• Nombre de visites :
  • 396
  • 24/10/2007
  • Date :

Ahmedinejad: Nükleer faaliyetlerimizi durduracaksak, Batı da durdurmalı

     21/02/2007

Ahmedinejad: Nükleer faaliyetlerimizi durduracaksak, Batı da durdurmalı

     İslami İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'a nükleer teknolojiden barış amaçlı yararlanma konusunda eşit şartlarda müzakere edilmesi gerektiğini söyledi.
    İran'ın nükleer programını sürdürmesi karşısında Batılı ülkelerin çelişkili ve zalimce bir tutum izlediğini belirten Ahmedinejad, Batılı ülkelerle yaşanan krizin çözümü için müzakereden yana olduklarını, ancak müzakere için ön koşulu kabul etmeyeceklerini bildirdi.
    Ahmedinejad, bakanlar kurulu toplantısı için gittiği Hazar Denizi'nin kıyısındaki (İran'ın Kuzeyi) Gilan eyaletinin başkenti Reşt'te, onbinlerin oluşturduğu halka hitaben konuşma yaptı.
    Devlet televizyonunda canlı yayımlanan konuşmasında, nükleer programa değinen ve nükleer teknolojiyi, sanayi, tarım, tıp ve diğer alanlarda kullanmak istediklerini, nükleer programı da bu amaçla sürdürdüklerini söyleyen Ahmedinejad, Batılı ülkelerin nükleer faaliyetleri durdurun, sonra müzakere edelim şeklindeki tekliflerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
    İran'ın nükleer çalışmalarının barışçı olduğunu söyleyen Ahmedinejad, konuşmasının bir bölümünde şöyle dedi: Müzakereye hazırız diyorlar ama ön koşul koyuyorlar. Çelişkili davranıyorlar. Biz sürekli müzakereden yana olduğumuzu söyledik. Şimdi de söylüyorum; müzakereden yanayız, gerginlik istemiyoruz. Ancak hiçbir ön koşulu da kabul etmeyeceğiz. Çünkü bu gibi ön koşullar bizi kendi hakkımızdan mahrum ediyor.  Onların nükleer yakıt üretim tesisleri gece gündüz 24 saat çalışsın, bizim yeni işe başlamış yakıt tesislerimiz durdurulsun. Bunu kabul etmiyoruz. Biz adil koşullarda müzakereden yanayız.
    Müzakerelerin başlaması için kendi nükleer yakıt üretim tesislerini durdurabileceklerini, bunda bir sorun olmadığını söyleyen İslami İran Cumhurbaşkanı, buna karşılık Batılı ülkelerin de nükleer yakıt üretim tesislerinin faaliyetlerini durdurmasını şart koştu.
    Ahmedinejad, Siz de nükleer tesislerinizin faaliyetlerini durdurun. İşte o zaman adalet sağlanır ve iki taraf da adil bir şekilde müzakere eder diye konuştu.
İslami İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Batılı ülkelerin baskılarına rağmen, İran halkının nükleer teknoloji hakkını sonuna kadar koruyacağını ve ondan vazgeçmeyeceğini kaydetti.
    Önceki gün de İslami İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, nükleer teknolojiyi tekelinde bulunduran ve aynı zamanda nükleer başlıklı füzelere sahip olan siyonist İsrail rejiminin hamisi olan bazı Batılı ülkelerin, İran'dan nükleer faaliyetlerini durdurmayı istemelerinin iki yüzlü bir siyaset olduğunu ve bundan dolayı da kesinlikle Batılıların güven vermediğini belirterek İran'ın mili çıkarları çerçevesinde nükleer faaliyetlerini sürdüreceğini söylemişti.

Kaynak: Mehrnews

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)