغ که کمی به آن روغن زده شده قرار دهید. سبزیجات گریل شده بهترین گزینه برای مصرف با گوشت قرمز و ماهی هستند.

منبع: تبیان مازندران

 

جمعه 21/8/1389 - 17:35

شیرینی‌پزی کاری است که هم علم است و هم هنر در آن به‌کار رفته است و اگر بخواهیم نتیجه مطلوبی به‌دست بیاوریم باید سه نکته ذیل را کاملاً رعایت نمائیم
1-
موادی که انتخاب میکنیم و به‌کار می‌بریم باید بهترین و مرغوب‌ترین اجناس باشند
2-
مواد و وسایل باید به‌طور صحیح انتخاب شود
3-
نوع و مقدار موادی که به‌کار می‌رود باید طبق دستوری که داده شده انتخاب و به‌کار برده شود مهم‌ترین موادی که در شیرینی نیز به‌کار برده می‌شود عبارت است از کره یا روغن، آرد مواد شیرینی مایع، مواد تخمیر کننده
4-
روغن یا کره به شیرینی یک مزه خوب می‌دهد و آن را مغذی می‌نماید هر نوع روغن یا کره که در دستور شیرینی داده می‌شود باید همان را با دقت زیادی انتخاب کنیم زیرا نتیجه کاملاً بستگی به انتخاب آن دارد روغن یا کره باید از بهترین نوع یعنی نباید عطر یا بوئی داشته باشد تا بوی مواد دیگر که لازم است در شیرینی بماند از بین نبرد
البته اگر شیرینی با کره درست شده باشد واضح است که زودتر از شیرینی با روغن درست می‌شود حالت ماندگی پیدا می‌کند زیرا کره که در شیرینی است دارای دوغ است و آن دوغ که مانده می‌شود مزه بدی به شیرینی خواهد داد پس اگر شیرینی با کره درست شود باید زودتر آن را مصرف نمود و یا در یخچال نگاهداری شود
شیرینی‌هائی که با روغن بسیار خوب تهیه می‌شود برای مدت زیادی می‌توان آن را نگاهداری کرد
آرد: اگر در دستور شیرینی گفته شود که از آرد نان استفاده کنید به‌راحتی می‌توان از آرد معمولی مصرف کنیم ولی اگر در دستور شیرینی مخصوصاً قید شود آرد سفید باید با همان آرد سفید شیرینی را درست کنیم می‌دانیم که آرد معمولی از گندم سفت تر درست می‌شود ، این است که شاید برای بعضی شیرینی‌ها خوب نیست
مواد شیرینی: اساساً مغذی و مقوی بودن شیرینی‌جات همان مواد شیرینی است که در آن مصرف می‌شود
مواد شیرینی از نی شکر یا چغندر به‌دست می‌آورند و می‌توان از آن استفاده کرد. ولی روی‌هم‌رفته مواد شیرینی که در شیرینی پزی به‌کار برده می‌شوند عبارتند از شکر سفید، شکر سرخ، پودر قند ، شیرینی عسل و یا شهد غلیظ می‌باشد
معمولاً شکر سرخ و شکر سفید را می‌توان به‌جای هم مصرف نمود ولی در مورد پودر قند و شهد غلیظ این‌طور نیست و هر کدام که در دستور ذکر شود باید همان را به‌کار برد
مایع: مایعی که غالباً در شیرینی به‌کار برده می‌شود عبارتند از شیر، آب و یا آب میوه می‌باشد
البته در مورد شیرینی می‌توان از شیر خشک نیز استفاده نمود در صورتی‌که طبق دستوری که برای شیر خشک نوشته شده است باید آن را به‌صورت شیر کامل در بیاوریم شیرهای غلیظ را که دارای شیرینی است نمی‌توان به‌جای شیر معمولی به‌کار برد
مواد تخمیر کننده: این مواد برای داخل کردن هوا در خمیر است و بنابراین برای پف کردن شیرینی یا نان به‌کار برده می‌شوند عبارتند از بکینگ پودر، خمیر ترش، کرم دو تارتر، ماست و جوش شیرین
در مورد کیک‌ها و طبخ آنها به نکات ذیل توجه کامل داشته باشید
1-
در فر را نباید باز کنیم تا موقعی که کیک درست شود
2-
سفیده تخم مرغ را اگر با کمی قند سائیده مخلوط کنیم اگر هم بماند پف آن نمی‌خوابد
3-
اگر تخم مرغ زنی برقی داشتیم به‌راحتی می‌توانیم تخم مرغ‌ها را خوب بزنیم
4-
کره و تخم مرغ را باید یک‌ساعت قبل از یخچال بیرون بیاوریم برای اینکه کره که در یخچال است سفت و نرم کردن آن مشکل است و تخم مرغ هم باید حرارت طبیعی را داشته باشد
5-
کیک را نباید داغ از قالب بیرون آورد بلکه باید در محل معمولی یعنی در اطاقی دور از جریان گذارد تا خنک بشود آنگاه کیک را در ظرف مناسبی بر گردانید تا خنک بشود آنگاه کیک را در ظرف مناسبی بر گردانید مگر بعضی از کیک‌ها که در دستور 6-گفته می‌شود که باید فوری پس از بیرون آوردن از فر آن را بر گردانیم
اگر خواستیم میوه‌های خشک و یا کشمش در مایه بریزیم باید میوه خشک را در سینی ریخته قدری در فر بگذاریم تا گرم شود سپس در آرد بغلطانیم آنگاه در مایه کیک بریزیم.


