• Nombre de visites :
  • 1300
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'dan 48 eser UNESCO dünya eserleri listesine alınıyor

    25/04/2007

İran'dan 48 eser UNESCO dünya eserleri listesine alınıyor

    İran İslam Cumhuriyeti Kültür Mirası, El Sanatları ve Turizm Kurumu yetkililerinden Muhammed Huseyn Hadimnejad İran'dan 48 çeşitli eserin UNESCO dünya eserleri listesinde yer alması için önerildiğini açıkladı.
    Hadimnejad konuyla ilgili muhabirlere yaptığı açıklamada, UNESCO'ya sunulan İran'ın eserlerinin 33'ünün tarihi ve 15'inin doğal eserler olduğunu hatırlatarak, Tebriz tarihi pazarı, Şuşter su kalıtları, Masule tarihi köy dokusu ve Meymend gibi tarihi eserlerin UNESCO dünya eserleri listesine girmesi için aday gösterildiğini belirtti.
    Muhabirler eşliğinde Kara Kilise'yi gezen Hadimnejad, bu eserin de bu yaz başında UNESCO dünya eserleri listesine alınacağını ve bu konuda gerekli çalışmaların yerine getirildiğini ve UNESCO açısından Kara Kilise'nin dünya eserleri listesinde yer alması için bir sorun bulunmadığının açıklandığını vurguladı.
    Hadimnejad bugüne kadar İran'dan 8 eserin UNESCO dünya eserleri listesinde yer aldığını ve Kara Kilise'nin de bu listede yer almasıyla kayıt altına alınmış İran tarihi ve kültürel eserleri sayısının 9 olacağını belirtti.  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)