• Nombre de visites :
  • 440
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'daki Patlamada ABD-İngiliz Parmağı

    19/02/2007

İran'daki Patlamada ABD-İngiliz Parmağı

    ABD'ye bağlı teröristlerin İran'da mezheplerarası ve etnik çatışma çıkarmaya dayalı faaliyetleri ortaya çıktı.
     İranın güney doğusunda yeralan Zahedanda geçen Çarşamba günü İran Devrim Muhafızlarını hedef alan ve 11 sivilin ölümüne onlarca kişinin yararlanmasına dair yapılan tahkikat bulguları ve görgü şahitlerinin ifadeleri, terör saldırısında ABD ve İngilizlerin parmağının olduğunu gösteriyor.

    Sistan-Belucistan valiliği siyasi işler müdürü Sultanali Mir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sözkonusu teröristlere eğitim İngiliz tarafından verildiğini bildirdi.
    Son günlerde bu bölgede meydana gelen patlamalarda kullanılan bomba ve ele geçirilen silahların ABD ve İngiliz üretimi olduğunu söyleyen Sultanali Mir, yakalanan sorgularında, İranda terör saldırılarında bulunmak için, bazı komşu ülkelerde bir koç kez toplantıya davet edildikleri ve kendilerine saldırılar konusunda eğitim ve talimat verildiğini itiraf ettiklerini belirterek İranın yakın zamanda bu gibi saldırılarla ilgili olarak ABD ve İngilterenin parmağının bulunduğuna dair delil ve belgeleri dünyaya açıklayacağını söyledi.

    Sultanali Mir açıklamasında, yakalanan teröristlerden birinin itirafları arasında, bölgenin ileri gelen Sünni bir İslam aliminin öldürülmesi ve bu cinayetin Şiiler tarafından tarafından gerçekleştirildiği propagandasının yapılarak, bölgede Sünni ve Şii çatışmasını çıkarmanın da bulunduğunu söyledi.

Sözkonusu yetkili önceki gece de ses bombasıyla bir patlamanın olduğunu ama patlamanın can ve mal kaybına neden olmadığını söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)