• Nombre de visites :
  • 391
  • 24/10/2007
  • Date :

Bosna ve Hırvatistan'da Mücahidlere Gözaltılar

    28/04/2007
Bosna ve Hırvatistan'da Mücahidlere Gözaltılar

    Sınırdışı edilen mücahidleri ülke çıkışında ABD sorguluyor.
    Geçtiğimiz ay ABD hükümetinin baskısıyla, 1992-96 yılları arasında cereyan eden savaşta büyük faydalar gösteren ve savaş sonrasında buraya yerleşen mücahidleri sınırdışı işlemleri Bosna hükümeti tarafından sürdürülüyor.

    Bu arada sınırdışı işlemlerinin ardından ülkeyi terketmeye başlayan gruplardan bazı mücahidlerin Hırvat sınırında ABD istihbarat görevlileri tarafından sorgulandıkları bildirildi. Hırvatistan'ın Split şehrinde gözaltına alınan Adem Zalic isimli Arnavut mücahidin bölgede bulunan ABD üssüne götürüldüğü ve sorgulandığı bildirildi. Bosna'da bulunan kaynaklarımızdan aldığımız habere göre henüz sınırdışı işlemleri olmadan öncede gözaltına alınan Adem Zalic'in Bosna savaşı sırasında Arnavutluktan gelerek mücadeleye katıldığı savaştan sonrada medrese faaliyetlerine girerek ilmi çalışmalara yöneldiği ve Bosnalı bir hanımla evlenerek çocuk sahibi olduğu bildirildi. Zalic'in savaştan sonra birçok yabancı mücahid gibi bölgede kalarak vatandaşlığa geçtiği bildirildi. Aliya İzzetbegovic zamanında büyük hürmet ve taltif gören yabancı mücahidlere yönelik bu vefasızlığın halk arasında da tedirginliğe yol açtığı ve Bosna televizyonlarında bu harekete karşı kampanyalar başlatıldığı bildirildi. Buna rağmen yeni hükümetin sınırdışı işlemleri konusunda oldukça acele ettiği de gözlemleniyor.
    1992 yılından itibaren bölgeye giden mücahidler, henüz teşkilatlanmamış Bosna ordusunu takviye etmişler, gönüllü birlikler oluşturmuşlar ve Bosna ordusunun operasyonel hale gelmesini sağlamışlardı. Sırp işgalcilerin ve Çetnik çetelerinin işgal ettikleri bölgeler mücahid birlikleri tarafından tekrar Bosna topraklarına kazandırılmıştı. Yine bu savaş sırasında Türkiye'den de giden yüzlerce gönüllü o topraklarda Bosna halkı için canlarını vermişlerdi. ABD baskısına boyun eğen hükümetin bu tavrı halk tarafından yeniden bir Sırp işgali ve soykırım için ön hazırlık aşaması olarak değerlendiriliyor. Mücahidlerin sınırdışı edilmesine Aliya grubu muhalefet ederken yeni hükümetin savaşta hiçbir fedakarlık yapmamış ve düşmana tek kurşun dahi sıkmamış üyeleri de mücahidlerin sınırdışı edilmesi ile beraber suskunluklarını sürdürüyorlar. (Kaynak: Hakka Yürüyüş Dergisi)

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)