• Nombre de visites :
  • 370
  • 24/10/2007
  • Date :

İşgalcilerden İran'a yaptırım kararı

    27/02/2007

İşgalcilerden İran'a yaptırım kararı

     BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'nın Dışişleri Bakanları İngiltere'nin başkenti Londra'da, İran gündemiyle toplandı
     Toplantıdan İran'a yaptırımlar öngören bir BM tasarısı üzerinde çalışılması kararı çıktı. ABD ise Türkiye'den İran konusunda yardım istedi.

     Toplantıya katılan diplomatlar, toplantının 'son derece yapıcı' geçtiğini açıkladı.

    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack de altı ülkenin İran konusunda yeni bir güvenlik konseyi karar tasarısına dahil edilecek unsurlar üzerinde perşembe günü görüşeceğini açıkladı.

    Öte yandan, Uluslararası Kitle İmha Silahları Komisyonu Başkanı ve eski Irak BM silah denetçisi Hans Blix, İran'ın nükleer dosyasına uluslararası topluluğun yaklaşımının, Tahran'da bir aşağılık duygusu yaratabileceği uyarısında bulundu.

    Görüşmelere başlamadan İran'dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını istemenin 'küçük düşürücü' olduğunu belirten Blix, Aynı gözlemi Irak konusunda da yapmıştım dedi.

    İran'dan 'geri adım yok' mesajı

    İran yönetiminden ise yeni ''geri adım yok'' mesajları geldi. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ''nükleer trenin freni ve geri vitesi yok'' dedi.

    Konuşmasında Batı dünyasını İran'a karşı komplo kurmakla suçlayan Ahmedinecad, başta domates olmak üzere birçok üründeki fiyat artışının da sorumlusunun nükleer programlarını durdurmaya çalışan Batı olduğunu iddia etti.

    İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Manuçehr Muhammedi de yeni bir BM kararının bile nükleer programlarını durduramayacağını belirterek, Savaşa bile hazırlıklıyız dedi.

    ABD, İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını iddia ederken, Tahran yönetimi suçlamaları reddediyor.

    ABD'den Türkiye'ye çağrı

    Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den, İran'a komşu bir ülke olarak Tahran'ı, nükleer programı konusunda dünyanın dile getirdiği talepleri ciddiye alması konusunda cesaretlendirmesini beklediklerini bildirdi.

    ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü McCormack, bir gazetecinin, 'İran'ın nükleer programına ilişkin Türkiye'den beklentileriniz neler?' sorusunu yanıtlarken, ''İran'ın bir komşusu olarak Türkiye'nin, uluslararası sistemin taleplerini ciddiye alması için İran rejimini cesaretlendireceğini veonlara başka bir yolun daha olduğunu açıkça anlatacağını umarız'' dedi.

    Sözcü, İran'ın nükleer programını durdurması yolundaki talebin sadece ABD'den değil Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden de geldiğini belirtti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)