• Nombre de visites :
  • 411
  • 24/10/2007
  • Date :

İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu'ndan Tatbikat

    20/02/2007

İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu'ndan Tatbikat

    İslam düşmanı güçlerin, başta Fars Körfezi olmak üzere bölgedeki askeri varlıkları, bölgenin güvenliğini tehdit ederken, İran savunma amaçlı yeni bir askeri tatbikat başlattı.
    İran İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu'na bağlı Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi, İran'ın 16 eyaletinde bugün başlayan tatbikatın üç gün süreceğini söyledi. Zahedi, 850 bin kilometrekarelik alanda 3 aşamada yapılacak tatbikata 20 piyade tugayının katılacağını belirtti.
    Tuğgeneral Zahedi, bunun İnkılab Muhafızlar Ordusu'nun  bu yıl (hicri-şemsi takvime göre)  yapacağı en büyük tatbikat olduğunu belirterek, üç gün boyunca çeşitli silah ve tanksavarların kullanılacağını, farklı menzillerdeki Fecr-3, Fecr-5 ve Zilzal füzelerinin deneneceğini bildirdi.
    Devrim Muhafızlarının hava ve deniz kuvvetleri, bu ayın ilk haftasında, Fars Körfezi ve Umman Denizi'nde iki günlük tatbikat düzenlemişti. Tatbikatta, Rusya'dan alınan TOR-M1 füze savunma sistemleri ile Raad isimli orta menzilli (350 km) füze denenmişti.
    İran ordusu, ocak ayında Tahran'ın 100 kilometre güneyindeki Germsar kenti yakınlarında yaptığı askeri tatbikatta da Zilzal ve Fecr-5 füzelerini denemişti.
Öte yandan Irak ve bölgedeki huzursuzluğun baş amili Amerika ise İran'ı, bölge için tehdit göstermeye devam ederken, İranlı askeri yetkililer, İran'ın tatbikattan amacının, ülkenin savunma gücünü arttırmak ve her zaman düşmanın muhtemel saldırılarına karşı koymak olduğunu bildirmekteler.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)