• Nombre de visites :
  • 309
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistinli mültecilerin sorunları tartışılıyor

                         

Filistinli mültecilerin sorunları tartışılıyor

 

 

    09/05/2007

   Hollanda'da başlayan Filistinli mültecilerle ilgili konferansa, dünyanın birçok yerinden yüzlerce akademisyen, yazar ve sivil toplum örgütü katılıyor.

    Avrupalı Filistinlilerin düzenlediği 5. Filistinli Mülteciler Konferansı Hollanda'nın Rotterdam kentinde 6 Mayıs'ta başladı. Dünyanın birçok yerinden yüzlerce akademisyen, yazar ve sivil toplum örgütünün katıldığı konferansta, Filistinli mültecilerin sorunları masaya yatırılıyor.

    Konferansa katılmasına izin verilmeyen Filistin Başbakanı İsmail Henniye uydudan yaptığı konuşmada, Avrupa'daki Filistinlilere, ülkeye yönelik uygulanan uluslararası ambargonun kaldırılması için lobi faaliyetinde bulunmaları çağrısında bulundu.    Hollandalı yetkililer, Heniyye'nin vize başvurusunu reddedeceklerini ilan etmişti. Filistin'de yapılan genel seçimlerin ardından Hamas'ın iktidara gelmesi ile Filistin'e yönelik uluslararası ambargo başlamıştı. Hamas, Fetih örgütü ile yeniden hükümet kurmasına rağmen ambargo devam ediyor.  Konferansa Türkiye'den İHH Başkanı Bülent Yıldırım başta olmak üzere birçok kişi iştirak etti. Konferansa ayrıca Kudüs Ortodoks Kilisesi Baş rahibi Atta Allah Hanna da katıldı.

    AB'den Filistinli mültecilere yardım

   Avrupa Birliği, Filistinli mültecilere 60 milyon Avro (90 milyon dolar) yardımda bulunacağını açıkladı.

    

Filistinli mültecilerin sorunları tartışılıyor

 

    Sürgündeki Filistinlilerin sayısı
   Filistin İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada 2003 yılı sonu itibariyle dünyadaki Filistinli sayısının 9,7 milyon olduğu belirtilmektedir. Bu rakamdan sadece 3,7 milyonu Filistin topraklarında, bir milyona yakını ise İsrail sınırları içinde yaşarken, geriye kalan 5 milyonu aşkın Filistinli ise başta Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın değişik ülkelerine dağılmış vaziyette vatanlarına serbestçe dönecekleri günü bekliyor.
    Sürgündeki Filistinlilerin en fazla yaşadığı ülke Ürdün. Bu ülkede yaklaşık 2,8 milyon Filistinli bulunuyor. Ürdün"ü, 436.000 kişi ile Suriye, 415.000 ile Lübnan, 62.000 kişi ile Mısır izliyor. Amerika"daki Filistinlilerin sayısı ise 236.000"i buluyor. Bu rakamlara göre Filistin bölgesinde 5,1 milyon Yahudiye karşın 4,6 milyon Filistinli yaşamaktadır.

    Şam konferansında Filistin'e destek

Filistin sorununu desteklemek için Suriye'nin başkenti Şam'da Mayıs ayı başında yapılan Uluslararası Arap-İslam konferansı'nda yayımlanan sonuç bildirisinde Filistin'e destek yinelendi.

    Bildiride Birleşmiş Milletler'in (BM) Amerikan yönetiminin politikasının hizmetine sokulduğu iddia edildi. 300 kişinin katıldığı ve başkent Şam'da 3 gün süren konferansın bugünkü son oturumu, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ne komşu Kunaytıra şehrinde düzenlendi. Konferansın sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde, "Toplantıya katılanlar, Amerikan yönetiminin BM'yi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasını ve çifte standart politikasını kınamaktadır" denildi.

    Dünya Bülteni

 

 

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)