• Nombre de visites :
  • 342
  • 24/10/2007
  • Date :

Beradei: Askeri saldırı İran’ın nükleer kenetlenmesine neden olur

    14/02/2007
    Muhammed el'Beradei, İran'a yönelik muhtemel bir saldırının İran milletini daha da kenetlenmesine vesile olacağını söyledi.

    Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu genel müdürü Muhammed elBeradei, İrana yönelik muhtemel bir saldırının İran milletini daha da kenetlenmesine vesile olacağını söyledi.

    İranın nükleer meselesinin müzakere yoluyla halledilebileceğini bildiren Beradei, İrana yönelik bir saldırını da İran halkını nükleer kenetlenmesine yol açacağı konusunda Batılı ülkeleri uyardı.

    İrandan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya almasını isteyen Beradei, aynı zamanda Güvenlik Konseyi yaptırımlarının da alınmasını istedi.

    İran ile uluslararası toplum arasında İranın nükleer meselesi konusunda bir çözüm yolunun bulunmaması gibi bir durumun sözkonusu olmadığına inandığını söyleyen UAEK genel müdürü, İranın nükleer faaliyetlerini askıya alması için bir fırsat vermekle bir şey kaybetmez diyerek İranın nükleer faaliyetlerinin kısıtlanması doğrultusunda ABDnin siyasetlerini savundu.

    İrana yönelik askeri saldırıyı kesinlikle çözüm yolu görmediğini belirten Beradei, Eğer siz, İranın herhangi bir nükleer tesisini vurursanız, o zaman bütün İran halkı için nükleer teknolojiye sahip olma öncelikli hale gelir dedi.

    UAEKnun İranın nükleer faaliyetlerinin barışçı olduğunu bildirmesi ve İranın nükleer tesislerinin ajansını denetiminde olmasına rağmen ajans üye ülkelerin haklarını savunamıyor. UAEK yönetmeliğine göre, tesislerini ajansın denetimine açan ve NPT üyesi ülkelerin ajanstan, nükleer teknoloji intikali dahil, bir çok imtiyazdan yararlanması gerekiyor.
Mehrnews

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)