• Nombre de visites :
  • 296
  • 24/10/2007
  • Date :

Kudüs’ü Yahudileştirmek için 1.5 milyar dolarlık plan

                                 

Kudüs’ü Yahudileştirmek için 1.5 milyar dolarlık plan

 

 

15/05/2007

Kudüs’ün yasadışı işgalinin 40. yıldönümünden birkaç gün önce İsrail, kutsal beldeyi Yahudileştirmek için 1.5 milyara mal olan dev projesini açıkladı.

Filistinlilere göre bu proje,

İsrail’in bu zamana kadar şehri Yahudileştirmek için ayırdığı en büyük bütçe.

“Biz

şehrin ekonomik anlamda güçlenmesini temin etmeye çalışıyoruz.” Diyen Başbakanlık Genel Müsteşarı Ra’anan Dinur, aldıkları kararların amaçlarına ulaşmada kendilerine çok yardım edeceğini iddia etti.

Yahudilerin ekonomik ve sosyal problemlerini çözüme kavuşturmak ve onların Kudüs’te yaşamalarına teşvik etmek için bir seri plan hazırlayan İsrail bu projeler için 5.75 şekel(İsrail para birimi) yani 1.45 milyar dolarlık bütçe ayırdı.

Bütçenin 200

şekeli Yahudi işçilere kendi işlerini kurabilmek için kredi olarak verilecek ve daha çok insanın şehre yerleşmesi için vergi kısıtlamasına gidilecek.Kudüs’te çok sayıda NGO’nun genel merkezinin in

şa edilmesi için de 320 şekel ödenecek.

Plan, Önümüzdeki 8 yıl çok sayıda devlet dairesi ve Savunma Bakanlı

ğı hariç bütün bakanlıkların Kudüs’te olmasını öngörüyor.İşgalin 40. yıl dönümü münasebetiyle ülkeleri davet eden İsrail’in çağrısına AB’nin dönüşümlü başkanı Almanya’dan red cevabı geldi. Yedioth Aharonoth kaynağında yer alan ifadeye göre Almanya, Kudüs’ün geleceği konusunda Filistin ve İsrail’in ortak hareket edilmesi ve İsrail’in tek başına karar almaması gerektiğini vurguladı.

Kudüs Belediye Ba

şkanı Uri Lupolianski böyle bir plana ihtiyaç duyulduğunu aksi takdirde Kudüs’te İsrail kontrolünün biteceğinden endişe ettiğini söyledi. “ Bizim için en zoru demografik problemdir. Bölgedeki Yahudi egemenliği hakkında konuştuğumuzda istatistikler bizi korkutuyor. Verilere göre Kudüs, Yahudi liderliği ve egemenliği altında sonsuza kada kalamayacak.”

Kudüs

İsrail Çalışma Enstitüsü’ne göre şehirdeki Arapların çoğunluğu Yahudi çoğunluk kadar hızlı ilerliyor.

Filistinliler bu planı kınadı.

AFP’ye konuşan İstihbarat Bakanı Mustafa Barghuti “Bu, Filistin devletine ve barışa tezat bir çağrıdır. Bunun anlamı İsrail barışı sağlamaktan yana değildir” dedi.İsrail yetkilileri, İsrail’in izni olmaksızın evlerini dahi tamir edemeyen Filistinliler için bir inşaat çalışmasında bulunmayacağını açıkladı.İsrailin yeni politik ve demografik çalışmalarına rağmen Filistinliler bu mübarek beldeyi, Filistin Devleti’nin gelecek başkenti olarak görmekte kararlı duruşunu devam ettireceğini açıkladı.

 

 Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)