منبع: نیک صالحی

 

جمعه 21/8/1389 - 17:34

مواد لازم:

برنج به تعداد اعضای خانواده، مرغ نیم كیلو، پیاز یك عدد بزرگ، سیر 2 حبه، زنجبیل تازه یك قاشق مرباخوری، سیب زمینی ‌2 عدد متوسط و ادویه به میزان دلخواه.

طرز تهیه:

برنج را از قبل خیس كرده، بپزید و آبكشی كنید. قطعات مرغ را در قابلمه ریخته و همراه با یك لیوان آب، پیاز، سیر خرد كرده، زنجبیل نرم شده و ادویه به مدت 20 دقیقه بپزید به طوری كه كمی از آب آن باقی بماند. مرغ‌ها كه آب پز شدند آنها را كمی سرخ كنید.

سیب‌زمینی‌ها را به صورت خلالی درشت خرد كرده و در روغن سرخ كنید. حالا قطعات مرغ سرخ شده را در آب مرغ باقیمانده انداخته سپس 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را در كمی آبجوش حل كرده و به آن اضافه كنید و بگذارید كمی بجوشد تا غلیظ شود.

سپس سیب‌زمینی‌های سرخ شده را به مرغ اضافه كنید. بعد از آن مقداری برنج را در قابلمه ریخته و مرغ‌های آماده شده را لابه‌لای آن بگذارید. این كار را چند بار تكرار كنید تا همه مواد درون قابلمه قرار بگیرد. روی برنج مقداری روغن همراه زعفران آبكرده بریزید سپس قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید تا برنج دم بكشد.

 

منبع: تبیان مازندران

جمعه 21/8/1389 - 17:33

 

 

