• Nombre de visites :
  • 345
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki, Ahmedinejad'ın mesajını Chavez'e iletti

    22/04/2007

Mutteki, Ahmedinejad'ın mesajını Chavez'e iletti

    İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki Venezüella ziyareti çerçevesinde devlet başkanı Hugo Chavez ile görüşerek İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın mesajını kendisine iletti.
    Mutteki bu görüşmede Venezüella ulusal gününü tebrik ederek, Latin Amerika yeni nesil liderlerinin dünyaya ümit verdiğini ve bu liderlerin en büyük özelliliğinin halkçı ve adalet yanlısı olması olduğunu söyledi.
    Mutteki Latin Amerika ve Ortadoğu'nun dünyada iki önemli bölge olduğunu ve geçen yıl ABD'nin bu iki bölgede de siyasetlerinin yenilgiye uğradığını hatırlatarak, Batının bütün propagandaları karşısında Latin Amerika'ya aynı zamanda ziyaret düzenleyen Bush ve Chavez arasında halkın Chavez'i memnuniyetle karşıladıklarını ve Bush aleyhinde büyük tepki gösterilerinin yapıldığını belirtti.
    Mutteki açılan yeni dönemde iki ülke arasında ilişkilerin ekonomik boyutta olduğu kadar bağımsız siyasetler konusunda da gelişmesini isteyerek, dünyadaki adaletsiz düzen, dayatılan uluslararası mali ve para politikalarının gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu olduğunu, buna karşılık oluşturulacak yeni bir sistemle iki bölge halkları için de gelişmenin önünün açılacağını vurguladı.
    Chavez de bu görüşmede Latin Amerika'nın ABD'nin daha önceleri arka bahçesi gibi olduğunu, ABD'nin 200 yıl boyunca bölgeyi sömürdüğünü ama bölgenin bağımsızlığı için mücadele ettiklerini hatırlatarak, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bozulmasına izin vermemeleri ve ikili işbirliği alanlarını geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.
    Chavez dost ülke olarak İran için Latin Amerika'da her türlü desteği vermeye hazır olduklarına değinerek, ağır sanayi yatırımlarının yanı sıra kısa zamanda sonuç alınacak küçük sanayi yatırımlarına da hız verilmesini istedi ve bütün çabasının İran ile ilişkilerin gelişmesi için olduğunu belirtti.
    Mutteki görüşmesi sonrası muhabirlere yaptığı açıklamada, Ahmedineja'ın mesajını Chavez'e ilettiğine ve yapıcı bir görüşme yaptığına değinerek, bu görüşmede uluslararası gelişmelerin de ele alındığını, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yönünde çaba harcandığını söyledi.
    Mutteki tarafların Tahran-Karakas arasında havayolu irtibatının geliştirilmesini istediğini haber vererek, Ahmedinejad'ın Chavez'i Tahran davet ettiği mesajını kendisine verdiğini ve yakın bir zamanda Chavez'in İran'a geleceğini belirtti.
Mutteki İran halkı ve devletinin Venezüella'nın konumunu desteklediğini ve Chavez'in İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerini desteklemesini memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.
  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)