• Nombre de visites :
  • 405
  • 24/10/2007
  • Date :

İran ABD'nin Irak konusunda suçlamalarını reddetti

    07.02.2007

İran ABD'nin Irak konusunda suçlamalarını reddetti

     İran İslam Cumhuriyetinin BM temsilciliği ABD'nin Irak'ta aldığı yenilgileri örtbas etmek için başka ülkeleri ve özellikle de İran'ı suçlu göstermesine tepki gösterdi.
     İran temsilciliği konuyla ilgili New York Times gazetesinin bir makalesi üzerine yayınladığı cevabında ABD'nin tutumunun üzücü ve esef verici olduğu belirtildi.
New York Times yayınladığı bir makalede ABD yetkililerinden nakledilen İran'ın Irak'taki rolüyle ilgili mantıksız ve asılsız iddialara yer vermişti.
     ABD'nin asparagas haberler ve asılsız iddialarla Irak konusunda İran'ı suçlama ve karalamaya yöneldiğinin değinildiği İran temsilciliğinin mektubunda, İran'ın Irak'ta hükümeti desteklediği ve Irak hükümetiyle birçok ekonomik ve ticari anlaşma imzaladığı vurguladı.
     ABD'nin İran'ın Irak'ta kargaşa ortamını yaymaya çalışması yönündeki iddialarının aksine İran'ın Irak'taki durumdan ve artan göçmen sorunundan kaygı duyduğunu hatırlatılan mektupta, İran'ın bölgesinde güçlü ve gelişmiş ve dış güçlerin her zaman müdahale edemediği bağımsız bir Irak arzuladığının altı çizildi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)