 دیابت (بیماری قند) بیماری قابل كنترلی است كه بیش از 3 میلیون نفر در ایران به آن مبتلا هستند. این بیماری با افزایش قند خون ایجاد می‌شود. علت این بیماری معمولا كاهش میزان ترشح هورمون تنظیم‌كننده قند خون (انسولین) یا اختلال در عملكرد انسولین است.
به گزارش انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی كشور در دیابت نوع اول، بیمار به تزریق انسولین نیاز دارد و بیشتر در كودكان و افراد زیر30 سال ایجاد می‌شود. به این نوع دیابت، دیابت وابسته به انسولین نیز گفته می‌شود.
در دیابت نوع دوم معمولا بیمار به تزریق انسولین نیازی ندارد، اما ممكن است در برخی موارد تزریق انسولین نیاز باشد. این نوع دیابت معمولا در افراد بالای 40 سال، چاق و كم‌تحرك بیشتر است و به آن دیابت غیروابسته به انسولین نیز گفته می‌شود. در كنترل این بیماری از رژیم غذایی و داروهای خوراكی پایین آورنده قند خون استفاده می‌شود.
براساس اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی كشور، پرادراری و تكرر آن، احساس پرنوشی و تشنگی، احساس ضعف و پرخوری و كاهش وزن بدون دلیل به عنوان نشانه‌های دیابت مطرح است.
در صورت عدم كنترل بیماری دیابت عوارض درازمدت این بیماری می‌تواند به اختلالات قلبی ـ‌ عروقی، بینایی، نارسایی و از كارافتادگی كلیه‌ها و بروز زخم‌های پوستی بویژه در پاها و آسیب‌های عصبی ‌منجر شود و در نهایت صدمات جبران‌ناپذیری مانند كوری، قطع پا و سكته قلبی و مغزی را به دنبال داشته باشد. لازم است، بیماران دیابتی برای برخورداری از یك برنامه صحیح دارویی و رژیم درمانی به پزشك و كارشناس تغذیه مراجعه كنند. همچنین بهتر است بیماران دیابتی از مواد غذایی حاوی الیاف گیاهی (فیبر غذایی) مانند نان و غلات سبوس‌دار، سبزی‌ها و میوه‌های با شیرینی كمتر استفاده كنند.
همچنین بیماران دیابتی باید به جای مصرف مواد قندی ساده مانند قند، شكر، مربا، عسل و... از خشكبار و میوه‌های خشك استفاده كنند. میزان مصرف روغن‌های جامد و چربی نیز باید در رژیم غذایی این بیماران محدود شود و تا حد امكان در رژیم غذایی خود از روغن زیتون استفاده كنند.
لازم است بیماران دیابتی از گوشت‌های بدون چربی، مرغ بدون پوست و از شیر و فرآورده‌های لبنی كم‌چرب استفاده كنند. مصرف حداقل 2 ‌بار ماهی در هفته نیز برای این بیماران توصیه می‌شود.
بهتر است بیماران دیابتی از روش‌های پخت آب پز، ‌بخارپز، تنوری كردن و كباب كردن به جای سرخ كردن استفاده كنند. برای كنترل وزن در حد مطلوب نیز انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی مناسب و رعایت رژیم غذایی صحیح تحت نظر پزشك و كارشناس تغذیه توصیه می‌شود.
انجام فعالیت‌های ورزشی متناسب با شرایط و وضعیت سلامت فرد، نرمش‌های ملایم روزانه و ‌حداقل 15 دقیقه پیاده‌روی بعد از غذا توصیه می‌شود. این بیماران هرگز نباید با شكم خالی و گرسنه، ورزش و یا پیاده‌روی كنند. شستشوی روزانه پاها با آب ولرم و صابون مناسب و خشك كردن با حوله نرم نیز به این بیماران توصیه می‌شود.

 

منبع: تبیان تبریز
جمعه 21/8/1389 - 17:31
   

 

 
   
 
 

 

 

هیچ چیز لذت‌بخش تر از خوردن غذا نیست. البته اگر سالم و مقوی باشد. در میان رژیم غذایی برخی خوراکی‌ها هستند که هم برای سلامت جسمانی ما مفیدند و هم برای سلامت روانی ما.
به گزارش سلامتیران، چند نمونه از خوردنی‌هایی که باعث شادی می‌شوند به این قرار هستند:

صبحانه‌ خوردن روزانه
کسانی که صبحانه می‌خورند، از وضعیت سلامت بهتری برخوردارند، تحقیقات نشان می‌دهد، بدن افرادی که صبحانه می‌خورند، ویتامین و موادمعدنی بیشتری و چربی و کلسترول کمتری دارد. نتیجه خوردن صبحانه، داشتن بدنی آماده، وزن طبیعی، کاهش چربی‌خون و عادت کردن به کم خوردن است.[افزایش سرزندگی در طول روز با خوردن صبحانه]
خوردن صبحانه موجب می‌شود افراد تا زمان ناهار، کالری لازم را برای انجام فعالیت داشته باشند، بدون اینکه احساس گرسنگی کنند. انجمن قلب آمریکا بر این اعتقاد است که چاقی در کسانی که صبحانه می‌خورند کمتر است و این افراد در مقایسه با کسانی که صبحانه نمی‌خورند کمتر به دیابت مبتلا می‌شوند. حتی کسانی که به عنوان صبحانه، حبوبات پخته شده استفاده می‌کنند، از نظر جسمی و روانی وضعیت بهتری دارند.
در کودکان، خوردن صبحانه موجب افزایش توجه و دقت شده و عملکرد آنها را در انجام آزمون‌های استاندارد افزایش می‌دهد. برای بهره‌مندی از مزایای صبحانه، وعده غذایی که شامل کبوهیدارت‌ها، پروتئین و مقدار کمی چربی باشد، توصیه می‌شود.

