• Nombre de visites :
  • 526
  • 24/10/2007
  • Date :

İran'dan büyük buluş

    04/02/2007

İran'dan büyük buluş

    İran Sağlık Bakanı Kamran Bakeri Lenkerani, AIDS hastalığını kontrol altına alan imod isimli bitkisel ilaç ürettiklerini bildirdi.

    Lenkarani, Tahran'daki bir hastanede bazı bilim adamlarına çalışmaları dolayısıyla ödül verilmesi için düzenlenen törende yaptığı açıklamada, İran'ın genç bilim adamları AİDS virüsünü kontrol altına alan bitkisel ilaç üretti dedi.

    Bitkisel temeldeki ilacın nano-biyo teknoloji yöntemiyle elde edildiğini ifade eden Lenkarani, kan ve bağışıklık sistemini büyük çapta etkileyen ilaca imod adını verdiklerini kaydetti.

    Lenkarani, ilacın üretimi için 15 araştırma merkezinde 4-5 yıl çalışıldığını ifade ederek, AIDS virüsünü kontrol altına alan bitkisel ilaç şu ana kadar 200 gönüllü üzerinde denendi. Bu ilaç, şu anda büyük oranda üretiliyor ve kısa bir zamanda piyasa sürülecek diye konuştu.
    Sağlık Bakan Yardımcısı Resul Dinarvend de ilacın kullanımının AIDS hastalığının tam anlamıyla çaresi olmadığını, ancak ilacın hastalık nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlara karşı çok etkili olduğunu söyledi.
    Üretilen ilacın en önemli özelliğinin, etkisinin iki yıl devam etmesi olduğunu söyleyen Dinarvend, bu ilacın dünyada eşdeğeri bulunmadığını kaydetti.
    Dinarvend, hastaya sıvı halde serumla verilen ilacın Sağlık Bakanlığınca onaylandığını da belirtti. İranlı bilim adamlarının Eylül 2006'da AIDS tedavisinde kullanılacak yeni bir ilaç bulduğu açıklanmış, ancak bu, resmi makamlarca teyit edilmemişti.

  • Yazdır

    Arkadaşlarına gönder

    Yorumlar (0)