• Nombre de visites :
  • 271
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'a yaptırımlar sona yaklaşıyor

    13/03/2007

İran'a yaptırımlar sona yaklaşıyor

    İran'a sert yaptırımlar içeren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı görüşmelerinde ilerleme sağlandığı bildirildi.

    İngiltere'nin BM Büyükelçisi Emyr Jones Parry, BM daimi üyesi beş ülke ve Almanya'nın temsilcilerinin New York'ta gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Tasarı üzerinde önemli bir ilerleme kaydettik dedi.  Büyükelçi Parry, müzakerelerde tespit edilen maddelerin teknik heyet tarafından incelendikten sonra ilgili ülkelerin başkentlerine gönderileceğini kaydetti. Büyükelçi Parry, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, ABD ve Almanya'nın katıldığı görüşmelerdeki gerçek ilerlemeyi görmek için yarın sabah tekrar bir araya geleceklerini söyledi.
    Amerika'nın BM Büyükelçi Vekili Alejandro Wolff da karar tasarısı üzerinde bu hafta içinde oylama yapılmasının beklendiğini açıkladı.

    Geçen Aralık ayında, nükleer programına devam eden İran'a yaptırım paketi onaylanmıştı.

    RUSLAR AÇILIŞI İKİ AY ERTELEDİLER

    Bu arada, İran'daki nükleer santralin inşaatını yürüten Rus şirketi, ödemelerin gecikmesi üzerine santralin açılışının 2 ay ertelendiğini bildirdi.

     Rus devlet şirketi Atomstroiexport, Buşehr'deki santralin planlandığı gibi Eylül ayında açılmayacağını bildirdi. Santrale bu ay nükleer yakıt da gönderilmeyecek. İran, Rus şirketin aksine, ödemeleri zamanında yaptığını savunuyor.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)