• Nombre de visites :
  • 303
  • 24/10/2007
  • Date :

Tahran: İngilizler ihlali itiraf ettiler

     25/03/2007

Tahran: İngilizler ihlali itiraf ettiler

     İran İslam Cumhuriyeti, tutuklu İngiliz denizcilerinin İran karasularına kanunsuz olarak girdiklerini itiraf ettiklerini açıkladı.

     İran Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Ali Rıza Efşer, yarı resmi Fars Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 15 İngiliz askerinin sorgusunun sürdüğünü ve denizcilerin İran karasularına izinsiz girdiklerini itiraf ettiklerini söyledi.

     Efşer, İran El-Alem televizyonuna yaptığı açıklamada da, İngiliz askerlerin İran karasularında tutuklandığına dair Tahran'ın elinde kesin deliller olduğunu bildirdi.

     İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni ise bu sabah yaptığı açıklamada, İngiliz askerlerinin İran karasularındaki faaliyetlerinin şüpheli olduğunu ve uluslararası kanunlara aykırı olduğunu öne sürerek, Londra'nın sorumluluktan kaçamayacağını kaydetti.

     İran maslahatgüzarı uyardı

     Bu arada Tahran'daki İngiliz maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Batı Avrupa Masası Şefi İbrahim Rahimpur'un İngiliz maslahatgüzarı ile yaptığı görüşmede, İngiliz askerlerinin müteaddit defalar yasadışı olarak İran karasularına girdiğini ve İran güçlerinin inceleme ve araştırma maksadıyla İngiliz askerlerini gözaltına aldığını söylediği belirtildi.

     Rahimpur'un İngiliz maslahatgüzarından konuyla ilgili İngiltere hükümetini bilgilendirmesi ve bu tür girişimlerin tekrarlanmamasını istediği bildirildi.
     AB İngiliz askerlerinin bırakılmasını istedi
     Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Almanya, İran güçleri tarafından rehin alınan 15 İngiliz askerinin acilen serbest bırakılmasını istedi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupalı sosyalistlerle gerçekleştirecek görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, İngiliz askerlerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz dedi.

     Steinmeier, AET'yi kuran Roma Anlaşması'nın 50'nci yıldönümü münasebetiyle Berlin'de bulunan 27 AB liderinin, İngiliz askerlerinin serbest bırakılması için ortak bir açıklama yapacağını kaydetti. İran'ın nükleer programına ilişkin hazırlanan yeni yaptırım planına da değinen Steinmeier, BM Güvenlik Konseyi'nin karar tasarısını kabul edeceğinden de emin olduğunu söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)