• Nombre de visites :
  • 463
  • 24/10/2007
  • Date :

Yeni Oyun Sahnede !

    17/02/2007 

Yeni Oyun Sahnede !

    İran ile Türkiye arasında herhangi bir gerginlik olmamasına karşılık ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ın Şahap-3 füzelerinin gelişerek Türkiye'nin iç bölgelerini vurabileceğini iddia etti.

    Gereksiz yere yapılan böyle bir açıklama, İran-Türkiye arasında fitne tohumları ekmek ve olası İran saldırısında Türkiye'yi yanında görmek isteyen ABD 'nin bir oyunu olarak yorumlanıyor.

    ABD Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ın Şabah-3 füze kapasitesini, Türkiye'nin güneyinden daha öteyi vurabilecek duruma getiremeyeceklerini farzetmenin bir hata olacağını söyledi.

    Robert Gates, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında, İran'ın Şahab-3 füzelerinin yalnızca Türkiye'nin güneyini vurabilecek kapasitede olduğu, Ortadoğu ve Avrupa'ya yetişemeyeceğini söyleyen bir gazeteciye yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

    ''Eğer birisi bana İran'ın füze teknolojisinin bugün dondurulacağını garanti edecekse, belki o zaman daha yüksek bir rahatlık düzeyine geçeceğim. Eğer birisi İran'ın, kapasitesini daha da artıracak biçimde başkalarından balistik füze teknolojisi alma yeteneğinin olmayacağını garanti edecekse belki daha da rahat edeceğim. Ancak bende bu garantiler yok.''

    Şahab-3'ün ötesinde bir kapasite gücüne sahip olacakları varsayımına ilişkin soruyu yanıtlayan Gates, ''Bence bu hem bizim kendi balistik füze savunmamız ve Avrupa'daki balistik füze savunmasıyla ilgili. Eğer ortada bir tehdit görüyorsak, 2015 veya ötesine bakıyoruz. Yalnızca bu ülkelerin teknolojik gelişmelerindeki ilerleme hızına bakarak hareket edersek bu çok ciddi bir hata olur. Örneğin Türkiye'nin güneyinden çok daha ilerdeki hedeflere ulaşma kapasitesine sahip olmayacaklarını farzedersek'' diye konuştu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)