• Nombre de visites :
  • 368
  • 24/10/2007
  • Date :

İslam Dünyası Saldırı Altında

    01/03/2007

İslam Dünyası Saldırı Altında

    İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hali hazırdaki bölgesel ve uluslar arası şartlarda İran ve Sudanın İslam ülkeleri arasında birliğin sağlanması ve işbirliğinin artırılması yönünde önemli rollere sahip olduğunu söyledi.

    Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşirin resmi davetlisi olarak bu ülkeye giden Ahmedinejad, bugün İslam dünyasının kendi çıkarları doğrultusunda Müslümanlar arasında birliği bozan belli bir düşmanın saldırısı altında olduğunu, İslami uyanışın bu güçlerin çıkarlarını tehlikeye attığını ve otoritelerini zayıflattığını belirtti.

    İslam ülkelerinin gerçek düşmanlarını tanıyarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğine değinen Ahmedinejad, düşmanların İslam dünyasında bağımsız ülkeler istemediğini ve bu nedenle İran ve Sudana baskı yapıldığını vurguladı.

    İki ülke arasında ilişkilerin iyi bir konumda olduğu ve bu ilişkilerin daha da geliştirilmesi için gerekli kapasitenin bulunduğu değerlendirmesini yapan Ahmedinejad, iki ülke arasında ilişkileirn geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin İslam dünyasında örnek olabileceğini ve iki ülkenin İslam dünyasında bu konuda ağır sorumlulukları bulunduğunu belirtti.

    El-Beşir de Ahmedinejadın ziyaretiyle ilgili olarak, Bu ziyaret İslam dünyasında dünya güçleri tarafından açıkça işgal ve İslam ülkelerinin güvenlik ve istikrarının bozulmasının yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor dedi ve böyle bir durumda Müslümanların birlik içinde hareket etmesi gerektiğini ve İran ile Sudanın bu doğrultuda önemli roller oynayabileceğini belirtti.

    İki ülke arasında çeşitli alanlarda gelişen ilişkilerin memnuniyet verici olduğuna değinen El-Beşir, ülkesinin İranın çeşitli alanlarda edindiği deneyimlerinden yararlanmak istediğini ve iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve bilimsel işbirliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)