• Nombre de visites :
  • 406
  • 24/10/2007
  • Date :

Mutteki: İran'ın bölgedeki konumu görmezden gelinemez

    14/02/2007

Mutteki: İran'ın bölgedeki konumu görmezden gelinemez

    İslami İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, İran'ın bölgeni çok güçlü ve büyük ülkesi olduğunu belirterek, İran'ın bu konumunun göz ardı edilemeyeceğini söyledi.
Kuveyt Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, İran'ın Irak'ta başka ülkelerle kendi hesaplarını görmek gibi bir amacı olmadığını söyleyen Mutteki, İran'ın bütün dünya ülkeleri ve özellikle de Irak ile en iyi şekilde ilişkilere sahip olmak istediğini ama hiçbir ülkenin de İran'ın ilişkilerini zedelemesine izin vermeyeceğini belirtti.
    Mutteki, İran'ın Irak'ta siyasi oluşumunu desteklediğine ve Irak halkının kendi kaderini belirleme hakkı olduğuna inandığını belirterek, ABD'den İran ile müzakere yapmak istediği doğrultusunda mesajlar geldiğini ama bugüne kadar resmen bu yönde bir istek iletilmediğini ve böyle bir istek gelmesi halinde bu isteğin inceleneceğini vurguladı.
    ABD'nin Irak aracılığıyla İran ile müzakere yapmak istediğini ve Iraklı makamların da bunu istediğini hatırlatan Mutteki, İran'ın Irak'ın sorunlarının çözümü için bir fırsat olduğu ve Irak'ın yaşadığı sorunlarda payı olmadığı ayrıca Irak halkı ve hükümetini desteklediği için bu isteklere olumlu cevap verdiğini zira Irak'ın güvenliğini kendi güvenliği bildiğini söyledi.
    Amerika'nın psikolojik savaşı sürekli yaptığına temas eden Mutteki, ABD'nin Irak ve bölge siyasetlerinde ne yapacağını bilemez hale geldiğini ve bundan dolayı da İran aleyhinde psikolojik savaş başlattığını ve Irak dışında başka konuları ortaya sürmeye başladığını vurguladı.
    ABD'nin böyle bir ortamda iç siyasetleri için İran aleyhinde propagandalar başlattığını ve Irak yenilgisini örtbas etmeye çalıştığını vurgulayan Mutteki, Irak'ta ABD güçleri tarafından kaçırılan İranlı diplomatlar olayının Irak'ta Maliki hükümetini ve iki ülke arasında ilişkileri zayıflatmayı amaçladığının altını çizdi.
    Tahran'ın Irak'ta oluşturulacak istikrar ve güven ortamı için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve İranlı üst düzey güvenlik heyetinin bu doğrultuda Irak'a gönderildiğini vurgulayan Mutteki, ABD'nin İran ile sorun yaşarak yeni bir krize neden olacak güçte olmadığını belirterek, Bush'un zor günler geçirdiğini hatırlattı.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)