گنجاندن ماهی در رژیم غذایی
چند بار این جمله را از افراد یا رسانه‌ها شنیده‌اید؟ «چند بار در هفته ماهی می‌خورید؟» انجمن قلب آمریکا به افراد توصیه می‌کند که در هفته دو بار ماهی بخورید. ماهی علاوه بر اینکه منبع خوبی از پروتئین است، مواد مضر مانند چربی‌های اشباع شده کمتر داشته و اسید چرب امگا3 بیشتری دارند.
این موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود. غذاهایی مانند کانولا، گردو که حاوی ماده‌ای به نام آلفالینولئیک اسید است، در بدن به امگا 3 تبدیل می‌شود. همچنین چربی امگا3 موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. براساس تحقیقات، میان مصرف امگا3 در رژیم غذایی و کاهش آلرژی، آسم، اگزما و اختلالات ایمنی، ارتباط وجود دارد.

میان وعده ها
کارشناسان تغذیه پیشنهاد می‌کنند، خوردن پنج وعده یا بیشتر از میوه‌ها و سبزی‌ها در طول روز بخشی از یک رژیم غذایی سالم است. خوردن میوه‌ها موجب شادابی و نشاط بیشتر می‌شوند. علاوه بر این: خطر سرطان را کاهش می‌دهند، علایم پیری را به تعویق می‌اندازند، حافظه را تقویت می‌کنند، سلامت قلب را افزایش می‌دهند و سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.
بهترین راه برای گنجاندن میوه و سبزی‌ها در رژیم غذایی، مصرف آنها به عنوان میان‌وعده‌های غذایی است. میوه‌ها و سبزی‌ها در عین حال که کالری کمی دارند سرشار از مواد مغذی هستند. هویج و ماست کم‌چرب و خشکبار، سیب و انواع دیگر میوه بهترین میان‌‌وعده‌ها هستند. بهترین زمان برای خوردن میان‌وعده، زمانی است که گرسنه هستید.

آب و لبنیات
آب و شیر دو مایع ضروری برای سلامت بدن هستند. بدن ما برای انجام فعالیت‌های طبیعی خود به آب نیاز دارد. بدن برای تحرک و فعالیت‌های حیاتی دستگاه‌ها مانند مغز، قلب و کلیه و کبد برای صحیح عمل کردن، به آب نیاز دارد.
در صورتی که آب کافی ننوشید، وضعیت بدن رو به وخامت می‌رود. بنابر گزارش‌های دانشمندان دانشگاه مینه‌سوتا، کلسیم موجود در محصولات لبنی برای سلامت بدن و استحکام استخوان‌ها ضروری است. همچنین از افزایش فشارخون، بیماری‌های قلبی و سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند. حتی مصرف لبنیات کم‌چرب در کاهش چربی و کاهش توده عضلانی هم موثر است.

نوشیدن چای
چای بنوشید اما چایی که میزان کافیین آن کمتر باشد. چرا که هرچه میزان کافئین بیشتر باشد، بدن بیشتر دچار کم‌آبی شده و نوشیدنی‌های شیرین هم به افزایش وزن منجر می‌‌شود.
مدارکی وجود دارد مبنی بر اینکه چای در تقویت حافظه موثر بوده و از بیماری‌های قلبی و سرطان پیشگیری می‌کند. چای مزایای مفیدی دارد، از جمله آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن که در جلوگیری از ابتلا به سرطان نقش دارد. بهتر است چای را با آب‌میوه یا دارچین و زنجبیل مزه‌دار کرد.

منبع:تبیان تبریز

  
 
 
جمعه 21/8/1389 - 17:29

انسان سالانه بیش از ۱۰ میلیون مرتبه پلک می زند!
خورشید ۳۳۰۳۳۰ مرتبه بزرگتر از زمینه!
یک گالن روغن سوخته، می‌تواند تقریبا یک میلیون گالن آب تمیز را آلوده کند!
ناخن‌های انگشتان دست، تقریبا چهار برابر ناخن‌های پا رشد می‌کنند!
حرف E بیشتر از تمام حروف انگلیسی، در كلمات بكار می‌رود در حالیكه حرف Q كمترین كاربرد را دارد!


