• Nombre de visites :
  • 470
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamenei: Azerbaycan Halkı Düşmanın İran'ı Parçalama Oyununu Bozdu

    18/02/2007

Ayetullah Hamenei: Azerbaycan Halkı Düşmanın İran'ı Parçalama Oyununu Bozdu

     İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Azerbaycan halkının, düşmanların İran'ı parçalamaya dair komplosunu bozduğunu söyledi.
    Ayetullah Hamenei, Tahran'da İran'ın Doğu Azerbaycan halkından binlerce kişinin yeraldığı halk kitlesini kabulünde, Tebriz halkının 18 Şubat 1977 tarihindeki Şahlık rejimine karşı tarihi kıyamının yıldönümünde, Doğu Azerbaycan halkını kabul eden Ayetullah Hamenei yaptığı konuşmada, bu halk kıyamının İslam inkılabı tarihinin dönüm noktası olduğunu belirterek, İslami Cumhuriyeti düşmanlarının henüz İran milletini ve hakikatini tanıyamadıklarını söyledi.
    İslam İnkılabı Rehberi ayrıca İslami İran halkının, inkılabın düşmanların tehditi karşısında bir tehdit hissettiğinde topyekün harekete geçtiğini, nitekim 22 Behmen-12 Şubat İslam İnkılabı zafer yıldönümü merasimlerine milyonluk halk kitlelerinin katılımının İslam İnkılabı'nın bekçilerinin gerçekte İran halkının olduğu gösterdiğini söyledi.
    Ayetullah Hamenei, bu yürüyüşlerle İslam inkılabının kendi gücünü dünya toplumuna gösterdiğini, halkın bu güç gösterisi sonucu düşmanların tehdit edici girişimlerinin azaldığını ve düşmanın oyunlarını da bozduğunu söyledi.
    İslam inkılabı rehberi, halkın dünyevi ve manevi mutluluk ve saadetini sağlayacak faktörün İslam ve İslam inkılabı yolunu devam etmekten ibaret olduğunu kaydederek, halkın İslam inkılabına derinden bağlı olmasından ötürü İran'ın büyük ve hızlı ilmi ve teknolojik gelişmeler yaşadığını ve zirveye doğru ilerlediğini söyledi.
    Ayetullah Hamenei, düşmanın tehditlerinden yılmamakla birlikte, ihtiyatı da elden bırakmamak gerektiğini kaydedip, bazı kimse ve çevrelerin sorunları abarttıklarını veya olmadık sorunları gündeme getirdiklerini, bu girişimlerin düşmanın küstahlaşmasına sebep olduğunu söyledi.
    İslam inkılabı rehberi, İran milletinin bilinçli bir şekilde nükleer enerji üretimi ve teknolojisine sahip çıktığını, bunun ülkenin kaderini belirleyecek güçte olduğunu, çünkü İran petrol ve doğalgaz rezervlerinin bir gün sona ereceğini, bu nedenle İran'ın enerji alanında sultacı güçlere bağımlı olmaması gerektiğini vurguladı.
    Ayetullah Hamenei, sömürgeci güçlerin İran'ın nükleer enerjiye ulaşmasını engellemeye çalıştıklarına değinerek, onların bizzat bu enerji kaynağını kullanıp, kurdukları tekelleri koruyabilmek için İran milletini nükleer enerjiden mahrum bırakmaya özen gösterdiklerini, fakat ne mutlu ki İran'ın bu alanda büyük gelişmeler yaşadığını söyledi. 
   
Ayetullah Hamenei: Azerbaycan Halkı Düşmanın İran'ı Parçalama Oyununu Bozdu

 İslam inkılabı rehberi, Azerbaycan ve özellikle Tebriz halkının mümin, yiğit, yüksek himmet ve gayret sahibi, çalışkan ve yüksek inisiyatif sahibi bir halk olduğunu, tarih boyunca İran'ın menfaatleri ve hürriyetiyle bağımsızlığını korumada öncü güç olduklarını kaydederek, Tebriz ve Azerbaycan halkı, Tönbeki Boykot Kıyamı, Meşrutiyet Kıyamı ve Şeyh Muhammed Hıyabani Kıyamı, İslam İnkılabı Kıyamı gibi halk kıyamlarına öncülük yapıp, mukaddes savunma cephelerinde etkin rol oynamıştır dedi.
    İslam inkılabı rehberi, düşmanların İran halkını tanımaktan yoksun olduklarını belirterek ahmak düşmanların İran'ı parçalamak amacıyla Azerbaycan'a el attıklarını, fakat Tebriz ve Azerbaycan'ın inkılapçı halkının yüksek gayret ve fedakarlığıyla bütün bu komploların suya düştüğüne vurgu yaptı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)