• Nombre de visites :
  • 401
  • 24/10/2007
  • Date :

Laricani: Hassas konularda ilerleme kaydedildi

                      

Laricani: Hassas konularda ilerleme kaydedildi

 

02/06/2007

İran İslam Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Laricani AB Dış Politika ve Güvenlik Sorumlusu Javier Solana ile Madrid’de gerçekleştirilen görüşme ardından İran nükleer dosyasıyla ilgili hassas bazı konularda ilerleme kaydedildiğini açıkladı.

Laricani Madrid’de 5 saatlik Solana görüşmesi sonrası muhabirlere yaptığı açıklamada, ciddi, uzun ve şeffaf bir görüşme yapıldığını ve çeşitli konuların bu görüşmede ele alındığını söyledi.

Laricani hem kendisi ve hem de Solana tarafından çeşitli olumlu öneriler öne sürüldüğünü ve bu önerilerin incelenmesi için çalışma yapılması gerektiğini hatırlatarak, iki hafta içinde taraflar arasında çeşitli düzeylerde yetkililerin konuyu takip etmesinin kararlaştırıldığını haber verdi.

Laricani İran ve UAEK arasında işbirliği sürecinin de ele alındığını ve görüşmede bu tür konuların da ele alınmasının müzakerelerin hassas konulara eğildiğini ve bu hassas konularda ilerleme sağlandığını gösterdiğini söyleyerek, İran’ın bir an önce nükleer meselenin bir çözüme kavuşmasını istediğini zira taraflar arasında ortak paydalarda buluşmaların başladığını ve taraflar arasında bu ortak görüşler çerçevesinde daha fazla üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

Laricani Solana ile İran ve UAEK arasında kalan konuların nasıl ele alınması ve müzakere sürecinin ne şekilde işlemesi gibi konuları ele aldıklarını da belirtti.

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)