خوردن یك عدد سیب اول صبح، بیشتر از یك فنجان قهوه باعث دور شدن خواب آلودگی می‌شود!
دلفین‌ها هم مانند گرگ‌ها هنگام خواب یك چشمشان را باز می‌گذارند!
قدیمی‌ترین آدامسی كه جویده شده، متعلق به ۹۰۰۰ سال پیش بوده است!
اسكیمو‌ها هم از یخچال استفاده می‌كنند، منتها برای محافظت غذا در مقابل یخ زدن!
سرعت آب دهانی كه هنگام عطسه از دهان شما خارج میشود، حدود ۱۲۰ كیلومتر بر ساعت است!

جویدن آدامس هنگام خوردن پیاز، مانع از اشك‌ریزی شما می‌شود!
در تایوان بشقاب‌های گندمی درست می‌شود و افراد بعد از خوردن غذا، بشقابشان را هم می‌خورند!
یك‌چهارم استخوان‌های بدن، در پای او قرار دارد!
اثر لب و زبان هر كس، مانند اثر انگشت او منحصربه‌فرد است!
اولین ارتش سواره نظام در دنیا توسط سام ایرانی تشکیل شد با 115 سرباز. ۸ دقیقه و ۱۷ ثانیه طول می‌كشد تا نور خورشید به زمین برسد!ایرانیان اولین بار زغال سنگ ، شیشه، مقیاس سنجش اجسام، سیستم اگو (فاضلاب) جهت تخلیه آب شهری به بیرون شهر، تربیت اسب و حیوانات خانوادگی ، کشاورزی، ذوب فلزات ( حدود دشت سیلک کاشان )، آتش، مس، ضرب سکه ، تولید نخ، ساختن عطر و � کشف کردند.کشتی یا زورق نخستین بار توسط یکی از پادشاهان زن ایرانی به کار گرفته شد.ایرانیان اولین مردمانی بودند که پی به کرویت زمین بردند و در کتاب اوستا نیز به آن اشاره شده است.واژه � گل سرخ � از کلمه اوستایی � ورد � گرفته شده است.حروف الفبا در هفت هزار سال پیش در جنوب ایران شکل گرفت.کشف قاره آمریکا نخستین بار توسط ایرانیان صورت گرفت، کریستف کلمب ، واسگودو گاما و دیگران بر اثر خواندن کتابهای ایرانی که در کتابخانه واتیکان بوده به فکر قاره پیمایی افتادند.واژه شاهراه از راهی که کوروش بین سارد مرکز لیدی و پاسارگاد احداث کرد گرفته شده است.اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کوروش در شوش جهت آموزش فن و هنر دایر گردید.دیوار چین با بهره گیری از دیواری که کوروش در شمال ایران در سال 544 ق.م برای جلوگیری از تهاجم اقوام شمالی ساخت، ساخته شد،- دیوار گرگان بسیار طولانی تر از دیوار چین و بدون کار اجباری و کشتار ساخته شد.خجند امروزی همان شهری است که کوروش در شوروی سابق به نام کورپولیس ساخته است.اولین سیستم استخدام دولتی ( لشکری و کشوری) به مدت 40 سال که شامل دوران خدمت و بازنشستگی و گرفتن مستمری را کوروش بزرگ در ایران پایه گذاری کرد.کمبوجیه به دلیل  کشته شدن 12 ایرانی در مصر و اینکه فرعون مصر به جای پوزش به دشنام پرداخته و همچنین به دلایلی دیگر به مصر لشکر کشید و به سبب قحطی در آنجا مقدار زیادی گندم وارد مصر کرد.طرح آموزش عمومی و سوادآموزی را داریوش شاه اجباری کرد.سالنامه های کنونی ( تقسیم ماه به 30 روز) را نخستین بار داریوش با فرا خواندن گروهی برای اصلاح                 سالنامه ایی به ریاست دنی تون بابلی بسیج کرد ( کیدینو از ستاره شناسان دوره هخامنشی که کشف تقدم اعتدالین و محاسبه طول سال از کارهای اوست) بر اساس این سالنامه روز اول و پانزدهم ماه تعطیل و در طول سال 5 جشن و 31 روز تعطیل رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است.