• Nombre de visites :
  • 712
  • 24/10/2007
  • Date :

Filistinli mahkumlara işkence etmenin 14 yolu

                                    

Filistinli mahkumlara işkence etmenin 14 yolu

 

 

08/05/2007 

İsrail hapishanelerindeki Filistinli mahkumlara işkence etmek, sistemin vazgeçilmez bir taktiğidir ve işkence için 14 farklı yol geliştirilmiştir.


Bu iddia, iki insan hakları kuruluşunun 6 Mayıs 2007’de düzenledikleri ortak basın açıklaması ve sonuç bildirgesinde yer alıyor.

“İsrail yerel güvenlik ajanı Shin Bet, sorgulamalar esnasında mahkûmların insani haklarını ihlal etmekte, onların ruhsal ve fiziksel sağlıklarına zarar getirmekte ve bilgi almak için özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Saydığımız bu ihlaller aslında Shin Bet denilince duymaya alışık olduğumuz bilgilerdir.”

İsrail Tutuklular için İnsan Hakları Bilgi Merkezi (B’Tselem) ve Bireysel Hakları Korumak İçin Hamoked Merkezi yetkililerinin ortak açıklamasında yukarda bahsedilen ihlallere gerekçe olarak, İsraillerin, uluslararası hukuk adı altında, işkence şeklinde korunduğu ifade edildi.

“Tamamen Yasak: İşkence ve Ben- Filsitinli mahkûmların durumu” ismini taşıyan rapor bütün Filistinli mahkûmların zihinsel ya da bedensel baskıya maruz kaldıklarını detaylarıyla beyan ediyor.

Rapor için 73 Filistinli ile röportaj gerçekleştirildi. Röportaj verenlerin tamamı, yaralandıkları küfür ve hakaret gördükleri, sakatlandıkları, küçük düşürüldükleri ve temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldıkları hapishane günlerin anlattılar. Bu sayede rapor birinci ağızdan bilgilerle oluşturulmuş oldu.

Bu rapor çalışması, genel itibariyle Filistinli mahkûmlara uygulanan haksızlıkları mercek altına aldı: Aile üyelerinin tutuklanması, işkence tehdidi, arama yapılması ve aramalar sırasında çıplak olma şartı koşulması, şahısların uzuvlarının sandalyelere çarptırılması, uyku bozuklukları, hücrelere hapsedilme ve tüm dünyadan soyutlama.

Röportaja katılan Filistinliler daha vahim bir gerçekten bahsettiler. İsraillerin “müstesna” Filistinli olarak kabul ettikleri ve diğerlerinden daha fazla tehlikeli gördükleri mahkûmlar için bu sayılan yedi basamaklı özel bir sorgulama protokolü uygulanıyor.

İki İsrailli kuruluş, mahkûmların insanlık onurunu zedelemek ve fiziksel sağlıklarını bozmak gibi utanç verici sorgulama tekniklerinin derhal son bulması için çağrıda bulundular.

İsrail hapishanelerinde ve karakollarında 126’sı kadın ve 450’si çocuk olmak üzere 11.000 Filistinli mahkûm bulunuyor.

92 sayfalık rapor, askerlerin daha yüksek mevkideki yetkililerden aldıkları emir doğrultusunda, “himaye etme” adı altında hapishanelerde şiddet uyguladıklarını söylediklerini yazıyor.

“Shin bet ve askerler asla boşa çalışmazlar, bir amaca hizmet ederler; çünkü onlar sistemin bir parçasıdır. Bu raporda tanımlanan durum, İsrail’de hukukun uygulanması için dürüstçe davrananlar insanları desteklemediğimiz anlamına gelmesin; biz onları tenzih etmekteyiz.”

İki kuruluş, yapılanların her zaman “örtbas etmek ve saklamak” mantığı ile yapıldığını belirtti ve bu minvaldeki sloganlarının “Koru İsrail’i koru hapishanelerde” olduğunu belirttiler.

Tüm dünyanın bildiği gibi, yıllardır, uluslararası ve İsrail insan hakları kuruluşları İsrail tarafından Filistinlilere yapılan kötü muamele ve işkenceler hakkındaki eleştiri, kınama ve şikâyetlerini dile getirmekteler.
Ayşenur Bulut/Dünya Bülteni

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)