• Nombre de visites :
  • 425
  • 24/10/2007
  • Date :

İran suçlaması inandırıcı bulunmadı

    12/02/2007 

İran suçlaması inandırıcı bulunmadı

    ABD Başkanı George W. Bush'un İran'a yönelik suçlamaları Demokratlar tarafından inandırıcı bulunmadı.
    ABD'de üst düzey Demokrat Partililer, Bush hükümetini İran'a yönelik son suçlamalar konusunda daha ihtiyatlı olmaya çağırdı.
    Irak'taki Amerikalı yetkililer, askerlerine saldırı düzenleyen Şii milislere İran'ın silah sağladığına dair kanıtları olduğunu iddia ediyor.
    Ancak Demokrat Senatör Chris Dodd, Bush yönetiminin bundan önce kanıt olarak sunduğu bilgi ve belgelerde sahtecilik yapmaya çalıştığını ve bu nedenle sözkonusu iddialar konusunda da şüpheleri olduğunu söyledi.
    Demokrat Senatör Ron Wyden da Bush yönetiminin Irak'ın işgalinden önce sahnelediği senaryoyu şimdi İran için tekrarlamaya uğraştığını belirtti.
    Irak'taki Amerikalı yetkililerin dün yaptığı açıklamalara göre ABD askerlerine saldırı amacıyla kullanılan silahlar, İran yönetiminde en üst düzeylerden verilen emirler uyarınca Irak'a gizlice sokuluyor.
    Amerikalı yetkililer konuya ilişkin bilgi, silah ve patlayıcıları Irak'ta bir dizi İran bağlantılı yere yaptıkları baskınlar sırasında ele geçirdiklerini söylüyor.
    Pentagon'dan suçlama
    Bir önceki gün de ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Irak'ta kullanılan bombalardaki seri numaraları ve başka işaretlerin, İran bağlantısını kanıtladığını ileri sürmüştü.
    Gates bu bilgileri şarapnel parçalarından elde ettiklerini söylemişti.
    Ancak seri numaralarından yola çıkarak İran'a izi nasıl sürdükleri ve sürdülerse de silahların İran hükümeti mi yoksa özel silah tüccarlarınca mı gönderildiğini nasıl anladıklarına değinmemişti.
    İran iddiaları reddediyor.
    İran'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cevad Zarif, ABD'de bir radyoda katıldığı programda, ülkesinin Irak'taki herhangi bir direnişçi gruba silah göndermekte 'bir çıkarı olmadığını' söyledi.
    İranlı yetkili ABD bir politika benimsemiş durumda ve bu politikayı haklı çıkarmak için kanıt bulmaya, bulamazsa da uydurmaya çalışıyor dedi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)