وجود تنها فسیل سنگواره انسان با بیش از 30 میلیون سال پیشینه و نیز تنها فسیل سنگواره دایناسور آبی با تقریب 200 میلیون سال در ایران حکایت از سرزمینی بسیار کهن می کند.سلسله کاملا ایرانی ساسانیان بنیانگذار رستاخیز فرهنگی بزرگی بوده که بر هنر و آداب ملی تکیه داشت.
در سراسر تاریخ ایران ما هیچگونه نظام برده داری نداشته ایم.شهر سوخته شده در 56 کیلومتری زابل با پیشینه ای نزدیک به 5000 سال از نخستین شهرهای دوران آغاز شهرنشینی به شمار می رود.نخستین تخته نرد جهان یافته شده در شهر سوخته، نمونه سنگهای صیقلی جواهرسازان و سنگ تراشان و نقاشی ظروف سفالی و رنگهای بکار رفته در نگارگری سفالها نشان از هنرمندی و ظرافت مردمان آن روزگار دارد.شگفت انگیزترین یافته شهر سوخته علاوه بر عمل پیوند استخوان ، یافتن نشانه های کهن ترین جراحی مغز در ایران باستان است.مهرداران اصلی انبارهای غله حکومت در شهر سوخته زنان بوده اند که از مهرها و رسیدهای به دست آمده از گورهای آنان مشخص شده است، در کنار این توانایی ها بیشترین آسیبهای ستون فقرات نیز ناشی از کار سنگین در زنان شهر دیده می شود.آسیاب های بادی هلند تقلیدی از آسیاب بادی های ایران باستان می باشد.هخامنشیان و اشکانیان از روی اصول هنری خوشنویسی می کردند.-       ایرانیان از معروفترین مردم دنیا در امور دیوانی هستند یکی از این موارد نظام دیوان سالاری، دفاتر ثبت رویدادها و سالنامه های شاهی می باشد. دستگاه اداری بیشتر کشورها تا دوره حاضر برگرفته از سیستم دیون سالاری ساسانی بوده است.اولین تصاویر بزکوهی در کوههای غرب ایران با قدمت 25 هزار سال نشان از تمدن کهن می باشد.پیشینه بسیاری از جملات کوتاه پربار، سروده ها و ضرب المثلها از متن های پهلوی ایران، پندنامه ها همچون پندنامه بزرگمهر، آذربدمار اسپند ( موبد  بزرگ شاپور دوم) ، آذر فرنبغ فرخ زاد، کتاب مینوی خرد، یادگار جاماسب، اندرز خسرو کواتان و اندرزهای پادشاهان می باشد.بر سر درگاه دانشگاه گندی شاپور ( دوره ساسانی ) چنین نوشته شده بود: دانش و شناخت برتر از باز و  شمشیر است.یک دسته خنجر زنان از جنس عاج، � مربوط به دوره هخامنشی � یافت شده که دارای حفره ای برای انتقال زهر به تبغه خنجر است که زنان برای دفاع از خود در مقابل دشمنان به کار می بردند.نخستین گرمابه ها را ایرانیان باستان ساختند، در فرانسه از کاخی 3000 ساله یاد شده که حمام و توالت نداشت، اروپاییان بسیاری از وجوه پاکی را از مردم شرق فرا گرفتند.ایرانیان باستان نخستین بار رد مسجد سلیمان ( آرکی دیا) مکانی که دارسی بعدها آنرا کشف کرد با شیوه ای خاص از دل زمین نفت استخراج می کردند.

زرتشت به وسیله فلسفه خود بشر را از بار سنگین مراسم ظاهری آزاد ساخت و اساس آئینش را بر آموزشهای اخلاقی نهاد. ( رابیندرانات تاگور)

