• Nombre de visites :
  • 297
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: Şermu’ş-Şeyh oturumunda Irak’ın sorunlarının çözüm yolları arandı

                       

                             

Mutteki: Şermu’ş-Şeyh oturumunda Irak’ın sorunlarının çözüm yolları arandı

 

03/05/2007

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Mısır’da katıldığı Şermu’ş-Şeyh oturumu dönüşü yaptığı açıklamada, oturumda Irak’ın karışık ortamında doğan sorunlarına çıkış yolları arandığını söyledi.

Mutteki Şermu’ş-Şeyh oturumunda İran’ın Irak’ın sorunlarının çözüm yolları hakkında düşüncelerinin açıklandığını hatırlattı.

Mutteki Şermu’ş-Şeyh oturumu çerçevesinde Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Dışişleri Bakanı Huşyar Zibari, Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebulgayz, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile de bir araya gelerek çeşitli konularda görüş alış-verişinde bulundu.

Mutteki Mısır’da İngiltere Dışişleri Bakanı ve İsviçre’nin özel temsilcisi ile de görüştü.

Mutteki’nin bu görüşmelerde ele aldığı başlıca konular ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meselelerle Irak konusu oldu.

Şermu’ş-Şeyh oturumu siyasi ve güvenlik konularıyla Irak’ın borçlarının iptal edilmesiyle Irak’a yapılacak mali yardımlar olmak üzere iki bölümde gerçekleşti.

 

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)