• Nombre de visites :
  • 391
  • 24/10/2007
  • Date :

İsrail Zindanlarında Açlık Grevi Direnişi Başladı

    18/02/2007

İsrail Zindanlarında Açlık Grevi Direnişi Başladı

    Siyonist işgal hapishanesi olan Atsayon'da (Beytullahim'in güneyinde) tutuklu bulunan 50 kadar Filistinli tutsak bugünden itibaren açlık grevine başlıyor. Tutusaklar açlık grevi ile hapishanedeki insanlık dışı muamelelere karşı bu eyleme başvurarak, dünya halklarından bu barbarlığa karşı başlattıkları direnişte destek bekliyorlar. Açlık grevi eylemi, hapishane idaresiyle ilişkileri kesmeyi, işgal mahkemesinin önüne çıkmamayı da kapsıyor.

    Filistin Hükümeti Esirlerden Sorumlu Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 1948 yılından beri Siyonist işgalcilerin ev baskınlarıyla keyfi olarak esir aldığı Filistin vatandaşlarının sayısı 800 bini aştı. Üstelik kısa bir müddet içerisinde tutuklanıp da serbest bırakılan binlerce vatandaş bu rakama dahil değil.

    Bakanlık adına açıklama yapan Abdunnasır el-Firvane, İşgalcilerin yaşlı, kadın, genç, kız, doktor, millet vekili, belediye başkanı, öğrenci ve siyasi lider ayrımı gözetmeksizin Filistinlileri esir aldığını söyledi. Bilindiği üzere geçtiğimiz Haziran ayında da onlarca bakan ve milletvekili kaçırılmıştı. Bu bakanlardan 4 tanesi işgalcilerin zindanlarında tutuklu bulunmakta.

    El Firvane, yaptığı açıklamasında işgalcilerle kalıcı barışın ne zaman başlayacağına da açıklık getirdi. İşgalin tamamıyla son bulduğu, Filistinli esirlerin serbest bırakıldığı, diğer ülkelerde vatansız olarak yaşayan mültecilerin evlerine geri döndüğü ve Filistin halkına tek kurşun atılmadığında kalıcı barış sağlanabilir diyen Firvane, 2007 yılının tutsaklar için özgürlük yılı olmasını ümit ettiğini ve tutsakların özgürlüğü için şimdiye kadar süregelen çalışmalardan çok daha fazla çalışıp çaba sarfedileceğini açıkladı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)