• Nombre de visites :
  • 480
  • 24/10/2007
  • Date :

Hepimiz başörtülüyüz!!!

     06/02/2007

    İZMİT'TE 94, SAKARYA'DA 73. HAFTA İstanbul hala Hrant'ta(!). Türkiye'nin her yerinde yapılan zulüm anlamlı platformlarla protesto edildi

Hepimiz başörtülüyüz!!!
.
    Sakarya Başörtüsü Platformu, 73. basın açıklamasında; askeri vesayet kalkmadan eğitim, hukuk ve siyasetin önünün açılamayacağını söyleyerek, herkesi sistemin gerçekleriyle yüzleşmeye çağırdı. Eyleme destek veren platform gönüllüleri, Hepimiz Başörtülüyüz yazılı dövizler taşıdı. Sakarya Başörtüsü Platformu, 73. eyleminde sivil ve siyasi iradeyi derin devlet tartışmalarıyla ortaya çıkan tabloyla yüzleşmeye çağırdı. Platform adına Özgür-Der Sakarya Şubesi üyesi Ömer Sevim tarafından okunan açıklamada; Militarist zihniyetle ve resmi ideolojiyle hesaplaşmadan ne başörtüsü sorunu ne de diğer toplumsal sorunlara çözüm sunulabilir denilerek, Askeri vesayete son çağrısı yapıldı.
    KOCAELİ- Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde 94. haftasına giren Başörtüsüne Özgürlük eylemini gerçekleştirdi. Eylemde platform adına basın açıklamasını Mazlum-Der Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sevgi Cabbaroğlu yaptı. Cabbaroğlu, konuşmasında, kartel gazetelerinin başörtüsü ile ilgili yalan haberlerini konu edindi ve Hürriyet'in Konya ile ilgili haberlerini eleştirdi.
    VAN- Van'da, bazı dernek ve sivil toplum örgütlerinin her hafta Cumartesi günleri düzenledikleri 'Başörtüsüne Özgürlük' adlı basın açıklamasının 22.'si yapıldı. Basın açıklamasına katılan topluluk, ağızlarına 'Susuyorum' yazılı siyah bant bağladı. Basın açıklaması metnini Harun Altın okudu. Her hafta yapılan basın açıklamalarında slogan atan kalabalık, bu hafta ağızlarına 'Susuyorum' yazılı siyah bant bağlayarak tepkilerini dile getirdiler. Yapılan açıklamanın ardından toplanan kalabalık, sesiz bir şekilde dağıldı.
    BAŞÖRTÜSÜ ZULMÜ BELEDİYE OTOBÜSLERİNE KADAR İNDİ
    Başörtüsüne Özgürlük İzmir Platformu üyleri, Konak Meydanı'nda başörtüsü yasağının çözümlenmesi amacıyla eylem düzenledi. Çeşitli sloganların atıldığı eylemde konuşan platform sözcüsü Sıdıka Çetin, Başörtüsü yasağı belediye otobüslerine kadar indi. Çağdaş ve demokratik devlet anlayışında, devletle vatandaş arasında bir çeşit sözleşme bulunuyor dedi. Çetin, başörtüsü yasağının belediye otobüslerine kadar indiğine, çözüm merciininse siyasi irade olduğuna dikkat çekti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)