• Nombre de visites :
  • 358
  • 24/10/2007
  • Date :

Zahedan'daki bombalı saldırı dış güçlerin işi

    17/02/2007

Zahedan'daki bombalı saldırı dış güçlerin işi

    İran'ın güney doğusunda yeralan Zahedan kentinde 11 kişinin ölümü 31 kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısının perde ardında dış güçlerin parmağı ortayı çıktı.
    Zahedan Emniyet Müdürü Hasan Ali Nuri konuyla ilgili El'Alem tv. Kanalına yaptığı açıklamada, İslam düşmanlarının İran halkını birlik ve beraberliğini çekemediğini ve sürekli olarak İran'da karışıklık çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, İslam düşmanları, İran'da inkılabın yıldönümü merasimlerine İran halkının milyonluk katılımı karşısında adeta şok oldular ve yeniden bu birliği bozmak için terörist saldırı planlarına başladılar diye konuştu.
    Zahedan Emniyet Müdürlüğü, terörist saldırıyla ilgili olarak şu ana kadar 5 zanlının gözaltına alındığını söyledi.
    Bu arada merkezi Pakistan'da bulunan Cundullah adlı terörist bir örgüt, Zahedan saldırısının sorumluluğunu üstlendiğini bildirdi.
    İran'da düzenlenen sözkonusu terör saldırısı karşısında insan haklarından dem vuran kuruluşlardan şu ana kadar saldırıyı kınamaya dair hiç açıklama yapılmadı.
    Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, İran'da meydana gelen terör saldırısını kınadı.
    BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Zahedan'da Devrim Muhafızlarını taşıyan bir otobüse düzenlenen saldırıyı kınadığı ve ''hiçbir amacın, terörü haklı çıkaramayacağını'' vurguladığı belirtildi. Ban, kurbanların ailelerine ve İran hükümetine baş sağlığı dileğinde bulundu.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)