سهروردی در حکمت اشراق از زرتشت با عنوان حکیم فاضل نام برده و خود را زنده کننده حکمت ایران باستان معرفی کرده است. منبع: ارسالی از یک دوست   
جمعه 21/8/1389 - 17:27
 در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، کوهی آتشین وجود دارد که از گذشته های دور تا کنون شبانه روز می سوخته است، مردم محلی به این کوه "تشکوه" می گویند.به گزارش خبرنگار مهر، تشکوه در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در جاده رامهرمز ــ ابوالفارس واقع شده است. به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه های مختلف زمین عبور می کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می شوند به طوری که در شب نور سوختن این گاز بیشتر دیده می شود.روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می دهد به گونه ای که تا به حال توانسته گردشگران زیادی را در ساعات شب به سوی خود بکشاند. مسئله قابل توجه برای گردشگران این است که در مجاورت این آتش کوه به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد. جالب این است که گردشگران برای رسیدن به این منطقه از مردم استان کمک می گیرند چون هیچ تابلویی برای نشان دادن این جاذبه گردشگری و نفتی خوزستان وجود ندارد.

 

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را کوه سوخته می نامند. از لابه لای خاک و سنگهای کوه سوخته زبانه های آتش بیرون می آید و دود سیاهی را راهی آسمان می کند. این دود باعث می شود تا فضای اطراف چشمه های آتش این کوه نیز سیاه رنگ به نظر برسد. کوه سوخته کوچکتر از تشکوه است. رنگ سیاه کوه آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. در قله کوه در اثر زمین لغزش یا رانش زمین شکاف عمیقی وجود دارد که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله ور است.کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در حوزه زمین شناسی است که نه تنها برای زمین شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر می رسد

تشکوه و کوه سوخته از نظر مباحث زمین شناسی بسیار با اهمیت و مورد مطالعه کارشناسان این حوزه است و اکنون تشکوه که بیشتر در میان مردم شهرت دارد به یکی از جاذبه های عجیب گردشگری استان خوزستان تبدیل شده است.

منبع: ارسالی از یک دوست
جمعه 21/8/1389 - 17:25
 


موش ازشکاف دیوارسرک کشید تا ببیند این همه سروصدا برای چیست؟

مرد مزرعه دار تازه از شهر رسیده بود و بسته ای با خود آورده بود و زنش با خوشحالی مشغول باز کردن بسته بود.

موش لب هایش را لیسید و با خود گفت: « کاش یک غذای حسابی باشد

اما همین که بسته را باز کردند، از ترس تمام بدنش به لرزه افتاد؛ چون صاحب مزرعه یک تله موش خریده بود.

موش با سرعت به مزرعه برگشت تا این خبر جدید را به همه ی حیوانات بدهد. او به هرکسی که می رسید، می گفت:

« توی مزرعه یک تله موش آورده اند، صاحب مزرعه یک تله موش خریده است 

مرغ با شنیدن این خبر بال هایش را تکان داد و گفت:

آقای موش، برایت متأسفم. از این به بعد خیلی باید مواظب باشی، به هر حال من کاری به تله موش ندارم، تله موش هم ربطی به من ندارد


میش وقتی خبر تله موش را شنید، صدای بلند سرداد و گفت:

«آقای موش من فقط میتوانم دعایت کنم که توی تله نیفتی، چون خودت خوب می دانی که تله موش به من ربطی ندارد. مطمئن باش که دعای من پشت و پناه تو خواهد بود».

موش که ازحیوانات مزرعه انتظار هم دردی داشت، به سراغ گاو رفت. اما گاو هم با شنیدن خبر، سری تکان داد و گفت:

« من که تا حالا ندیده ام یک گاوی توی تله موش بیفتد.!»

او این را گفت و زیر لب خنده ای کرد و دوباره مشغول چریدن شد.

سرانجام، موش نا امید از همه جا به سوراخ خودش برگشت و در این فکر بود که اگر روزی در تله موش بیفتد، چه می شود؟

در نیمه های همان شب، صدای شدید به هم خوردن چیزی در خانه پیچید. زن مزرعه دار بلافاصله بلند شد و به سوی انباری رفت تا موش را که در تله افتاده بود، ببیند.
او در تاریکی متوجه نشد که آنچه در تله موش تقلا می کرده، موش نبود، بلکه یک مارخطرناکی بود که دمش در تله گیر کرده بود. همین که زن به تله موش نزدیک شد، مار پایش را نیش زد و صدای جیغ و فریادش به هوا بلند شد.

صاحب مزرعه با شنیدن صدای جیغ از خواب پرید و به طرف صدا رفت، وقتی زنش را در این حال دید او را فوراً به بیمارستان رساند.

