• Nombre de visites :
  • 365
  • 24/10/2007
  • Date :

Ayetullah Hamenei: Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız

    06/02/2007

Ayetullah Hamenei: Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız

    Birleşik Irak İttifakı Lideri Abdülaziz el-Hekim'i Kabul eden İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamenei, Irak halkı ve hükümeti birliğini koruması durumunda işgalciler için bahane kalmaz dedi.

    Birleşik Irak İttifakı Lideri Abdülaziz el-Hekim'i kabulü sırasında İran ve Irak halkları arasında çok güçlü bir ilişkinin bulunduğunu söyleyen Ayetullah Hamenei, İran daima Irak'ın toprak bütünlüğünün korunmasını desteklemektedir dedi.

    ABD'nin İran'la Irak arasındaki ilişkileri bozmaya çalıştığını belirten Ayetullah Hamenei, Biz Irak hükümetini destekliyoruz, Şii'siyle, Sünni'siyle, Kürt'üyle, Türkmen'iyle tüm Irak halkı birlik ve beraberliğini her zamankinden çok daha fazla korumaya muhtaçtır dedi.

    Irak hükümeti ve halkının birlik ve beraberliğini koruması durumunda artık işgalcilerin Irak'ta kalması için bir bahanesi kalmaz diyen Ayetullah Hamenei, Şii'siyle Sünni'siyle masum Irak halkının öldürülmesinden büyük bir üzüntü duyduğunu belirtti. İşgalcilerin Irak'taki varlık gerekçesinin güvenlik sorunları olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, ülkede yaşanan güvenlik sorunlarının çözme konusunda Irak'taki tüm grup ve partilerin Maliki hükümetine destek vermesi gerektiğini ifade etti.

    Samerra saldırısının asıl sorumlusu ABD
    Samerra'daki Peygamber torunlarının türbelerine düzenlenen saldırının yıl dönümüne yaklaşıldığına dikkat çeken Ayetullah Hamenei, bu saldırı sonunda oynadığı yatıştırıcı rolden dolayı Irak'taki dini merceiyeti takdir ettiğini belirterek Bu acı olayın unutulmaması gerekiyor, bu olayın asıl suçlusu ABD'dir; çünkü teröristler ABD askerlerinin gözünün önünde bu aşağılayıcı saldırıyı gerçekleştirebilmiştir dedi.

    Görüşme sırasında Birleşik Irak İttifakı Lideri Abdülaziz el-Hekim de Irak'ta yaşanan son gelişmeler konusunda bilgi vererek ülkesine yaptığı yardımlardan ve oynadığı yapıcı rolde dolayı İran'a teşekkür ettiğini söyledi.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)