• Nombre de visites :
  • 430
  • 24/10/2007
  • Date :

İran, Türkiye ve Afganistan 2007 Mevlana yılı dolayısıyla önemli işbirliğinde bulunabilir.

    21/02/2007

    Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden Celil Güngör, UNESCO tarafından ilan edilen 2007 Mevlana yılında, Mevlana'nın dünyaya tanıtılmasında İran, Türkiye ve Afganistan'ın etkili işbirliği yapabileceğini ve özellikle İran ile bu konuda işbirliği yapmayı istedikleri söyledi.
    İran Kurân Haber Ajansı'nın Türkiye'den bildirdiği habere göre; İran, Türkiye ve Afganistan'ın UNESCO'da 2007 Mevlana yılı ilan edilmesi için ortaklaşa çalışmasına değinen Güngör, bu konuda özellikle İran ile işbirliği yapmayı istediklerini ve bakanlığının programlarının belli olduğu andan itibaren bu programlar hakkında İran'a bilgi verileceğini söyledi.
    Mevlana'nın dünya görüşü ve felsefesinin dünya ortak mirası olduğunu ve bugünde dünyada her zamankinden daha çok Mevlana anlayışına ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Güngör, 2007 yılının dünyada Mevlana yılı ilan edilmesinin ardından bakanlığı bünyesinde Mevlana yılını kutlamalarının en iyi şekilde geçmesi için bir yüksek konsey kurulduğunu açıkladı.
    Güngör konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlık bünyesinde kurulan bu konseyin 2007 Mevlana yılı etkinliklerini inceleyeceğini ve Türkiye Dışişleri bakanlığıyla yapılacak işbirliğiyle çeşitli birimler arasında işbirliği ortamı yaratılmasını sağlayacağını belirti.
    Türkiye'nin 2007 Mevlana yılı etkinlikleriyle amacının turist çekmek olmadığına dikkat çeken Güngör, Mevlana'nın bu tür maddiyatçı yaklaşımlardan çok daha yüksek düzeyde bir şahsiyet olduğunu, Mevlana'nın dünyada tanınmasının Türkiye ve özellikle de Mevlana'nın yaşadığı Konya coğrafyasının dünyada tanıtımına katkı sağlayacağını vurguladı.
    Güngör bakanlığının 2007 Mevlana yılı etkinlikleri programı çerçevesinde Avrupa ve Amerika'daki kültürel başkentlerde sema gösterisi, Mevlana'yı tanıtıcı konferanslar ve çeşitli sergilerin düzenleyeceğini de haber verdi.
    Güngör açıklamasının sonunda bakanlığının dünyanın çeşitli ülkelerinde var olan Mevlevihaneler ile ilgili bir belgesel film hazırladığını ve bu filmin bu konuda en önemli kaynaklardan biri olduğunu da hatırlattı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)