• Nombre de visites :
  • 428
  • 24/10/2007
  • Date :

Katil ABD yeni nükleer silahlar üretecek

    05/03/2007
Katil ABD yeni nükleer silahlar üretecek

    Dünyayı kan gölüne çeviren ABD'nin 1950'lerden beri için yaklaşık 100 atom başlığı tasarlandığı kaydedilirken yeni silahların arayışına gidiyor.
    Yaklaşık 20 yıldan sonra ilk defa Washington, yeni nükleer başlıklar üretme kararı aldı. Artık güvenli olmadıkları iddia edilen eski atom başlıkları, yeni nükleer başlıklarla değiştirilecek. Fakat kimi siyasi gözlemciler, yeni bir silahlanma yarışının başlamasından endişe ediyor.

    ABD yönetimi, varolan nükleer savaş başlıklarının yerine geçecek yeni nükleer savaş başlıklarının tasarımıyla ilgili seçimi yaptı. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen yönetim kaynaklarına göre, ordu ve ABD Enerji Bakanlığı üretilecek yeni nükleer savaş başlıklarında, Kaliforniya'daki Livermore Ulusal Laboratuvarı tarafından geliştirilen tasarımın kullanılmasına karar verdi. Bu karar Cuma günü alındı. ABD Başkanı'nın da 2012 yılından sonra başlıkların değiştirilmesi için iki yıl içinde onay vermesi gerekiyor.

    Yeni nükleer başlıklar için New Mexico'daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı da bir tasarım sunmuştu, ancak Washigton Kaliforniya'daki Livermore Ulusal Laboratuvarı'nın sunduğu tasarımı seçti. İki laboratuvar, yeni nükleer başlık tasarımlarını yaklaşık bir yıl önce yönetime tanıttı.

    ABD, böylece Soğuk Savaş'ın bitiminin üzerinden yaklaşık 20 yıl geçmesinin ardından, ilk kez yeni nükleer savaş başlıkları üretecek. Yeni başlıklarla ilgili seçimin, daha sonra hükümet tarafından resmen açıklanması bekleniyor.

    İran ve Kore'ye yanlış mesaj kaygısı

    Reliable Replacement Warhead, yani Güvenilir Değiştirilebilir Savaş Başlığı adındaki proje 2004 yılından beri yürüyor. Yeni nükleer başlıklar üretme kararı, ABD'nin Kuzey Kore ve İran'da nükleer silah üretme faaliyetlerini engellemeye çalıştığı bir dönemde, dünyaya yanlış mesajlar verilmesine neden olabileceği için eleştiriliyor. Bununla birlikte yeni bir nükleer silahlanma yarışının başlayabileceğinden endişe ediliyor.

    Washington ise yeni başlıkların ABD'nin nükleer cephaneliğine yeni bir şey eklemeyeceğini, 40 yıl kadar eski olan mevcut nükleer başlıkların yerini alacağını savunuyor. Ayrıca ABD Kongre'sine, yeni nükleer başlıkların yeraltı nükleer denemelerine gerek bırakmayacağı güvencesini veren yetkililer, yeni nükleer başlıkların, önce denizaltılardaki Trident füzelerine takılacağını, daha sonra da ABD Hava Kuvvetleri'nin cephaneliğindeki eski savaş başlıklarının yerine konulacağını söyledi.

    Amerikan ordusu için geliştirilen atom başlıkların listesi oldukça kabarık. Geçen yüzyılın ortalarından beri yaklaşık 100 model tasarlandı, fakat bunların hepsi hayata geçirilmedi. En son nükleer başlık Kasım 1989'da geliştirildi. Trident II roketlerinde kullanılan W-88 tipi başlıklardan 400 adet üretildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)