• Nombre de visites :
  • 895
  • 22/7/2009
  • Date :

İran’dan Türkiye’ye yapılan doğalgaz ihracat kapasitesi artacak

iran

  Tahran, 21 Temmuz 2009 – İran’dan Türkiye’ye yapılan doğalgaz ihracat kapasitesi "beşinci kalkınma programı" kapsamında günlük 27 milyon metrekübe kadar artacaktır.

  Beşinci kalkınma programı kapsamında nihaileşen İran Doğalgaz İhracatı Kapsamlı Planında önümüzdeki 5 yıl zarfında Avrupa ülkeleri  İran doğalgazı için en büyük hedef piyasayı oluşturacaklardır.

  Bu esasta boru hatları vasıtasıyla yapılacak İran doğalgazı ihracatında 2014 yılın sonuna kadar günlük 200 milyon metreküp artış gösterilmesi bekleniyor.

  Yeşik Kıtaya yapılan 35 milyon metreküp doğalgaz ihracatını bu bağlamda göz önunde bulundurursak 2014 yılın sonuna kadar Yeşil Kıta İran’ın en büyük hedef piyasasını oluşturacaktır.

Türkiye ve Ermenistan’a Doğalgaz İhracat Kapasitesi Artacak

  Bu planın esasına göre, beşinci kalkınma programının sonuna kadar İran’dan Türkiye’ye yönelik yapılacak doğalgaz  ihracatında günlük 27 milyon metrekübe ve Ermenistan’a ise 4.8 milyon metrekübe kadar artış gösterilecektir.   

  İran Doğalgaz Ulusal Şirketi’nin verilerine göre, Mart ayından itibaren Türkiye ve Ermenistan’a yönelik toplam bir milyar 560 milyon metreküp doğalgaz ihracatı yapılmıştır ki ortalama günlük 13 milyon 600 bin metrekübe denk gelmektedir ve geçen yılın aynı dönemle kıyaslaştığında bu miktar ihracatta %2 artış meydana gelmiştir.

  İran Doğalgaz İhracatı Kapsamlı Planı’nın taslağı Petrol Bakanlığında nihaileşmiştir ve Petrol Yönetim Kurulu tarafından onaylandıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Stratejik Programlama ve Denetleme Muavinliğine sunulacaktır.

Mehrnews


  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)