• Nombre de visites :
  • 444
  • 24/10/2007
  • Date :

Seyit Hasan Nasrullah: Arap barış önerisi Hizbullah karşısında yenik düşen İsrail’in canlandırmasıdır

                            

Seyit Hasan Nasrullah: Arap barış önerisi Hizbullah karşısında yenik düşen İsrail’in canlandırmasıdır

 

14/05/2007

Lübnan Hizbullah direniş hareketi lideri Arapların Siyonist rejimle barış önerisini eleştirerek bu teklifi İsrail’in Hizbullah karşısındaki yenilgisinin ardından canlanması olarak niteledi.

Seyit Hasan Nasrullah Dubai televizyonuna yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın İsrail ile barış teklifini eleştirerek bu teklifin İsrail’in geçtiğimiz yaz aylarındaki yenilgisinin getirdiği sorunlardan kurtulmasına neden olacağını bildirdi.

Nasrullah Arap ülkelerinin barışa karşı toprak planını yeniden söz konusu etmesini İsrail’in Hizbullah ile savaşta yenilgisinden sonraki kurtulma telaşı olarak niteledi. Nasrullah İsrail’in Arap dünyasının karşısında bulunduğu Arapların onun güçlü ve zayıf yönlerini tanımaları gerektiğini belirterek “İsrail’in çok zayıfladığı bir dönemde Araplar barış teklifiyle ırkçı İsrail başbakanı Ayhud Olmert’i kurtarmak istiyorlar” dedi. Arap birliği mart ayındaki toplantısında işgalci İsrail’in 1967 savaşı öncesi sınırlara çekilmesi durumunda Arap ülkeleri İsrail ile diplomatik ilişkilerini yeniden başlama sözü verdiği bir plan teklif etti. Bu arada İsrail’in Lübnan Hizbullah’a karşı savaşı kaybetmesinin delillerini araştıran Vinograd komisyonu Olmert’i görevinde başarısız bulup komisyon raporunun yayınlanmasından sonra Olmert’in görevinden çekilmesi talepleri artmıştır.

Nasrullah sözlerinde yeni bir savaşın başlaması durumunda Hizbullah’ın daha güçlü savaşacağına söz verdi. Nasrullah ayrıca Vinograd komisyonu raporunun İsrail’in dört ay öncesinden Hizbullah’a karşı savaş planları yaptığını gösterdiğini vurguladı ve İsrail’in Lübnan’daki küstahlık ve şiddeti karşısında direnişin bilinçli ve iradeli mücadelesinin ırkçı rejim İsrail’in yenilgisini sağladığını söyledi.

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)