• Nombre de visites :
  • 366
  • 24/10/2007
  • Date :

İran ve Suriye, birlikte hareket etmeli'

    19/02/2007

İran ve Suriye, birlikte hareket etmeli'

    İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran ve Suriye'nin düşmana karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

    Hamaney, resmi ziyaret için Tahran'da bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinin bölgedeki en iyi ilişkiler olduğunu, bu samimi ilişkinin daha da kuvvetlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

    Hamaney, İran ve Suriye, düşmanın komplolarına karşı birlikte hareket etmeli dedi.

    Irak'taki mevcut duruma da değinen Hamaney, ABD'nin Irak'taki hiçbir hedefini gerçekleştiremediğini savundu ve Gerçekleşeceğine ilişkin de hiçbir ipucu yok. Şurası açık ki bölgedeki asıl kaybeden, ABD öncülüğündeki zorba cephe olacak diye konuştu.

    Ayetullah Hamaney, iki ülkenin, Irak, Filistin ve Lübnan konularında da birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

    -BEŞŞAR ESAD-

    Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad da ziyareti sırasında yaptığı görüşme ve anlaşmaların çok verimli olduğunu ve ziyaretinin ikili ilişkilerin daha da kuvvetlendirmesine iyi bir zemin hazırladığını söyledi.

    ABD'nin Tahran ve Şam yönetimlerine karşı tutumuna da değinen Esad, ABD, bağımsız ülkeleri ve kendine karşı çıkanları zayıflatmak istiyor. Ama İran ve Suriye, tam bir uyum içinde kendi halklarına güvenerek, mevcut tutumlarını devam ettirecek ve direnecek diye konuştu.

    Ayetullah Hamaney'in ABD'nin bölgedeki hiçbir hedefine ulaşamadığı görüşüne katıldığını ifade eden Esad, son zamanlarda Lübnan ve Irak'ta mezhep çatışması çıkarmaya çalışıldığına dikkat çekti ve Müslümanların bu komplolara karşı uyanık olması gerektiğini belirtti.

    Resmi ziyaret için başkent Tahran'a dün gelen Esad, dini lider Hamaney'in yanı sıra Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü.

    Beşşar Esad, temaslarını tamamlayarak İran'dan ayrıldı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)