• Nombre de visites :
  • 368
  • 24/10/2007
  • Date :

İlham:İran hiç kimse için tehdit değil

    27/02/2007

İlham:İran hiç kimse için tehdit değil

    İslami İran hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, İran'ın herhangi bir askeri saldırı tehdidi ile yüzyüze olmadığını ve kimseyi de tehdit etmediğini söyledi.
    Hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, başkent Tahran'da gazetecilere yaptığı haftalık basın açıklamada, ülkenin son derece normal ve iyi şartlarda olduğunu belirterek, İran'ın hiçbir ülke için tehdit olmadığını söyledi.
İran'ın siyasetlerinin açık ve şeffaf olduğunu belirten İlham, Biz bölge ve dünyanın barış ve huzurundan yanayız. Bizim gidişatımız ve siyasetlerimiz de bu yöndedir dedi.
    İran İslam Nizamı'nın dünyaya mesajının adalet ve barış olduğunu kaydeden İlham, Zaten bizim uygulamalarımız da bunu göstermektedir ifadesini kullandı.
    İlham açıklamasında ayrıca, Uluslararası Atom Enerji Kurumu'nun (UAEK) kontrolü altında olan yasal ve barşçıl faaliyetlerin askıya alınması talebi gayrimeşru ve İran halkının iradesine muhalif bir istektir diyerek, hükümetin milli iradeye uygun hareket etme görevi bulunduğunu belirtti ve Yasal ve mantıklı bir işin askıya alınmasını talep etmek, İran halkının değerleriyle uyuşmamaktadır ifadesini kullandı.
    Rusya'nın İran'a vereceği nükleer yakıtın gecikmesi konusundaki bir soruya cevap veren İlham, bunun çok ciddi olmadığını ve konunun takip edildiğini söyledi.
    Londra'da İran'ın nükleer dosyasını ele alan 5+1 Grubu'nun toplantısına da temas eden İlham, Bazı devletler, nükleer konuyu kendi şom emelleri için uluslar arası kanunların dışına çıkarmak istemektedir ve umarım mantıklı bir karar alırlar; bizim arzumuz milletlerin hak ve hukukuna riayet edilmesidir dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)