بعد از چند روز، حال وی بهتر شد. اما روزی که به خانه برگشت ، هنوز تب داشت. زن همسایه که به عیادت بیمار آمده بود، گفت:

«برای تقویت بیمار و قطع شدن تب او هیچ غذایی مثل سوپ مرغ نیست


مرد مزرعه دار که زنش را خیلی دوست داشت فوراً به سراغ مرغ رفت و ساعتی بعد بوی خوش سوپ مرغ در خانه پیچید.

اما هرچه صبر کردند، تب بیمار قطع نشد. بستگان او شب و روز به خانه آن ها رفت و آمد می کردند تا جویای سلامتی او شوند. برای همین مرد مزرعه دار مجبور شد، میش را هم قربانی کند تا با گوشت آن برای میهمانان عزیزش غذا بپزد.

روزها می گذشت و حال زن مزرعه دار هر روز بدتر می شد. تا این که یک روز صبح، درحالی که از درد به خود می پیچید، از دنیا رفت و خبر مردن او خیلی زود در روستا پیچید.

افراد زیادی در مراسم خاک سپاری او شرکت کردند. بنابراین، مرد مزرعه دار مجبور شد، از گاوش هم بگذرد و غذای مفصلی برای میهمانان دور و نزدیک تدارک ببیند.

حالا، موش به تنهایی در مزرعه می گردید و به حیوانان زبان بسته ای فکر می کرد که کاری به کار تله موش نداشتند!

ارسالی از یک دوست

   
جمعه 21/8/1389 - 17:23
 

دختر کوچکى با معلمش درباره نهنگ‌ها بحث مى‌کرد.
معلم گفت: از نظر فیزیکى غیرممکن است که نهنگ بتواند یک آدم را ببلعد زیرا با وجود اینکه پستاندار عظیم‌الجثه‌اى است امّا حلق بسیار کوچکى دارد.
دختر کوچک پرسید: پس چطور حضرت یونس به وسیله یک نهنگ بلعیده شد؟
معلم که عصبانى شده بود تکرار کرد که نهنگ نمى‌تواند آدم را ببلعد. این از نظر فیزیکى غیرممکن است.
دختر کوچک گفت: وقتى به بهشت رفتم از حضرت یونس مى‌پرسم.
معلم گفت: اگر حضرت یونس به جهنم رفته بود چى؟
دختر کوچک گفت: اونوقت شما ازش بپرسید.
************ ********* ********* ********* **
یک روز یک دختر کوچک در آشپزخانه نشسته بود و به مادرش که داشت آشپزى مى‌کرد نگاه مى‌کرد.
ناگهان متوجه چند تار موى سفید در بین موهاى مادرش شد.
از مادرش پرسید: مامان! چرا بعضى از موهاى شما سفیده؟
مادرش گفت: هر وقت تو یک کار بد مى‌کنى و باعث ناراحتى من مى‌شوی، یکى از موهایم سفید مى‌شود.
دختر کوچولو کمى فکر کرد و گفت: حالا فهمیدم چرا همه موهاى مامان بزرگ سفید شده!
************ ********* ********* ******
عکاس سر کلاس درس آمده بود تا از بچه‌هاى کلاس عکس یادگارى بگیرد. معلم هم داشت همه
بچه‌ها را تشویق می‌کرد که دور هم جمع شوند.
معلم گفت: ببینید چقدر قشنگه که سال‌ها بعد وقتى همه‌تون بزرگ شدید به این عکس نگاه کنید و بگوئید : این احمده، الان دکتره. یا اون مهرداده، الان وکیله.
یکى از بچه‌ها از ته کلاس گفت: این هم آقا معلمه، الان مرده.
************ ********* ********* ********* ********
بچه‌ها در ناهارخورى مدرسه به صف ایستاده بودند. سر میز یک سبد سیب بود که روى آن نوشته
بود: فقط یکى بردارید. خدا ناظر شماست.
در انتهاى میز یک سبد شیرینى و شکلات بود. یکى از بچه‌ها رویش نوشت: هر چند تا مى‌خواهید
بردارید! خدا مواظب سیب‌هاست

منبع: ارسالی از یک دوست

جمعه 21/8/1389 - 17:20
مورد توجه ترین های هفته اخیر
فعالترین ها در ماه گذشته
(0)فعالان 24 ساعت گذشته