• Nombre de visites :
  • 320
  • 24/10/2007
  • Date :

Tahran Cuma Namazı Hatibi: Düşman İran’ın Güçlenmesinden Korkuyor

                        

Tahran Cuma Namazı Hatibi: Düşman İran’ın Güçlenmesinden Korkuyor

 

 

09/06/2007

İslami İran’ın başkenti Tahran’da bu hafta Cuma namazını kıldıran Ayetullah İmamiyi Kaşani, düşmanların İran’ın ilerleme ve kalkınmasından korktukları için İran’a yönelik baskı ve tehdit politikası yürüttüklerini söyledi.

Dünya emperyalizminin İran’ın barışçı nükleer teknolojiye sahip olmasını önlemek için çeşitli bahaneler ileri sürdüğünü belirten  Ayetullah Kaşani, bu doğrultuda  Amerika’nın Doğu Avrupa’ya füze savar sistemleri  yerleştirmeye dair  çabalarının temelinde nelerin bulunduğuna  dair ABD’nin gizli emellerine temas etti.
Amerikan başkanı Bush’un İran’ın muhtemel füze saldırısını önlemek için Doğu Avrupa’ya füze savar sistemlerini yerleştirmeyi bahane ettiğini söyleyen Tahran Cuma namazı İmamı, “Halkubi, Bush ve Amerika’nın gerçek hedefi, İran’ın muhtemel tehdidi değil,  asıl hedef başkadır, İran’la sözkonusu gizli hedefleri  saptırılmak isteniyor” diye konuştu.
İran’ın Avrupa’yı  tehdit edecek ve Avrupa’ya ulaşacak silahlarının olmadığını  belirten Ayetullah Kaşani, “Zaten dinimiz ve aklımız da böyle bir işe izin vermez” dedi.
“Düşmanların İran’a yönelik   her türlü saldırılarının temelinde İran’ın  nükleer teknolojide geldiği  merhaleyle, bağımsızlık yanlısı ve kalkınmakta olan ülkeler için bir model ve ilham olmasıdır” diyen Ayetullah Kaşani, emperyalist güçlerin,  ülkeleri  sürekli olarak kendilerine  bağımlı tutmak istediklerini ve nükleer teknolojideki tekelin de  kırılmasını istemedikleri zira  o zaman sömürülen ülkelerin kendi bağımsızlıklarına kavuşacaklarını  bu durumun  emperyalistler için en kötü rüya olacağını söyledi.


 

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)